Krótkie daty  SPRAWDŹ ➡️

Czym jest kwas alfa-linolenowy (ALA) i dlaczego jest ważny?

Kwas alfa-linolenowy (ALA) to nienasycony kwas tłuszczowy NNKT i niezbędny składnik diety, który wspiera pracę serca, układ nerwowy i zdrowie skóry. ALA należy do grupy kwasów omega-3, które razem z kwasami omega-6 mają cenne właściwości prozdrowotne i są kluczowe dla prawidłowego funkcjonowania organizmu człowieka. Ponieważ kwas ALA jest kwasem tłuszczowym egzogennym, który nie jest syntetyzowany przez organizm człowieka, konieczne jest dostarczanie go wraz z pożywieniem lub w formie suplementów diety. Warto suplementować ALA. Właściwości tego cennego kwasu są wszechstronne.

Właściwości kwasu ALA – jak wspiera serce, układ nerwowy i zdrowie skóry?

Na jaki obszar organizmu człowieka korzystnie oddziałuje kwas alfa-linolenowy? Zdrowie serca to jeden z nich. Kwas ALA wywiera niezwykle pozytywny wpływ na serce. Zmniejsza ryzyko zachorowania na choroby układu sercowo-naczyniowego, pomaga utrzymać prawidłowy rytm serca, reguluje ciśnienie oraz obniża ryzyko wystąpienia miażdżycy. Dobroczynne właściwości ALA na serce i korzystne oddziaływanie na układ krążenia to nie jedyne zalety włączenia tego kwasu do diety. Pozytywny wpływ ALA na układ nerwowy został potwierdzony badaniami. Kwas ten może być wykorzystywany jako wsparcie w profilaktyce chorób neurologicznych. Dodatkowo, ALA pomaga utrzymać zdrowie skóry. Działając od wewnątrz, skutecznie odżywia i nawilża skórę, sprawiając, że jest elastyczna, jędrna i pełna blasku. Kwas alfa-linolenowy hamuje produkcję melaniny, a w konsekwencji pomaga zmniejszyć przebarwienia. Co więcej, substancja ta ma właściwości przeciwzapalne, jest więc korzystna nie tylko przy zaburzeniach pigmentacji, ale też w przypadku skóry skłonnej do wyprysków.

Naturalne źródła kwasu ALA i zalecenia dietetyczne

Kwas ALA znajduje się głównie w tłuszczach roślinnych. Komponując dietę bogatą w ALA, warto włączyć do niej oleje roślinne, niektóre nasiona i orzechy. Bogate źródła kwasu alfa-linolenowego to m.in. olej rzepakowy, orzechy włoskie, olej lniany, siemię lniane, olej konopny czy nasiona chia. Kwas alfa-linolenowy znajduje się też w soi i produktach sojowych, takich jak tofu czy tempeh. Niewielkie ilości ALA zawierają niektóre zielone warzywa liściaste, np. szpinak, jarmuż i liście buraka. Osobom, które chcą włączyć do swojego menu kwasy ALA, dietetycy zalecają spożywanie sałatek z soją i orzechami włoskimi polanych sosami winegret na bazie oleju rzepakowego lub lnianego oraz picie koktajli przygotowanych z siemienia lnianego lub nasion chia. Przyswajanie kwasów ALA z diety może być ograniczone, dlatego warto rozważyć dodatkowe przyjmowanie kwasu alfa-linolenowego. Suplementy to prosta i skuteczna forma uzupełniania tego składnika w diecie.

Suplementy z kwasem alfa-linolenowym w postaci kapsułek i tabletek

Suplementy z ALA dostępne są w kapsułkach i tabletkach. W sklepie internetowym Waptaka.pl można znaleźć środki o bogatym składzie, obejmującym nie tylko kwas ALA omega-3, ale też inne wartościowe składniki. To istotne, ponieważ zalecane jest łączenie kwasu ALA z pozostałymi kwasami omega. Na przykład, preparat Olicaps Omega 3-6-9  zawiera miks kwasu alfa-linolenowego (ALA), linolowego (LA) i oleinowego (OA). Składniki aktywne pozyskiwane są z oleju lnianego.

Inny polecany suplement – GAL Linimer NNKT – łączy w sobie kwas alfa-linolenowy z linolowym. Ta kompozycja została stworzona szczególnie dla utrzymania prawidłowego poziomu cholesterolu we krwi. Składniki aktywne obu suplementów ALA znajdują się w otoczce z żelatyny pochodzenia zwierzęcego, nie są więc przeznaczone dla osób na diecie wegetariańskiej i wegańskiej. Dostępne są jednak też suplementy z ALA specjalnie opracowane dla wegan i wegetarian. Należą do nich m.in. Naturelle Omega-3 z alg oraz MyVita alfa-liponowy kwas R-ALA, w których wszystkie składniki aktywne kapsułki kwasu ALA oraz jej otoczka są pochodzenia roślinnego. Roślinne suplementy z ALA to świetna opcja dla każdego, niezależnie od poglądów, stylu życia lub wyborów żywieniowych. Na uwagę zasługuje również preparat Kenay Kwas R-ALA Bio-Enhanced

Warto zwrócić też uwagę na wzbogacone preparaty z ALA – suplementy, w których dobroczynne działanie kwasu alfa-linolenowego zostało wzmocnione przez dodatek innych składników aktywnych. Przykładem jest np. suplement Leenvit Omega 3+6+9 Complete, który ma w składzie nie tylko komplet kwasów: omega-3 kwas alfa-linolenowy (ALA), omega-9 kwas oleinowy (OA), omega-6 kwas linolowy (LA), ale też witaminy E, A, K, D3 i koenzym Q10.

Dlaczego my?
why-us-img

Odbiór osobisty w aptece

why-us-img

Profesjonalna obsługa

why-us-img

Szybka wysyłka

why-us-img

Legalnie działająca apteka

why-us-img

Płatność online lub za pobraniem