1 tabletka powlekana zawiera 7,5 mg zopiklonu. Preparat zawiera również laktozę.
Lek stosowany jest w:
- krótkotrwałym leczeniu bezsenności u dorosłych - przejściowej, krótkotrwałej lub przewlekłej (spłycony sen, trudności w zasypianiu, wczesne ranne budzenie się).
Jest to lek nasenny z grupy pochodnych cyklopirolonu. Działa nasennie, przeciwdrgawkowo, uspokajająco, anksjolitycznie i zmniejsza napięcie mięśniowe. Działanie zopiklonu jest związane ze swoistym działaniem agonistycznym na ośrodkowe receptory należące do GABAA - wielocząsteczkowego kompleksu, prowadzącego do otwarcia kanału chlorkowego. Po podaniu doustnym zopiklon szybko wchłania się z przewodu pokarmowego, osiągając po 1,5-2h maksymalne stężenie we krwi. Wiąże się z białkami osocza. Jest metabolizowany w wątrobie, częściowo do aktywnych metabolitów. Wydalany jest z moczem (ok. 80%) w postaci niesprzężonych metabolitów oraz z kałem (ok. 16%).
Dawka dobowa dla doroslych to 7,5 mg bezpośrednio przed snem. Należy stosować najmniejszą skuteczną dawkę. Czas stosowania leku nie powinien przekraczać 4 tyg. (włącznie z okresem stopniowego zmniejszania dawki preparatu).
Czas trwania leczenia: bezsenność przejściowa - 2-5 dni; bezsenność krótkotrwała - 2-3 tyg.
U chorych w podeszłym wieku, z niewydolnością wątroby lub nerek oraz u osób z przewlekłą niewydolnością oddechową leczenie należy rozpocząć od dawki 3,75 mg na dobę. Tylko w razie potrzeby i dobrej tolerancji leku przez pacjenta można zwiększyć dawkę do 7,5 mg.
Leku nie należy stosować u dzieci i młodzieży poniżej 18 lat.
Nie należy podawać leku w przypadku:
- nadwrażliwości na zopiklon lub którąkolwiek substancję pomocniczą
- miastenii
- niewydolności oddechowej
- ciężkiej postaci zespołu bezdechu sennego
- ciężkiej niewydolności wątroby.
Działania niepożądane:
Często: senność, suchość w ustach, gorzki smak w ustach.
Niezbyt często: pobudzenie, nudności, zmęczenie, koszmary senne, ból i zawroty głowy.
Rzadko: zaburzenia libido, agresja, niepamięć następcza, duszność, świąd, wysypka, drażliwość, splątanie, omamy.
Bardzo rzadko: reakcje anafilaktyczne, obrzęk naczynioruchowy, niewielkie lub umiarkowane zwiększenie aktywności aminotransferaz i (lub) fosfatazy alkalicznej w surowicy krwi.
Częstość nieznana: urojenia, gniew, somnambulizm, uzależnienie, objawy odstawienia, ataksja, parestezja, podwójne widzenie, zaburzenia oddychania, niestrawność, osłabienie mięśni, niepokój, nieadekwatne zachowanie, zaburzenia funkcji poznawczych.
Odstawienie leku może prowadzić do takich działań niepożądanych jak: drżenie, pocenie się, ból mięśni, lęk, ból głowy, pobudzenie, splątanie, kołatanie serca, częstoskurcz, majaczenie, koszmary senne, drażliwość. W ciężkich przypadkach: depersonalizacja, drętwienie i mrowienie kończyn, urojenia lub drgawki, derealizacja, nadwrażliwość na bodźce akustyczne, światło i dotyk.
Preparat może upośledzać sprawność psychofizyczną i mieć niekorzystny wpływ na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania urządzeń mechanicznych.
Nie należy podawać leku kobietom w ciąży i karmiącym piersią.
Preparat zawiera laktozę, dlatego też nie powinien być stosowany przez pacjentów z dziedziczną nietolerancją galaktozy, niedoborem laktazy lub zespołem złego wchłaniania glukozy-galaktozy.
To jest lek. Dla bezpieczeństwa stosuj go zgodnie z ulotką dołączoną do opakowania. Zwróć uwagę na przeciwwskazania. W przypadku wątpliwości skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą.
Kategoria
Stosowanie
Działanie
Rejestracja
W celu zadania pytania o produkt prosimy o wysłanie wiadomości e-mail na adres [email protected]. Dziękujemy
Odbiór osobisty w aptece
Profesjonalna obsługa
Szybka wysyłka
Legalnie działająca apteka
Płatność online lub za pobraniem
Informacje
Pomoc
Inne
© 2024 wapteka.pl - Wszystkie prawa zastrzeżone.
Born in Dotandspot.pl