1 tabletka powlekana zawiera 250 mg chlorowodorku tyklopidyny.
Preparat stosowany jest:
- w leczeniu schorzeń naczyniowych i zapobieganiu ich powikłaniom: zapobieganie przejściowym niedokrwieniom mózgu (TIA), zapobieganie niedokrwiennym udarom mózgu, zapobieganie zakrzepom naczyń obwodowych w przebiegu miażdżycy tętnic kończyn dolnych, zapobieganie reokluzji po zawałach mięśnia sercowego i zapobieganie wtórnym zawałom, zapobieganie wtórnej angiopatii miażdżycowej i cukrzycowej.
- w chirurgii przed i po zabiegach z zastosowaniem krążenia pozaustrojowego, przy hemodializie - poprawia efekty dializy, działa ochronnie na płytki, zmniejsza ilość podawanej heparyny.
- leczniczo i zapobiegawczo w zaburzeniach płytkowych.
Preparat hamuje agregację płytek krwi i uwalnia substancje, które biorą udział w procesie krzepnięcia krwi, zapobiega tworzeniu się zakrzepów tętniczych i żylnych. Mechanizm działania leku polega na hamowaniu zależnego od ADP wiązania się fibrynogenu z receptorem glikoproteinowym płytki krwi (IIb i IIIa). Subsancja czynna zawarta w preparacie zmniejsza stężenie fibrynogenu, wydłuża czas krwawienia i zmniejsza lepkość krwi. Działanie antyagregacyjne wykrywalne jest po upływie 48 h od podania leku. Po podaniu doustnym tyklopidyna wchłania się szybko i prawie całkowicie z przewodu pokarmowego (80%). Maksymalne stężenie we krwi występuje po około 2 h. Jest metabolizowana w wątrobie. Lek jest wydalany w około 60% z moczem i w około 23% z kałem.
Dorośli: 1 tabletka (250 mg) 2 razy na dobę podczas posiłku.
Pacjenci w starszym wieku mogą przyjmować takie same dawki jak osoby dorosłe.
W przypadku chorych z niewydolnością wątroby lek należy podawać ostrożnie (kurację należy przerwać, jeżeli wystąpi zapalenie wątroby lub żółtaczka).
Nie zaleca się stosowania leku u dzieci i młodzieży.
Nie należy podawać leku w przypadku:
- nadwrażliwości na substancję czynną lub na którąkolwiek substancję pomocniczą
- skazy krwotocznej
- zmian narządowych związanych ze skłonnością do krwawień: aktywna choroba wrzodowa żołądka lub dwunastnicy, ostra faza krwotocznych incydentów mózgowo-naczyniowych
- choroby układu krwiotwórczego
- ciężkiej niewydolności wątroby
- leukopenii, trombocytopenii, agranulocytozy w wywiadzie
- neutropenii (liczba granulocytów obojętnochłonnych <1500/mm3) lub trombocytopenii (liczba płytek krwi <100000/mm3)
- profilaktyki zakrzepicy u osób zdrowych.
Działania niepożądane:
Często: agranulocytoza, ból i zawroty głowy, zwiększenie aktywności enzymów wątrobowych, zwiększenie aktywności fosfatazy zasadowej i aminotransferaz, zwiększone stężenia cholesterolu i trójglicerydów w surowicy, neutropenia, biegunka, nudności, wysypki skórne, szczególnie plamistogrudkowa lub pokrzywkowa, często z towarzyszącym świądem.
Niezbyt często: agranulocytoza z potencjalnie śmiertelnymi powikłaniami jak sepsa i wstrząs septyczny; siniaki, wybroczyny, krwawienie z nosa, krwiomocz, krwawienia około- i pooperacyjne, krwotok, złuszczające zapalenie skóry, izolowana małopłytkowość lub w wyjątkowych przypadkach ze współistniejącą niedokrwistością hemolityczną, zaburzenia czucia, krwawienie dospojówkowe, zwiększenie stężenia bilirubiny, choroba wrzodowa żołądka i dwunastnicy.
Rzadko: aplazja szpiku kostnego, białaczka, trombocytoza, szumy uszne, zapalenie wątroby, zakrzepowa plamica małopłytkowa, krwawienie wewnątrzmózgowe, pancytopenia.
Bardzo rzadko: reakcje immunologiczne o różnych objawach, takie jak reakcje alergiczne, eozynofilia, anafilaksja, zapalenie naczyń, zespół tocznia, alergiczna pneumopatia, nefropatia z nadwrażliwości czasami prowadząca do niewydolności nerek; zapalenie wątroby z zejściem śmiertelnym, piorunujące zapalenie wątroby, rumień wielopostaciowy, zespół Stevensa- Johnsona, zespół Lyella, gorączka, obrzęk Quinckego, bóle stawów, ciężka biegunka z zapaleniem okrężnicy.
Częstość nieznana: krzyżowa nadwrażliwość na leki między tienopirydynami.
Bardzo rzadko preparat może powodować zawroty głowy, szumy uszne i pogarszać zdolność koncentracji, co może wpływać na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn.
Nie zaleca się stosowania leku w czasie ciąży oraz podczas karmienia piersią.
To jest lek. Dla bezpieczeństwa stosuj go zgodnie z ulotką dołączoną do opakowania. Zwróć uwagę na przeciwwskazania. W przypadku wątpliwości skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą.
Kategoria
Stosowanie
Działanie
Rejestracja
W celu zadania pytania o produkt prosimy o wysłanie wiadomości e-mail na adres [email protected]. Dziękujemy
Odbiór osobisty w aptece
Profesjonalna obsługa
Szybka wysyłka
Legalnie działająca apteka
Płatność online lub za pobraniem
Informacje
Pomoc
Inne
© 2024 wapteka.pl - Wszystkie prawa zastrzeżone.
Born in Dotandspot.pl