Dostawa za 0 zł na zestawy chusteczek Panaceris Baby.  SPRAWDŹ ➡️

Feniramina - leki przeciwbólowe i przeciwalergiczne I generacji

Znaleziono produktów: 5

Filtry

-

Sortowanie
Sortowanie według
Liczba wyników na stronie

Feniramina - leki przeciwbólowe i przeciwalergiczne I generacji

(5)

-

Czym jest feniramina i jak działa?

Feniramina jest lekiem przeciwhistaminowym pierwszej generacji, który znajduje szerokie zastosowanie między innymi w leczeniu różnorodnych objawów pochodzenia alergicznego. Zanim jednak sięgniesz po preparat zawierający tę leczniczą substancję, warto dowiedzieć się, jakie feniramina działanie posiada. Blokuje ona receptory histaminowe H1, co zapobiega działaniu histaminy – substancji chemicznej uwalnianej przez komórki organizmu w odpowiedzi na alergeny. To właśnie histamina jest odpowiedzialna za najczęstsze objawy alergii, takie jak swędzenie, kichanie, katar czy uciążliwe łzawienie oczu. Blokując receptory H1, feniramina w znaczącym stopniu zmniejsza nieprzyjemne symptomy, przynosząc ulgę pacjentom cierpiącym na alergie.

Feniramina – jakie ma zastosowanie?

Feniramina na alergię cieszy się bardzo dużym zainteresowaniem wśród pacjentów. Kiedy warto sięgnąć po feniraminę? Zastosowanie to głównie leczenie takich objawów alergii, jak katar sienny, pokrzywka, reakcje alergiczne na ukąszenia owadów oraz stany alergiczne innego pochodzenia. Ze względu na swoje działanie uspokajające, feniramina jest również czasami stosowana jako środek nasenny. Jest ona również składnikiem wielu preparatów dostępnych bez recepty, takich jak syropy na kaszel, leki na przeziębienie i grypę, które łagodzą nie tylko objawy alergiczne, ale także te charakterystyczne dla przeziębienia czy grypy, np. Fervex D o smaku cytrynowym lub Theraflu Extra Grip. Feniramina jest również stosowana w leczeniu niektórych chorób skóry. Mowa tu przede wszystkim o wyprysku i świądzie, ponieważ jej działanie przeciwhistaminowe pomaga zmniejszyć uciążliwy stan zapalny i przyspieszyć proces gojenia się zmian.

Zanim zastosujesz feniraminę, skutki uboczne tego leku również powinny zostać poznane. Jest to co do zasady lek bezpieczny i dobrze tolerowany. Wśród najczęstszych skutków ubocznych wymienić można: senność, lekkie zawroty głowy czy suchość w ustach. Zdecydowana większość skutków ubocznych wymienionych w ulotce nie pojawia się jednak w ogóle bądź szybko mija. Warto jednak obserwować swój organizm, zwłaszcza jeśli stosuje się lek po raz pierwszy.

Leki przeciwhistaminowe I, II i III generacji

Leki przeciwhistaminowe dzielą się na trzy generacje, z których każda posiada swoje specyficzne cechy oraz możliwości zastosowania. Jeżeli chodzi o leki przeciwhistaminowe I generacji zaliczają się do nich przede wszystkim takie substancje jak właśnie feniramina. Wspomniane leki znane są zwłaszcza ze swojego działania uspokajającego oraz przeciwalergicznego. Są zatem skuteczne w szybkim łagodzeniu uciążliwych objawów alergii, ale mogą powodować senność i inne działania niepożądane, takie jak suchość w ustach czy zawroty głowy.

Jeżeli chodzi o leki przeciwhistaminowe II generacji, na wyróżnienie zasługuje loratadyna oraz cetyryzyna. Charakteryzują się one nieco mniejszym działaniem uspokajającym niż leki przeciwhistaminowe I generacji i najczęściej wykorzystuje się je do leczenia przewlekłych stanów alergicznych. Jedną z ich najważniejszych cech jest również to, że są selektywne w działaniu. Z uwagi na wybiórcze działanie powodują nieco mniej działań niepożądanych niż leki I generacji.

Leki przeciwhistaminowe III generacji to desloratadyna oraz feksofenadyna. Ich najważniejszą cechą charakterystyczną jest to, iż są one jeszcze bardziej selektywne niż leki I i II generacji. Jeżeli chodzi o działanie uspokajające, jest ono minimalne. Godna uwagi jest również efektywność w łagodzeniu objawów alergii. Nie dziwi więc fakt, że leki przeciwhistaminowe III generacji są wykorzystywane zwłaszcza do leczenia objawów przewlekłych alergii. Atutem tych preparatów jest z pewnością to, iż są one dość dobrze tolerowane przez zdecydowaną większość pacjentów, z minimalnymi działaniami niepożądanymi.

Jak wybrać odpowiedni preparat z feniraminą?

Wybór odpowiedniego preparatu z feniraminą zależy w dużej mierze od objawów, które chcesz złagodzić. Kluczowe wydają się być zatem indywidualne potrzeby pacjenta. Jeżeli poszukujesz szybkiego złagodzenia objawów alergii, preparaty zawierające feniraminę mogą okazać się właśnie tym najskuteczniejszym rozwiązaniem. Jeżeli zastosujesz feniraminę, senność może być jednym ze skutków ubocznych. Ważna jest więc ostrożność, ponieważ substancja ta może negatywnie wpływać na zdolność do prowadzenia pojazdów i wykonywania czynności wymagających koncentracji. Kluczowa jest również wiedza na temat tego, jak stosować feniraminę. Dawkowanie określa producent preparatu lub lekarz. Przed rozpoczęciem kuracji należy więc zapoznać się z ulotką dołączoną do opakowania leku. Jeżeli zaś stosowana miałaby być feniramina w ciąży, bezwzględnie należy zasięgnąć porady lekarskiej.

Preparaty z feniraminą są dostępne w różnych formach, takich jak tabletki, syropy, krople czy proszki w saszetkach, np. Fervex o smaku malinowym. Wybór formy zależy zwłaszcza od preferencji pacjenta oraz od specyficznych potrzeb. Na przykład, zawierające feniraminę krople bądź syropy mogą być bardziej odpowiednie dla dzieci, podczas gdy tabletki mogą być wygodniejsze dla dorosłych. Jeśli zastosowana ma być feniramina dla dzieci, warto rozważyć zakup smakowych preparatów, które będą chętniej przyjmowane przez najmłodszych, np. Fervex Junior o smaku malinowym.

Dlaczego my?
why-us-img

Odbiór osobisty w aptece

why-us-img

Profesjonalna obsługa

why-us-img

Szybka wysyłka

why-us-img

Legalnie działająca apteka

why-us-img

Płatność online lub za pobraniem