1 tabletka zawiera 500 mg pranobeksu inozyny: kompleksu zawierającego inozynę oraz 4-acetamidobenzoesan 2-hydroksypropylodimetyloamoniowy. Lek zawiera także mannitol, skrobię pszeniczną (śladowe ilości).
Tabletki wskazane są:
- w leczeniu zakażeń skóry i błon śluzowych wywołanych wirusami: Herpes simplex typu I lub typu II (opryszczka zwykła) oraz Herpes varicella-zoster (ospa wietrzna, półpasiec)
- w leczeniu innych zakażeń o etiologii wirusowej (np. podostre stwardniające zapalenie mózgu)
- wspomagająco u osób o obniżonej odporności.
Substancją czynną preparatu jest inozyny pranobeks. Lek wykazuje działanie przeciwwirusowe i immunostymulujące. Działanie preparatu polega głównie na pobudzeniu odpowiedzi komórkowej układu immunologicznego związanej z limfocytami typu T. Lek stymuluje dojrzewanie i różnicowanie limfocytów T, reguluje działanie limfocytów cytotoksycznych, pomocniczych i supresorowych oraz komórek NK, które należą do pierwszej linii obrony przeciwwirusowej. Zwiększa również syntezę niektórych przeciwciał (IgG). Oprócz tego nasila syntezę i wydzielanie cytokin ( biorących udział w odpowiedzi przeciwwirusowej). Lek również nasila chemotaksję i fagocytozę neutrofili, monocytów i makrofagów. Po podaniu doustnym wchłania się całkowicie (≥90%) z przewodu pokarmowego. Szybko przenika do tkanek i ulega wydalaniu, głównie z moczem.
W zależności od masy ciała pacjenta oraz od stopnia nasilenia choroby ustala się dawkowanie.
Dorośli, w tym osoby w podeszłym wieku: 50 mg/kg mc./dobę (2 tabl. podawane 3-4 razy na dobę. Dawka maksymalna wynosi 4 g na dobę.
Dzieci w wieku powyżej 1 roku: 50 mg/kg mc./dobę, podawane w kilku dawkach podzielonych.
Podostre stwardniające zapalenie mózgu: w ostrej fazie choroby dawka może być zwiększona do 100 mg/kg mc./dobę (maksymalnie 4 g na dobę). Czas trwania leczenia wynosi zwykle od 5 do 14 dni. Po ustąpieniu objawów podawanie leku należy kontynuować jeszcze przez 1 do 2 dni.
Tabletki mogą być rozkruszone i rozpuszczone w niewielkiej ilości płynu.
Nie należy podawać tabletek w przypadku:
- nadwrażliwości na substancję czynną lub na którąkolwiek substancję pomocniczą
- osób ze zwiększonym stężeniem kwasu moczowego we krwi
- pacjentów, u których występuje aktualnie napad dny moczanowej.
Działania niepożądane:
Bardzo często: zwiększone stężenie kwasu moczowego w moczu, zwiększenie stężenia kwasu moczowego we krwi.
Często: zmęczenie, złe samopoczucie, świąd, wysypka, ból i zawroty głowy, wymioty, nudności, zwiększona aktywność aminotransferaz i fosfatazy zasadowej we krwi, ból stawów, dyskomfort w nadbrzuszu, zwiększone stężenie mocznika we krwi.
Niezbyt często: bezsenność, senność, wielomocz, nerwowość, biegunka, zaparcie.
Częstość nieznana: pokrzywkę, reakcję anafilaktyczną, zawroty głowy, nadwrażliwość, obrzęk naczynioruchowy, rumień, ból w nadbrzuszu.
Nie należy podawać leku kobietom w ciąży i karmiącym piersią, chyba że korzyści przewyższają potencjalne ryzyko.
Tabletki zawierają również:
- skrobię pszeniczną, dlatego nie powinny być stosowane przez pacjentów z alergią na pszenicę (inną niż choroba trzewna)
- mannitol, który może mieć lekkie działanie przeczyszczające.
To jest lek. Dla bezpieczeństwa stosuj go zgodnie z ulotką dołączoną do opakowania. Zwróć uwagę na przeciwwskazania. W przypadku wątpliwości skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą.
Kategoria
Stosowanie
Działanie
Rejestracja
W celu zadania pytania o produkt prosimy o wysłanie wiadomości e-mail na adres [email protected]. Dziękujemy
Odbiór osobisty w aptece
Profesjonalna obsługa
Szybka wysyłka
Legalnie działająca apteka
Płatność online lub za pobraniem
Informacje
Pomoc
Inne
© 2024 wapteka.pl - Wszystkie prawa zastrzeżone.
Born in Dotandspot.pl