Znaleziono produktów: 12
(12)
Kwas azelainowy to niezwykle popularny składnik preparatów leczniczych czy kosmetyków do pielęgnacji skór problematycznych i redukcji oznak starzenia. Na tle innych składników aktywnych wyróżnia go wszechstronne działanie i możliwość użytkowania nawet przy trądziku różowatym, który jest przeciwwskazaniem do stosowania wielu preparatów.
Kwas azelainowy to niezwykle cenny składnik o szerokim spektrum działania zarówno w kosmetykach pielęgnacyjnych, jak i preparatach leczniczych. Wykorzystuje się go między innymi w dermatologii, ponieważ wykazuje właściwości antybakteryjne, dzięki czemu pomaga zwalczać trądzik i uporczywe zaskórniki. Jest niezastąpiony przy kuracji przeciw przebarwieniom, dlatego to częsty składnik produktów rozjaśniających i wyrównujących koloryt twarzy. W pozytywny sposób wpływa na stymulację włókien kolagenowych, dzięki czemu uelastycznia i ujędrnia skórę. Właśnie z tego powodu spotkamy go w wielu kosmetykach przeciwstarzeniowych.
Kosmetyki z kwasem azelainowym doskonale radzą sobie z trądzikiem, zaskórnikami, rozszerzonymi porami, ale także cerą tłustą, która wymaga seboregulacji. Wielu dermatologów i kosmetologów zaleca kwas azelainowy na trądzik, ponieważ ogranicza on rozwój i rozprzestrzenianie się bakterii tlenowych i beztlenowych, przez które dochodzi do powstania stanów zapalnych. Dodatkowo w delikatny sposób złuszcza martwy naskórek i reguluje pracę gruczołów łojowych. Co niezwykle istotne – zaleca się go także w przypadku rozpoznania trądziku różowatego.
Podskórny pryszcz to stan zapalny, który powstał w wyniku zaczopowania ujścia gruczołu łojowego. Nadmiar sebum staje się idealnym środowiskiem do namnażania bakterii. Pielęgnacja skóry kwasem azelainowym pozwala w delikatny sposób oczyścić skórę, ograniczyć rozwój drobnoustrojów i stymulować gruczoły łojowe tak, aby nie wytwarzały nadmiaru sebum.
Skóra po odpowiednim peelingu zdecydowanie lepiej przyjmuje wszelkie aplikowane na nią preparaty, które dzięki pozbyciu się martwego naskórka mogą z powodzeniem dotrzeć w głąb skóry. Warto zwrócić również uwagę na dobroczynne działanie tego składnika w kosmetykach do różnych cer, w tym tych problematycznych.
Na rynku istnieje wiele dermokosmetyków posiadających w składzie kwas azelainowy. Właściwości tych preparatów różnią się w zależności od stężenia kwasu, konsystencji oraz pozostałych towarzyszących składników. Znajdziemy wśród nich normalizujące toniki i żele do mycia skóry twarzy, mającej skłonność do trądziku i przetłuszczania, punktowe serum o zwiększonym stężeniu kwasu azelainowego, kremy do cery dojrzałej czy żel do pielęgnacji skóry problematycznej, którego dominującym składnikiem jest kwas azelainowy. Działanie tych produktów opiera się w głównej mierze na złuszczaniu, właściwościach antybakteryjnych i seboregulacji. Wiele marek kosmetycznych dostrzegło rolę, jaką odgrywa kwas azelainowy w dermatologii.
Do najpopularniejszych produktów leczniczych na trądzik należy między innymi Skinoren, którego główną substancją czynną jest właśnie kwas azelainowy. Regulacja sebum i działanie przeciwbakteryjne to główne właściwości tego produktu.
Inny bardzo popularny preparat to Acne-derm, który zawiera aż 20% kwasu azelainowego. Wspomaga spowalnianie wzrostu i nadmiernej aktywności komórek barwnikowych skóry, więc wykorzystuje wpływ, jaki ma kwas azelainowy na przebarwienia. Wiele osób zmagających się z trądzikiem różowatym grudkowo-krostkowym korzysta między innymi z żelu Skinoren Rosacea. Co ważne, kwas azelainowy na rumień nie tylko działa łagodząco, ale także redukuje widoczność zaczerwienienia i zmian skórnych.
W przypadku cer tłustych, skłonnych do powstawania zaskórników, a także tych z pierwszymi oznakami starzenia warto wprowadzić kwas azelaionowy w żelach do oczyszczania twarzy, tonikach czy kremach anti-aging. Jest to również świetny składnik dla posiadaczy cer trądzikowych (a nawet trądziku różowatego), jednak w tych przypadkach warto zasięgnąć porady zaufanego kosmetologa czy lekarza dermatologa, którzy doradzą w kwestii odpowiedniej pielęgnacji cery problematycznej.
Często wśród polecanych przez nich składników aktywnych znajduje się kwas azelainowy. Kremy i żele, które posiadają go w składzie, niejednokrotnie stosowane są punktowo na zmiany. Bardzo ważne jest również dobranie odpowiedniego stężenia składnika aktywnego. Minimalne stężenie kwasu azelainowego w produktach dedykowanych cerze trądzikowej wynosi 1,25%, natomiast za najskuteczniejsze przyjmuje się stężenie od 15%. Niektóre preparaty posiadają jednak skuteczne, ale nieco łagodniejsze stężenie kwasu, które sprawdzi się przede wszystkim dla osób, które dopiero rozpoczynają swoją przygodę z preparatami złuszczającymi i przeciwtrądzikowymi. Przykładem może być krem z 10% kwasem azelainowym Health Labs Care Solve On AcneKrem.
Zarówno retinol, jak i kwas azelainowy to dwa składniki aktywne o silnym działaniu, które stosowane jednocześnie mogą podrażnić skórę lub przynieść inne niepożądane efekty. Natomiast kwas azelainowy doskonale łączy się z witaminą C, która dodatkowo wzmaga właściwości rozjaśniające. Podczas stosowania kwasów warto zadbać o składniki, które odbudowują płaszcz hydrolipidowy, łagodzą i nawilżają. Będzie to na przykład niacynamid, kwas hialuronowy czy alantoina.
Odbiór osobisty w aptece
Profesjonalna obsługa
Szybka wysyłka
Legalnie działająca apteka
Płatność online lub za pobraniem
Informacje
Pomoc
Inne
© 2025 wapteka.pl - Wszystkie prawa zastrzeżone.
Born in Dotandspot.pl