Tydzień z marką Nature Pharm.  SPRAWDŹ ➡️

Syropy na kaszel dla dzieci i dorosłych

Znaleziono produktów: 90

Filtry

-

Sortowanie
Sortowanie według
Liczba wyników na stronie

Syropy na kaszel dla dzieci i dorosłych

(90)

-

... 3
2 ... 3


Dlaczego dzieci są bardziej podatne na kaszel niż dorośli?

Dzieci faktycznie częściej kaszlą niż dorośli, a to głównie ze względu na fakt, że po prostu częściej chorują. Dzieje się tak z dwóch powodów. Po pierwsze, układ odpornościowy dzieci nie jest w pełni rozwinięty, dlatego większość wirusów powodujących sezonowe infekcje z łatwością jest w stanie zaatakować ich organizm. Po drugie, dzieci dużo czasu przebywają w środowisku, w którym namnażają się wirusy, czyli w towarzystwie innych dzieci. Widać do szczególnie w czasie, gdy dziecko po raz pierwszy wchodzi do grupy rówieśniczej - idąc do żłobka lub przedszkola. Z tego względu bardzo istotne jest, aby od najwcześniejszych lat wyrabiać w dzieciach dobre nawyki: częstego mycia rąk, kasłania i kichania w chusteczkę lub zgięcie łokcia.


Jak rozpoznać rodzaj kaszlu u dziecka?

Od tego, czy kaszel jest suchy czy mokry zależy to, jaki lek powinniśmy zastosować oraz kiedy go podać. Kaszlem suchym nazywamy tzw. kaszel bezproduktywny, czyli taki, w trakcie którego nie dochodzi do odkrztuszania wydzieliny. Najczęściej kaszel suchy jest szczególnie wycieńczający w nocy, dziecko może skarżyć się na "łaskotanie" w gardle, bardzo trudno jest się pozbyć tego rodzaju kaszlu domowymi sposobami. Najczęściej kaszel suchy pojawia się na początku infekcji po to, aby następnie zmienić się w kaszel mokry, co jest naturalnym następstwem rozwoju choroby.

Kaszel mokry jest symptomem tego, że w drogach oddechowych zgromadziła się wydzielina, jaką trzeba odkrztusić. Tego typu kaszel jest bardzo charakterystyczny pod względem dźwiękowym, dziecko w tym czasie może odpluwać wydzielinę o różnym zabarwieniu. Przy ostrym mokrym kaszlu dziecko może doświadczać bólu w piersiach - taki objaw, jeśli do tej pory nie był konsultowany z lekarzem, wymaga jak najszybszej wizyty u specjalisty.


Syropy na kaszel jako bezpieczny i skuteczny sposób

Syrop to jeden z podstawowych sposobów na to, jak radzić sobie z kaszlem zaraz po jego wystąpieniu, czyli już na początku infekcji. Syropy na kaszel dostępne bez recepty są sprawdzonym, bezpiecznym i skutecznym środkiem wspomagającym odkrztuszanie wydzieliny lub łagodzącym objawy związane z suchym kaszlem. Aby jednak efektywnie skorzystać z pomocy tych preparatów i sobie nie zaszkodzić, konieczne jest prawidłowe zdiagnozowanie rodzaju kaszlu, a także stosowanie się do zaleceń z ulotki. Przykładowo, stosowanie syropów wykrztuśnych na noc jest niewskazane, ponieważ zaburza naturalny sen, a tym samym - może wydłużać czas choroby i rekonwalescencję. Niektóre syropy zawierają również substancje, które w nadmiarze mogą powodować bezsenność, a nawet zawroty głowy czy przyspieszone bicie serca. Koniecznie należy jednak wspomnieć, że tego typu przypadki mają miejsce w sytuacjach ekstremalnych, jak np. wypicie całej butelki syropu w bardzo krótkim czasie.


Jak zrobić własny syrop na kaszel w domu - instrukcja

Jednym z najpopularniejszych domowych syropów na kaszel jest syrop z cebuli. Jest on bezpiecznym środkiem, który może być stosowany zarówno przez dorosłych, jak i dzieci. Mali pacjenci szczególnie go lubią ze względu na słodki smak. Syrop z cebuli nie tylko łagodzi dolegliwości związane z kaszlem, ale dodatkowo wzmacnia układ immunologiczny i zdaniem niektórych specjalistów, może być traktowany jako wsparcie w profilaktyce anemii.

Aby go przygotować należy drobno posiekać 2 cebule, a następnie zasypać je obficie cukrem. Alternatywą dla cukru jest miód - w tym przypadku konieczne jest upewnienie się, że u osoby leczonej nie występuje alergia na ten produkt. Wszystkie składniki syropy należy wymieszać, przykryć i odstawić na kilka godzin, aby cebula puściła sok. Po tym czasie syrop należy odcedzić i podawać po jednej łyżeczce w odstępach 2-3 godzinnych. Mankamentem tego syropu jest jego charakterystyczny zapach, który nie dla wszystkich jest miły.

Syrop na kaszel - jak wygląda dawkowanie i co ile?

Wszystkie syropy na kaszel, podobnie jak inne produkty farmaceutyczne, posiadają własne ulotki, w których dokładnie rozpisane jest dawkowanie uwzględniające wiek pacjenta. To ważne, aby nie bagatelizować tych informacji, ponieważ syropy - w szczególności te na kaszel suchy - zawierają substancje, które mogą powodować szereg skutków ubocznych, a ich podawanie nie jest wskazane u dzieci poniżej 12 roku życia. Przykładowo kodeina, środek o działaniu hamującym kaszel suchy, wykazuje w dużych dawkach działanie zbliżone do innych opioidów. Nie oznacza to jednak, że tylko przy podawaniu dzieciom syropów z kodeiną należy zachować wzmożoną czujność. Jest to wskazane także u dorosłych - kodeina nie powinna być łączona w alkoholem, ponieważ może to powodować utratę pamięci, stany euforyczne, zaburzenia dysocjacyjne, drgawki. Nie jest wskazane nadmiarowe spożywanie syropów z kodeiną, ponieważ wywołuje ona uzależnienie.

Większość syropów zawierających substancje znajdujące się na liście leków nie może być zażywanych przez kobiety w ciąży - dotyczy to również syropów bazujących na alkoholu.

Jeżeli po zażyciu syropu wystąpią niepożądane objawy, takie jak zawroty głowy, niepewny chód, poczucie upojenia lub ogólne złe samopoczucie, konieczne jest odstawienie środka, a także skonsultowanie się z lekarzem, co mogło być przyczyną takiego stanu.

Należy także pamiętać, że syropy są produktami bardzo słodkimi i zawierają dużą dawkę cukru - dlatego diabetycy powinni zrezygnować z ich spożywania na rzecz inhalacji lub leków w tabletkach. Jedne i drugie wykazują wysoką skuteczność w hamowaniu dolegliwości związanych z kaszlem oraz łagodzeniu skutków przeziębienia.


Rodzaje syropów na kaszel dla dzieci z apteki - najlepsze środki

Należy mieć świadomość, że do 3. roku życia nie powinno się podawać żadnych syropów bez poprzedniej konsultacji z pediatrą. Starsze dzieci mogą już być leczone syropami bez recepty i bez konsultacji z pediatrą (jeśli oczywiście ich ogólny stan zdrowia tego nie wymaga). Ważne jednak, aby sprawdzać, czy syrop nie jest na bazie alkoholu - najlepiej przy zakupie preparatu dokładnie przeczytać ulotkę lub zapytać farmaceutę. Najlepsze środki apteczne dla dzieci na syrop suchy zawierają substancje osłaniające śluzówkę gardła, mają gęstą konsystencję. Z kolei syropy wykrztuśne łagodzą ostry kaszel i rozrzedzają wydzielinę.


Preparaty domowe i mikstury na kaszel suchy i mokry

Syropy wykonane samodzielnie w domu mogą mieć takie same właściwości, jak te pochodzące z apteki. Wymagają jednak odrobiny pracy, a nie każdy ma na to czas i ochotę. Ich plusem jest jednak to, że możemy wykonać je wyłącznie z naturalnych składników i podawać nawet najmłodszym. Do najpopularniejszych domowych syropów na kaszel zaliczamy:

1) syrop z sosny

Do jego wykonania potrzebne będzie 0,5 kg pędów sosny i 0,5 kg cukru. W słoiku należy układać warstwę pędów i zasypywać ją cukrem. Tak napełniony słoik należy przykryć ściereczką lub gazą i odstawić na miesiąc. Po tym okresie konieczne jest przecedzenie syropu i przelanie go do buteleczek. Zażywa się go dwa razy dziennie po jednej łyżeczce. Syrop łagodzi kaszel i rozgrzewa.

2) syrop z goździków

Do wykonania tego syropu potrzebny będzie miód (szklanka) i goździki (10 sztuk). Do słoika należy wrzucić lekko rozgniecione goździki i zalać je miodem, a następnie odstawić na dobę w ciepłe miejsce. Po tym czasie z miodu usunąć goździki. Syrop warto zażywać dwa razy dziennie lub w razie wystąpienia chrypki.

3) syrop z buraka

Startego na tarce buraka należy przełożyć do garnka i dodać do niego kilka łyżek miodu. Wszystko powinno być wymieszane i podgrzewane na niewielkim ogniu przez 30 minut. Co istotne, syrop nie może być zagotowany, ponieważ wtedy utraci właściwości. Odcedzony płyn może być przechowywany w buteleczkach przez okres kilku tygodni (najlepiej w lodówce).

4) syrop z tymianku

Liście tymianku w ilości ok. 100 gramów, należy włożyć do litrowego słoika, a następnie zalać gorącą wodą z rozpuszczonym cukrem - im więcej cukru dodamy, tym syrop będzie miał gęstszą konsystencję. Szczelnie zamknięty słoik powinien postać w chłodnym miejscu przez parę dni. Po tym czasie może być przecedzony i przelany do butelek. Syrop może być zażywany zarówno rano jak i wieczorem. Tymianek oprócz właściwości łagodzących objawy przeziębienia, dodatkowo wspomaga metabolizm.


Kiedy należy skontaktować się z lekarzem w sprawie kaszlu u dziecka?

Zwykły kaszel przy przeziębieniu nie powinien wzbudzać obaw. Jednak jak rozróżnić, czy nasze kaszlącemu dziecku nie dolega coś poważniejszego? Na pewno kaszel, który jest bardzo męczący, nie pozwalający spać, ani normalnie funkcjonować w ciągu dnia wymaga natychmiastowej konsultacji z lekarzem. Jeśli towarzyszy mu wysoka gorączka, może być objawem zapalenia płuc. Odpluwanie gęstej, zielonej wydzieliny lub wydzieliny zabarwionej krwią również jest wskazaniem do natychmiastowego odwiedzenia lekarza albo nawet izby przyjęć.


Jak wybrać najlepszy syrop na kaszel mokry?

Dobry syrop na kaszel mokry ma działanie wykrztuśne. To oznacza, że na liście jego składników znajdują się substancje ułatwiające wydalanie wydzieliny i ją rozrzedzające. Najczęściej stosowane są zatem takie składniki jak acetylocysteina, ambroksol, bromheksyna, karbocysteina, sulfowjakol. Zmniejszają one lepkość wydzieliny, rozrzedzają ją i wzmagają ruch rzęsek nabłonka znajdującego się w dolnych drogach oddechowych.

Dlaczego my?
why-us-img

Odbiór osobisty w aptece

why-us-img

Profesjonalna obsługa

why-us-img

Szybka wysyłka

why-us-img

Legalnie działająca apteka

why-us-img

Płatność online lub za pobraniem