Znaleziono produktów: 8
(8)
Biegunka to kłopotliwa dolegliwość, która może być spowodowana infekcjami, zatruciem, stresem, nietolerancją pokarmową lub przewlekłymi schorzeniami jelit. Jak sobie radzić z biegunką? Leczenie obejmuje kilka kluczowych działań i łączy w sobie stosowanie leków przeciwbiegunkowych, dietę lekkostrawną oraz odpowiednie nawodnienie organizmu. Jednym z najczęściej stosowanych leków przeciwko biegunce jest loperamid. Działanie składnika aktywnego jest silne i skutecznie. Loperamid redukuje liczbę wypróżnień oraz poprawia komfort pacjentów.
Jeśli biegunka jest wynikiem infekcji bakteryjnej, konieczna może być konsultacja lekarska i odpowiednie leczenie w postaci antybiotykoterapii. Po długotrwałej biegunce warto włączyć probiotyki, które wspierają odbudowę flory bakteryjnej jelit oraz unikać ciężkostrawnych pokarmów. Tłuste, pikantne i mleczne produkty mogą nasilać objawy ze strony układu pokarmowego, a nawet wywoływać tzw. biegunkę tłuszczową.
Dlaczego warto stosować loperamid? Właściwości składnika aktywnego obejmują zarówno oddziaływanie na strukturę stolca, który staje się bardziej zwarty, jak i zmniejszenie podrażnienia ścian jelita oraz wsparcie równowagi mikroflory jelitowej. Loperamid to syntetyczny lek przeciwbiegunkowy, który działa poprzez hamowanie perystaltyki jelit. Wpływa na receptory w jelitach, co powoduje zwiększenie napięcia zwieraczy odbytu i spowolnienie ruchu treści pokarmowej, a także zmniejszenie częstotliwości wypróżnień. Lek jest powszechnie wykorzystywany zarówno w leczeniu ostrej, jak i przewlekłej biegunki. Można też stosować loperamid na podróżne biegunki.
Biegunka może prowadzić do odwodnienia oraz utraty cennych elektrolitów, takich jak sód i potas. Loperamid zmniejsza ilość wydzielanego płynu do jelita i wydłuża czas jego przechodzenia przez układ pokarmowy, co pozwala na lepsze wchłanianie wody i składników mineralnych. Niemniej, zaleca się picie dużej ilości płynów (wody, elektrolitów, herbat ziołowych) w trakcie kuracji loperamidem, aby uniknąć odwodnienia organizmu.
Na jakie inne dolegliwości ze strony układu pokarmowego działa loperamid? IBS, czyli zespół jelita drażliwego. Uporczywa, często powracająca biegunka jest jednym z głównych objawów IBS. Loperamid może być skutecznym środkiem w łagodzeniu tej dolegliwości. Lek zmniejsza częstotliwość wypróżnień i w ten sposób reguluje pracę jelit.
Dorośli zazwyczaj zaczynają leczenie od dawki 4 mg (dwie tabletki po 2 mg), a następnie przyjmują 2 mg po każdym wypróżnieniu o charakterze biegunki. Maksymalna dzienna dawka dla dorosłych wynosi 16 mg. W przypadku dzieci dawkowanie zależy od wieku i masy ciała, dlatego przed podaniem loperamidu najmłodszym należy skonsultować się z lekarzem. Nie można stosować leku u dzieci do 6. roku życia.
Nie wszyscy mogą zażywać loperamid. Przeciwwskazania obejmują m.in. uczulenie na loperamid lub inne składniki preparatu i wiek – leku nie powinno się stosować u dzieci poniżej 6. roku życia. Loperamid nie jest też wskazany dla kobiet w ciąży oraz osób z ostrymi infekcjami bakteryjnymi oraz cierpiącymi na niedrożność jelit czy ostre wrzodziejące zapalenie jelita grubego. Jakie są niepożądane efekty przyjmowania loperamidu? Skutki uboczne, które mogą wystąpić po zażyciu loperamidu to m.in. zawroty głowy, bóle brzucha oraz w rzadkich przypadkach reakcje alergiczne.
Loperamid jest dostępny w aptekach w postaci tabletek, kapsułek twardych (np. Loperamid Apteo Med 2 mg) lub w formie płynnej. Wybór środków z loperamidem na biegunkę jest bardzo duży, a większość preparatów dostępnych jest bez recepty. Jednym z flagowych preparatów na biegunkę jest Stoperan – numer 1 wśród leków przeciwbiegunkowych. W przypadku przewlekłych dolegliwości warto skonsultować się z lekarzem, aby dobrać odpowiednią formę leków z loperamidem. Dawkowanie uzależnione jest od rodzaju dolegliwości oraz wieku pacjenta.
Odbiór osobisty w aptece
Profesjonalna obsługa
Szybka wysyłka
Legalnie działająca apteka
Płatność online lub za pobraniem
Informacje
Pomoc
Inne
© 2025 wapteka.pl - Wszystkie prawa zastrzeżone.
Born in Dotandspot.pl