1 wkład (3 ml) zawiera 300 j.m. insuliny ludzkiej. Preparat zawiera sód.
Lek stosowany jest w leczeniu cukrzycy.
Jest to szybko działająca insulina ludzka, która otrzymywana jest metodą rekombinacji DNA w Saccharomyces cerevisae. Mechanizm działania polega na zmniejszeniu stężenia glukozy we krwi w wyniku ułatwienia wychwytu glukozy w komórkach mięśni i tkanki tłuszczowej, gdzie insulina wiąże się z odpowiednimi receptorami. Insulina również hamuje uwalnianie glukozy z wątroby. Początek działania występuje w ciągu 1/2 h, natomiast działanie maksymalne - między 1,5 a 3,5 h, a całkowity czas działania to ok. 7-8 h. Maksymalne stężenie w osoczu występuje w ciągu 1,5 do 2,5 h po podaniu podskórnym.
Dorośli, dzieci i młodzież
Dawkowanie ustala się indywidualnie, zgodnie z zapotrzebowaniem na insulinę (zwykle od 0,3 do 1,0 j.m./kg mc./dobę). Zmiana dawkowania może być konieczna, gdy pacjenci zwiększają aktywność fizyczną, zmieniają dietę lub w przypadku wystąpienia chorób współistniejących. Preparat może być stosowany samodzielnie lub w skojarzeniu z insuliną o pośrednim czasie działania lub z insuliną długodziałającą.
U pacjentów w podeszłym wieku oraz u osób z zaburzeniami czynności nerek i wątroby zaleca się szczególnie staranne monitorowanie stężenia glukozy we krwi oraz indywidualne dostosowanie dawki insuliny.
Preparat jest zwykle podawany podskórnie w okolicę brzucha, w udo, pośladka lub ramienia. Po wstrzyknięciu igła powinna pozostać pod skórą przez co najmniej 6 sekund, aby mieć pewność, że wstrzyknięta została cała dawka insuliny. Miejsca wstrzyknięć należy zmieniać w obrębie tego samego obszaru. Wstrzyknięcie insuliny powinno być wykonane do 30 min przed planowanym posiłkiem lub przekąską zawierającą węglowodany.
Jeśli to konieczne, lek może być podawany dożylnie przez wyszkolony personel medyczny. Podczas wlewu insuliny należy monitorować stężenie glukozy we krwi.
Nie należy podawać leku w przypadku:
- nadwrażliwości na substancję czynną lub którąkolwiek substancję pomocniczą.
Działania niepożądane:
Bardzo często: hipoglikemia (ciężka hipoglikemia może prowadzić do utraty przytomności i (lub) drgawek, do przemijającego lub trwałego upośledzenia czynności mózgu, a nawet do śmierci).
Niezbyt często: neuropatia obwodowa, lipodystrofia, reakcje w miejscu wstrzyknięcia, obrzęki, pokrzywka, wysypka, zaburzenia refrakcji.
Bardzo rzadko: retinopatia cukrzycowa, reakcje anafilaktyczne.
W przypadku wystąpienia objawów hipoglikemii może dojść do zaburzenia koncentracji i zwolnienia czasu reakcji, co stanowi ryzyko podczas prowadzenia samochodu i obsługi urządzeń mechanicznych.
Zapotrzebowanie na insulinę mogą zmniejszać: doustne leki przeciwcukrzycowe, leki blokujące receptory β-adrenergiczne, salicylany, steroidy anaboliczne, sulfonamidy, inhibitory MAO, inhibitory ACEI.
Zapotrzebowanie na insulinę mogą zwiększać: leki tiazydowe, glikokortykosteroidy, sympatykomimetyki, hormon wzrostu i danazol, doustne środki antykoncepcyjne, hormony tarczycy.
Preparat może być stosowany przez kobiety w ciąży i karmiące piersią.
To jest lek. Dla bezpieczeństwa stosuj go zgodnie z ulotką dołączoną do opakowania. Zwróć uwagę na przeciwwskazania. W przypadku wątpliwości skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą.
Kategoria
Stosowanie
Działanie
Rejestracja
W celu zadania pytania o produkt prosimy o wysłanie wiadomości e-mail na adres [email protected]. Dziękujemy
Odbiór osobisty w aptece
Profesjonalna obsługa
Szybka wysyłka
Legalnie działająca apteka
Płatność online lub za pobraniem
Informacje
Pomoc
Inne
© 2024 wapteka.pl - Wszystkie prawa zastrzeżone.
Born in Dotandspot.pl