1 tabletka powlekana zawiera 150 mg kwasu ibandronowego w postaci ibandrononianu sodu solwatowanego glikolem propylenowym. Lek zawiera także laktozę.
Tabletki podawane są w:
- leczeniu osteoporozy u pacjentek po menopauzie, ze zwiększonym ryzykiem złamań.
Lek z grupy bisfosfonianów, który zapobiega utracie masy kostnej, stosowany w leczeniu i profilaktyce chorób kości. Kwas ibandronowy szybko się wchłania z przewodu pokarmowego. Obecność pokarmu i napojów (innych niż woda) w żołądku zmniejsza wchłanianie leku. Wiązanie z białkami osocza wynosi 85-87%. Kwas ibandronowy jest szybko wiązany przez kości. Pozostała część wchłoniętej dawki wydalana jest w postaci niezmienionej z moczem, natomiast niewchłonięta część dawki - z kałem (także w postaci niezmienionej).
Dawkowanie - 1 tabletka powlekana 150 mg raz na miesiąc (tego samego dnia każdego miesiąca, po całonocnym okresie niejedzenia, na 1 h przed pierwszym tego dnia posiłkiem lub napojem).
Pacjentki przyjmujące preparat powinny stosować suplementację wapnia i (lub) witaminy D.
Kobiety z CCr mniejszym niż 30 ml/min nie powinny przyjmować leku.
Nie jest konieczne dostosowanie dawki u pacjentek z łagodnym lub umiarkowanym zaburzeniem czynności nerek (u których CCr jest równy lub większy niż 30 ml/min) bądź wątroby oraz u kobiet w podeszłym wieku (>65 lat).
Leku nie należy podawać dzieciom poniżej 18 lat.
Tabletki powinno się połykać w całości, popijając szklanką wody, w pozycji wyprostowanej siedzącej lub stojącej. Nie należy popijać wodą o wysokiej zawartości wapnia. Po przyjęciu leku nie można kłaść się przez 1h.
Preparatu nie powinno się przyjmować w przypadku:
- nadwrażliwości na kwas ibandronowy lub na którąkolwiek substancję pomocniczą
- niezdolności do utrzymania pozycji stojącej lub siedzącej przez co najmniej 60 minut
- hipokalcemii
- nieprawidłowości w obrębie przełyku (zwężenie lub skurcz dolnej części przełyku).
Działania niepożądane:
Często: dyspepsja, wysypka, ból stawów, ból mięśni, skurcze mięśni, sztywność mięśniowo-szkieletowa, ból głowy, biegunka, zapalenie błony śluzowej przełyku, nudności, ból mięśniowo-szkieletowy, objawy grypopodobne, refluks żołądkowo-przełykowy, ból brzucha, zapalenie błony śluzowej żołądka.
Niezbyt często: zapalenie błony śluzowej przełyku, ból pleców, zmęczenie ,wymioty, zawroty głowy, wzdęcia z oddawaniem gazów, nasilenie astmy oskrzelowej.
Rzadko: pokrzywka, nietypowe złamania podkrętarzowe i trzonu kości udowej, zapalenie oka, obrzęk twarzy, zapalenie błony śluzowej dwunastnicy, obrzęk naczynioruchowy.
Bardzo rzadko: reakcja anafilaktyczna/wstrząs, zespół Stevensa-Johnsona, martwica kości przewodu słuchowego zewnętrznego, rumień wielopostaciowy, pęcherzowe zapalenie skóry, martwica kości szczęki.
Preparat przeznaczony jest wyłącznie dla kobiet po menopauzie i nie wolno go stosować u kobiet w wieku rozrodczym (w czasie ciąży oraz podczas karmienia piersią).
Ze względu na obecność laktozy, leku nie należy podawać pacjentkom z rzadko występującą dziedziczną nietolerancją galaktozy, niedoborem laktazy (typu Lapp) lub zespołem złego wchłaniania glukozy-galaktozy.
To jest lek. Dla bezpieczeństwa stosuj go zgodnie z ulotką dołączoną do opakowania. Zwróć uwagę na przeciwwskazania. W przypadku wątpliwości skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą.
Kategoria
Stosowanie
Działanie
Rejestracja
W celu zadania pytania o produkt prosimy o wysłanie wiadomości e-mail na adres [email protected]. Dziękujemy
Odbiór osobisty w aptece
Profesjonalna obsługa
Szybka wysyłka
Legalnie działająca apteka
Płatność online lub za pobraniem
Informacje
Pomoc
Inne
© 2024 wapteka.pl - Wszystkie prawa zastrzeżone.
Born in Dotandspot.pl