Zadbaj o skórę trądzikową  SPRAWDŹ ➡️

Kwas acetylosalicylowy

Znaleziono produktów: 45

Filtry

-

Sortowanie
Sortowanie według
Liczba wyników na stronie

Kwas acetylosalicylowy

(45)

-

... 2
... 2

Czym jest kwas acetylosalicylowy? 

Kwas acetylosalicylowy jest pochodną kwasu salicylowego i nazywany jest też aspiryną. To niesteroidowy lek przeciwzapalny. Kwas acetylosalicylowy przeciwzapalny stosowany jest w profilaktyce chorób serca, zawałów i zatoru płucnego. To popularny lek przeciwbólowy, który zalecany jest w przebiegu różnych chorób i może uśmierzać ból. Kwasu acetylosalicylowego właściwości są znane są już od XIX wieku, kiedy to lek zaczął być produkowany, sprzedawany i powszechnie stosowany. Kwas acetylosalicylowy na gorączkę ma także skuteczne działanie, dlatego stosowany jest w wielu infekcjach.    

Mechanizm działania kwasu acetylosalicylowego 

W wyniku uszkodzeniu błony komórkowej dochodzi do uwolnienia kwasu archidonowego i pod wpływem enzymu cylooksygenazy kwas jest przekształcany w prostaglandyny, które są sygnałem alarmowym dla organizmu dotyczącym zniszczeń w komórkach. Pojawia się stan zapalny, gorączka czy ból. Kwasu acetylosalicylowego działanie polega na hamowaniu działania cyklooksygenazy i powstrzymywaniu uwalniania prostoglandyn. Dzięki temu produkty z kwasem acetylosalicylowym mają działanie przeciwzapalne i przeciwbólowe, a także przeciwgorączkowe. Oczywiście zanim zastosuje się leki zawierające kwas acetylosalicylowy przeciwskazania należy koniecznie przeanalizować. Należą do nich nadwrażliwość na salicylany, ciąża i karmienie piersią, zaburzenia pracy nerek lub wątroby, astma oskrzelowa, skaza krwotoczna czy dna moczanowa.   

Właściwości przeciwbólowe – ulga w bólach głowy, mięśni czy stawów 

Kwas acetylosalicylowy przynosi ulgę w bólach głowy, mięśni czy stawów. Może być stosowany w przebiegu leczenia migren w połączeniu z paracetamolem, gdyż na rynku istnieją leki stanowiące połączenie tych dwóch popularnych niesteroidowych leków przeciwzapalnych. Należy zapoznać się z treścią ulotki w przypadku przyjmowania innych leków, gdyż może występować interakcja z kwasem acetylosalicylowym. Należy zachować ostrożność przy stosowaniu aspiryny i innych niesteroidowych leków przeciwzapalnych.  

Wskazania do stosowania – bóle, gorączka, zapalenia 

Leki przeciwbólowe zawierające kwas acetylosalicylowy stosowane są na bóle, gorączkę i zapalenia. Profilaktyka chorób serca to także jedno z zastosowań kwasu acetylosalicylowego. Polecany jest pacjentom z po zawale czy w przypadku miażdżycy tętnic, po operacji serca bądź naczyń krwionośnych.  Stosowanie kwasu acetylosalicylowego powoduje hamowanie powstawania zakrzepów, a także może pomóc zapobiec niedokrwiennym udarom mózgu. Kwas acetylosalicylowy, czyli popularna aspiryna, polecana jest także po spożyciu alkoholu i przy występowania bólu głowy związanego z odwodnieniem. Aspiryny oczywiście nigdy nie można łączyć z alkoholem. Leki na ból i gorączkę z kwasem acetylosalicylowym można stosować przez 3 do 5 dni bez konsultacji z lekarzem. Kwas acetylosalicylowy jest składnikiem preparatów wieloskładnikowych na infekcje. Sam kwas acetylosalicylowy nie wpływa na zdolność do prowadzenia pojazdów, jednak zawsze należy sprawdzić, czy lek nie zawiera innych substancji, które mogą wykazywać takie działanie.            

Popularne leki z kwasem acetylosalicylowym – tabletki, musujące formy do rozpuszczania 

Można sięgnąć po różne leki zawierające kwas acetylosalicylowy. Z popularnych produktów można wymienić Pluscard 100 mg. Dostępna są także leki takie jak Polopiryna S 30 tabletek czy Aspirin 500 mg. Oczywiście trzeba zwrócić uwagę na skutki uboczne kwasu acetylosalicylowego. Istotne znaczenie ma właściwe dawkowanie kwasu acetylosalicylowego w tabletkach. W przypadku osób dorosłych dawka wynosi od 500 do 1000 mg kwasu acetylosalicylowego, a maksymalna dawka dobowa wynosi 4 g. W przypadku dzieci powyżej 12 roku życia jednorazowa dawka może wynosić 500 mg, natomiast dobowa nie może przekraczać 1500 mg. Zastosowanie aspiryny u dzieci powinien jednak zalecić lekarz. W przypadku wystąpienia działań niepożądanych należy zaprzestać stosowania leku i skonsultować się z lekarzem. Do takich objawów można zaliczyć: uszkodzenie błony śluzowej żołądka, bóle brzucha, zawroty głowy, krwawienie lub krwotok, przyspieszenie czynności serca, astmę aspirynową, śródmiąższowe zapalenie nerek, zapalenie wątroby czy obrzęki.

Dlaczego my?
why-us-img

Odbiór osobisty w aptece

why-us-img

Profesjonalna obsługa

why-us-img

Szybka wysyłka

why-us-img

Legalnie działająca apteka

why-us-img

Płatność online lub za pobraniem