1 tabletka zawiera 5 mg tozylanu peryndoprylu i 1,25 mg indapamidu. Lek zawiera również laktozę.
Preparat podawany jest w:
- nadciśnieniu tętniczym samoistnym u pacjentów, u których ciśnienie tętnicze nie jest odpowiednio kontrolowane po zastosowaniu samego peryndoprylu.
Lek zawiera dwie substancje czynne (zachodzi addytywny synergizm działania przeciwnadciśnieniowego obu składników):
- peryndopryl, który jest inhibitorem enzymu konwertującego angiotensynę. Enzym ten przekształca angiotensynę I w angiotensynę II oraz pobudza wydzielanie aldosteronu w korze nadnerczy i rozkład bradykininy. Peryndopryl wchłania się szybko z przewodu pokarmowego, osiągając w ciągu 1h maksymalne stężenie. Stopień wiązania z białkami osocza wynosi 20%. Wydalany jest w moczu.
- indapamid, który jest pochodną sulfonamidową o właściwościach zbliżonych do tiazydowych leków moczopędnych. Hamuje wchłanianie zwrotne sodu w części korowej nerek, co powoduje zwiększenie wydalania sodu i chlorków w moczu, w mniejszym stopniu wydalanie potasu i magnezu, zwiększając w ten sposób wytwarzanie moczu i działając przeciwnadciśnieniowo. Indapamid jest szybko i całkowicie wchłaniany z przewodu pokarmowego. Po 1h osiąga stężenie maksymalne w osoczu, wydalany jest głównie z moczem (70% dawki) i kałem (22% dawki), w postaci nieczynnych metabolitów.
U osób z nadciśnieniem, niezależnie od wieku, preparat wywołuje zależne od dawki działanie obniżające ciśnienie tętnicze krwi zarówno skurczowe jak i rozkurczowe, w pozycji leżącej lub stojącej.
Dawkowanie - 1 tabletka raz na dobę, najlepiej rano przed posiłkiem.
U pacjentów w podeszłym wieku leczenie należy rozpocząć w zależności od reakcji ciśnienia tętniczego krwi oraz czynności nerek.
W przypadku ciężkiej niewydolności nerek (CCr <30 ml/min) i wątroby stosowanie leku jest przeciwwskazane.
U osób z umiarkowaną niewydolnością nerek (CCr 30-60 ml/min) zaleca się rozpoczynanie leczenia od odpowiedniej dawki jednej z substancji czynnych leku złożonego.
U chorych z CCr ≥60 ml/min nie jest wymagana modyfikacja dawki.
Przeciwwskazania:
- nadwrażliwość na peryndopryl lub inne inhibitory ACE, na indapamid lub inne sulfonamidy lub na którąkolwiek substancję pomocniczą.
Związane z peryndoprylem:
- wrodzony lub idiopatyczny obrzęk naczynioruchowy
- obrzęk naczynioruchowy w wywiadzie, związany z uprzednim leczeniem inhibitorami ACE
- II i III trymestr ciąży
- jednoczesne stosowanie z sakubitrylem z walsartanem
- jednoczesne stosowanie z lekami zawierającymi aliskiren ( zwłaszcza u pacjentów z cukrzycą lub zaburzeniem czynności nerek.
Związane z indapamidem:
- jednoczesne stosowanie z lekami nie-przeciwarytmicznymi powodującymi torsade de pointes
- encefalopatia wątrobowa
- ciężka niewydolność wątroby
- ciężka niewydolność nerek (CCr <30 ml/min)
- okres karmienia piersią
- hipokaliemia.
Działania niepożądane:
Często: szum uszny, niedociśnienie ortostatyczne lub nieortostatyczne, suchy uporczywy kaszel, duszność, zaparcia, nudności, bóle brzucha, bolesne skurcze mięśni, astenia, parestezje, zaburzenia widzenia, suchość w ustach, zaburzenie smaku, bóle głowy, osłabienie, zawroty głowy, jadłowstręt, wymioty, wysypka, świąd, wykwity grudkowo-plamkowe, niestrawność, biegunka.
Niezbyt często: pokrzywka, reakcje nadwrażliwości, niewydolność nerek, nasilone pocenie, zaburzenia nastroju lub snu, nasilenie objawów rozpoznanego wcześniej ostrego tocznia rumieniowatego układowego, skurcz oskrzeli, plamica, impotencja, obrzęk naczynioruchowy.
Rzadko: hiperkalcemia, nasilenie łuszczycy.
Bardzo rzadko: agranulocytoza, niedokrwistość aplastyczna, niedokrwistość hemolityczna, splątanie, zapalenie błony śluzowej nosa, obrzęk naczynioruchowy jelit, rumień wielopostaciowy, zespół Stevensa-Johnsona, nadwrażliwość na światło, zaburzenia rytmu serca, toksyczne martwicze oddzielanie się naskórka, leukopenia/neutropenia, zapalenie trzustki, zapalenie wątroby, ostra niewydolność nerek, eozynofilowe zapalenie płuc, małopłytkowość.
Częstość nieznana: częstoskurcz typu torsade de pointes, omdlenie, objaw Raynauda, w przypadku niewydolności wątroby istnieje możliwość wystąpienia encefalopatii wątrobowej, zwiększenie stężenia glukozy i kwasu moczowego we krwi, utrata potasu z hipokaliemią, zwiększenie aktywności enzymów wątrobowych, wydłużenie odstępu QT w EKG, nieznaczne zwiększenie stężenia mocznika i kreatyniny w osoczu, zwiększenie stężenia potasu, hiponatremia z hipowolemią powodująca odwodnienie i niedociśnienie ortostatyczne.
Preparat nie powinien być podawany kobietom w ciąży oraz karmiącym piersią.
Ze względu na zawartość laktozy, leku nie należy podawać pacjentom z niedoborem laktazy typu Lapp, zaburzeniami wchłaniania glukozy-galaktozy lub rzadko występującą dziedziczną nietolerancją galaktozy.
To jest lek. Dla bezpieczeństwa stosuj go zgodnie z ulotką dołączoną do opakowania. Zwróć uwagę na przeciwwskazania. W przypadku wątpliwości skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą.
Kategoria
Stosowanie
Działanie
Rejestracja
W celu zadania pytania o produkt prosimy o wysłanie wiadomości e-mail na adres [email protected]. Dziękujemy
Odbiór osobisty w aptece
Profesjonalna obsługa
Szybka wysyłka
Legalnie działająca apteka
Płatność online lub za pobraniem
Informacje
Pomoc
Inne
© 2024 wapteka.pl - Wszystkie prawa zastrzeżone.
Born in Dotandspot.pl