Soja należy do najwartościowszych roślin strączkowych. Z jej nasion wytwarza się m.in. mleko sojowe, sos sojowy, tofu, tempeh, miso oraz olej sojowy. Dlaczego warto włączyć do swojej diety soję? Właściwości odżywcze i medyczne tej rośliny strączkowej są cenione na całym świecie, szczególnie w Azji. Soja to podstawa kuchni azjatyckiej od tysięcy lat.
Spożywanie soi zmniejsza ryzyko wystąpienia chorób serca i układu krążenia oraz osteoporozy, pozytywnie wpływa na pracę przewodu pokarmowego oraz łagodzi objawy menopauzy. Soja obniża poziom „złego” cholesterolu LDL i trójglicerydów, a równocześnie podnosi poziom „dobrego” cholesterolu HDL. Jakie jeszcze korzyści zdrowotne przynosi soja? Działanie antyoksydacyjne soi sprawia, że przyjmowanie jej w diecie lub suplementowanie pomaga neutralizować wolne rodniki – szkodliwe cząsteczki przyczyniające się do starzenia się komórek i rozwoju wielu chorób. Soja wspiera organizm w walce ze stresem oksydacyjnym i jego konsekwencjami: zabezpiecza serce, spowalnia proces starzenia się skóry, pomaga chronić się przed nowotworami i chorobami neurologicznymi.
Soja zawiera w sobie mnóstwo cennych składników odżywczych. Należą do nich białko, błonnik, fitoestrogeny, witaminy z grupy B oraz minerały, w tym potas i fosfor, a także niewielkie ilości magnezu, wapnia, żelaza, cynku, manganu, miedzi, sodu i jodu. To właśnie połączenie tych składników decyduje o niezwykle korzystnym oddziaływaniu soi na zdrowie. Jednak najbardziej wyjątkowym składnikiem soi są tzw. izoflawony. Gdzie jeszcze można znaleźć izoflawony? Soja jest rośliną, która ma ich najwięcej, ale znajdują się one też w innych roślinach strączkowych, np. w soczewicy. Izoflawony regulują gospodarkę hormonalną kobiet w okresie menopauzalnym. Ich działanie podobne do aktywności estrogenów sprawia, że wpływają one pozytywnie na cały organizm, m.in. chronią układ sercowo-naczyniowy, zmniejszają ryzyko wystąpienia miażdżycy i chorób serca, poprawiają elastyczność skóry i jej nawilżenie, a także wzmacniają pamięć i koncentrację.
Soja, razem z innymi roślinami strączkowymi, jest doskonałym źródłem białka, dlatego polecana jest dla osób na diecie wegetariańskiej i wegańskiej. Popularność soi wynika z zawartości w niej wysokiej jakości białka sojowego oraz możliwości przetwarzania jej na substytuty mleka i mięsa. Żywność produkowana na bazie soi obejmuje kotlety, kiełbaski i burgery z tofu, makarony sojowe oraz jogurty i sery na bazie mleka sojowego.
Soja znana jest głównie ze swojego pozytywnego oddziaływania na organizm kobiecy podczas menopauzy. Z czego wynika korzystny wpływ soi na menopauzę? Z obecności w soi fitoestrogenów, które naśladują działanie żeńskich hormonów – estrogenów. W okresie menopauzy i po menopauzie liczba estrogenów w organizmie kobiet znacznie spada, dlatego spożywanie soi i żywności sojowej jest korzystne, m.in. zmniejsza liczbę i intensywność uderzeń gorąca. Zalecane spożycie soi w codziennej diecie wynosi od 14 do 50 g białka sojowego.
Zastosowanie soi w diecie często nie zaspokaja potrzeb organizmu na składniki odżywcze zawarte w tej roślinie, zwłaszcza na izoflawony. Dlatego warto suplementować soję w okresie menopauzalnym oraz w profilaktyce osteoporozy i miażdżycy. Suplementy z soi zalecane są jako wsparcie w łagodzeniu objawów menopauzy oraz w regeneracji wątroby. Preparaty dostępne są w formie kapsułek i tabletek, takich jak np. SOLGAR Izoflawony Sojowe silnie skoncentrowane .
Izoflawony sojowe, ze względu na swoje właściwości przeciwstarzeniowe, są też dodawane do wielu kosmetyków. Są częścią m.in. intensywnie działającego serum o działaniu liftingującym Hada Lado Tokyo oraz Yoskine Geisha Gold. Izoflawony sojowe stymulują produkcję kolagenu i elastyny oraz poprawiają jędrność skóry. Ponadto, zatrzymują wilgoć w skórze, a w ten sposób pozytywnie wpływają na jej elastyczność i wygładzają drobne zmarszczki. Kosmetyki z soi pomagają też redukować zaczerwienienia i podrażnienia. To doskonałe rozwiązanie dla skóry dojrzałej, suchej i odwodnionej, a także wrażliwej.
Odbiór osobisty w aptece
Profesjonalna obsługa
Szybka wysyłka
Legalnie działająca apteka
Płatność online lub za pobraniem
Informacje
Pomoc
Inne
© 2025 wapteka.pl - Wszystkie prawa zastrzeżone.
Born in Dotandspot.pl