Zadbaj o skórę trądzikową  SPRAWDŹ ➡️

Suplementy elektrolitowe z sodem

Znaleziono produktów: 90

Filtry

-

Sortowanie
Sortowanie według
Liczba wyników na stronie

Suplementy elektrolitowe z sodem

(90)

-

... 3
2 ... 3

Sód minerał i elektrolit niezbędny dla prawidłowego funkcjonowania organizmu 

Sód jest to minerał, a także elektrolit, który odgrywa niezwykle ważną rolę w organizmie. Przede wszystkim utrzymuje równowagę wodno-elektrolitową. Warto zdawać sobie sprawę, że nadmiar sodu w organizmie, jak i niedobór sodu są nie tylko szkodliwe, ale i niebezpieczne. Sód ma postać kationu, czyli jonu dodatniego, co oznacza, że krąży przede wszystkim w zewnątrzkomórkowych płynach. Nawet 40% sodu znajduje się w kościach. Warto wiedzieć, że jego odpowiednia ilość wyrównuje ciśnienie osmotyczne w każdym płynie ustrojowym. Pozwala także utrzymać równowagę kwasowo-zasadową. Wspomaga działanie układu mięśniowego oraz nerwowego. 

Mechanizm działania: rola sodu w utrzymaniu ciśnienia osmotycznego i równowagi wodno-elektrolitowej 

Prawidłowe stężenie sodu oscyluje na poziomie od 135 do 145 mmol/l. Reguluje objętość wody w organizmie. Warto zdawać sobie sprawę, że za jego prawidłowy poziom odpowiadają hormony, które przyspieszają jego usuwanie. W sytuacji podwyższonego stężenia zatrzymują sód w organizmie. Sód utrzymuje ciśnienie osmotyczne, co oznacza, iż podtrzymuje stałe ciśnienie i stabilizuje ilość płynów w organizmie, zapobiegając chorobom nerek. Ponadto zapewnia równowagę wodno-elektrolitową, co oznacza, iż stężenie jonów dodatnich i ujemnych jest prawidłowe, a w efekcie dochodzi do odpowiedniego przepływu wody między komórkami, a także tkankami i krwią, co odgrywa ważną rolę w regulacji pH organizmu. Ponadto zapewnia właściwe przewodnictwo nerwowe i zmniejsza nadmierną kurczliwość mięśni. 

Utrzymanie równowagi elektrolitowej: jak sód wspomaga nawodnienie komórek 

Suplementy sodu mogą być stosowane u osób, u których występują niedobory. Szczególnie wskazane są w przypadku wystąpienia zespołu jelita drażliwego, biegunki, ale też zaburzeń mikrobioty jelitowej. Warto jeszcze wiedzieć, że sód wspomaga nawodnienie komórek i chroni przed odwodnieniem. Utrzymuje optymalną równowagę płynów w organizmie, a w połączeniu z potasem i magnezem kontroluje funkcjonowanie pompy sodowo-potasowej. W efekcie dochodzi do prawidłowego przepływu wody oraz jonów mineralnych pomiędzy błoną komórkową. Często niedobór sodu objawia się, powodując niekontrolowane skurcze mięśni, ale też zaburzenia ciśnienia krwi. U Osób z niedoborem sodu występuje większe ryzyko odwodnienia. 

Naturalne źródła sodu: sól kuchenna, przetworzone produkty spożywcze, a także niektóre warzywa i mięso 

Sód w diecie jest ważny, gdyż odpowiada za nawodnienie komórek. Można sięgnąć po suplementy sodu, ale trzeba też pamiętać, że występują naturalne źródła sodu takiej jak sól kuchenna. Sód znajduje się w wędlinach czy innych przetworzonych produktach pochodzenia mięsnego. Co ciekawe, sód znajduje się także w produktach mlecznych. Ten pierwiastek występuje naturalnie w zbożach, owocach i warzywach, przy czym jego ilość jest naprawdę niska. Dużą zawartość sodu mają ostrygi oraz małże. W sytuacji niedoboru tego pierwiastka często pojawiają się wymioty, senność, a nawet uczucie splątania. Można w takim przypadku postawić na suplementy, które dodatkowo wspierają gospodarkę wodno-elektrolitową. W przypadku osób w podeszłym wieku mogą pojawić się problemy z wchłanianiem sodu. 

Sód a choroby serca: jak nadmiar sodu może wpływać na rozwój nadciśnienia tętniczego 

Sód a ciśnienie krwi - czy rzeczywiście nadmiar sodu wpływa na rozwój nadciśnienia tętniczego? Warto wiedzieć, że wyniki badań klinicznych oraz in-vivo wskazują, że nadmiar sodu ma bezpośrednie działanie naczyniotoksyczne, co oznacza, że prowadzi do zmniejszenia właściwości komórek śródbłonka naczyń. Z kolei jego działaniem wtórnym jest zwiększenie ciśnienia tętniczego. W takim przypadku wskazana jest dieta niskosodowa. Jednocześnie nie należy rezygnować z sodu, szczególnie, że jest to jeden z najważniejszych minerałów. U osób, u których występują niedobory, ale też mają problemy jelitowe i częste biegunki zaleca się elektrolity. Można zdecydować się np. na elektrolity Protego. Zarówno niedobór sodu, jak i nadmiar działa szkodliwie, dlatego trzeba wprowadzić zdrową, zbilansowaną dietę.  

Dlaczego my?
why-us-img

Odbiór osobisty w aptece

why-us-img

Profesjonalna obsługa

why-us-img

Szybka wysyłka

why-us-img

Legalnie działająca apteka

why-us-img

Płatność online lub za pobraniem