Zadbaj o skórę trądzikową  SPRAWDŹ ➡️

Produkty nawilżające z chlorkiem sodu

Znaleziono produktów: 61

Filtry

-

Sortowanie
Sortowanie według
Liczba wyników na stronie

Produkty nawilżające z chlorkiem sodu

(61)

-

... 2
... 2

Czym jest chlorek sodu? Podstawowe informacje o soli sodowej kwasu solnego

Chlorek sodu, właściwości którego kojarzymy głównie z soleniem potraw, to związek chemiczny o znacznie bardziej wszechstronny, odgrywający kluczową rolę w naszym organizmie i znajdujący zastosowanie w wielu dziedzinach medycyny i kosmetyki.

Chlorek sodu, znany powszechnie jako sól kuchenna, to związek chemiczny składający się z dwóch pierwiastków: sodu (Na) i chloru (Cl). Jest to substancja krystaliczna, bezbarwna i dobrze rozpuszczalna w wodzie, występująca naturalnie w przyrodzie, na przykład w wodzie morskiej i w złożach soli kamiennej. W organizmie człowieka chlorek sodu pełni wiele istotnych funkcji, m.in. reguluje gospodarkę wodno-elektrolitową, utrzymuje odpowiednie pH krwi i bierze udział w przewodzeniu impulsów nerwowych. Działanie chlorku sodu w organizmie jest bardzo ważne, ale warto pamiętać, że nadmierne spożycie może być szkodliwe dla zdrowia.

Właściwości chlorku sodu i jego rola w organizmie

Chlorek sodu kojarzony jest głównie jako przyprawa, jednak pełni szereg ważnych funkcji w organizmie. Jedną z nich jest regulacja gospodarki wodno-elektrolitowej, czyli utrzymanie odpowiedniego poziomu płynów i elektrolitów w organizmie. Sód i chlor współpracują ze sobą, aby utrzymać równowagę osmotyczną, czyli odpowiednie stężenie substancji rozpuszczonych w płynach ustrojowych. To jeszcze nie koniec funkcji chlorku sodu. Bierze on również udział w przewodzeniu impulsów nerwowych i kurczliwości mięśni oraz wpływa na utrzymanie prawidłowego pH krwi.

Zastosowanie chlorku sodu w medycynie

Wykorzystuje się również szeroko chlorek sodu w medycynie. Jego roztwory nazywa się roztworami soli fizjologicznej. Są one powszechnie stosowane w infuzjach dożylnych w celu nawodnienia organizmu i uzupełnienia elektrolitów w przypadku odwodnienia spowodowanego biegunką, wymiotami, gorączką lub nadmiernym poceniem się. Sól fizjologiczna jest również stosowana do płukania ran, oczu i nosa, a także w inhalacjach, skutecznych w leczeniu infekcji dróg oddechowych. Jest on również składnikiem wielu leków. Produkty z chlorkiem sodu to m.in. leki przeciwbólowe, przeciwzapalne i przeciwalergiczne. Co ciekawe, wykorzystuje się również chlorek sodu w kosmetyce jako substancję regulującą konsystencję, oczyszczającą i wspomagającą nawilżenie skóry.

Chlorek sodu w kroplówkach – wsparcie w nawodnieniu i równowadze elektrolitowej

Gdy organizm potrzebuje szybkiego nawodnienia, z pomocą również przychodzi chlorek sodu. Elektrolit ten jest niezbędny do utrzymania prawidłowej równowagi wodno-elektrolitowej, a kroplówki z tym związkiem chemicznym są skuteczne w przypadku odwodnienia różnego pochodzenia. Tego typu kroplówki są również stosowane w przypadku utraty krwi, oparzeń i innych stanów, w których dochodzi do znacznej utraty płynów i elektrolitów, ponieważ jony sodu i chloru pomagają przywrócić prawidłowe funkcjonowanie komórek i narządów.

Roztwory soli fizjologicznej – płukanie nosa, oczu i ran

Roztwory soli fizjologicznej o stężeniu 0,9% (np. Polpharma 0,9% NaCl izotoniczny, sterylny roztwór chlorku sodusą powszechnie stosowane do płukania nosa, oczu i ran jako środek bezpieczny i delikatny. Można je również stosować u niemowląt i małych dzieci. Płukanie nosa solą fizjologiczną pomaga usunąć kurz, pył, alergeny i inne zanieczyszczenia, a także rozrzedzić śluz i ułatwić oddychanie. Płukanie oczu jest zalecane w przypadku podrażnienia. Sól fizjologiczna pomaga usunąć zanieczyszczenia i nawilżyć oko. W celu oczyszczenia rany z brudu i bakterii oraz zapobieżenia infekcji również stosuje się roztwory soli fizjologicznej. 

Chlorek sodu w inhalacjach – leczenie dróg oddechowych

Znajduje również chlorek sodu zastosowanie w inhalacjach, które pomagają rozrzedzić śluz i ułatwić jego odkrztuszanie, co jest szczególnie ważne w przypadku zapalenia oskrzeli, zapalenia zatok i innych chorób, którym towarzyszy gęsty śluz. Inhalacje z chlorkiem sodu mogą być stosowane zarówno u dorosłych, jak i u dzieci, po konsultacji z lekarzem. Do inhalacji można używać nebulizatora, czyli urządzenia, które zamienia roztwór chlorku sodu w aerozol. Aerozol wdychany jest przez pacjenta, dzięki czemu chlorek sodu dociera bezpośrednio do dróg oddechowych. Chlorek sodu to substancja o szerokim spektrum działania, niezbędna do prawidłowego funkcjonowania organizmu. 

Dlaczego my?
why-us-img

Odbiór osobisty w aptece

why-us-img

Profesjonalna obsługa

why-us-img

Szybka wysyłka

why-us-img

Legalnie działająca apteka

why-us-img

Płatność online lub za pobraniem