Tydzień z marką Nature Pharm.  SPRAWDŹ ➡️

Sorbitol – co to za substancja?

Sorbitol, znany również jako glucitol, to naturalny cukier alkoholowy, który występuje w wielu owocach, takich jak jabłka, gruszki, morele czy brzoskwinie. Kiedy stosuje się sorbitol? Właściwości słodzące, nawilżające i wspomagające zdrowie tej substancji wykorzystywane są w przemyśle spożywczym, kosmetycznym oraz farmaceutycznym.

Jako słodzik sorbitol stanowi opcję dla tradycyjnych cukrów, ponieważ jest mniej kaloryczny, a jego spożycie nie powoduje gwałtownego wzrostu poziomu glukozy we krwi. Z tego względu jest szczególnie popularny w diecie osób cierpiących na cukrzycę, ponieważ nie wywołuje silnych skoków cukru. Sorbitol w cukrzycy jest świetnym rozwiązaniem, ponieważ ma także niższy indeks glikemiczny, co sprawia, że jest idealnym składnikiem w produktach przeznaczonych dla diabetyków lub osób dbających o utrzymanie stałego poziomu glukozy we krwi.

Wykorzystanie sorbitolu nie ogranicza się jednak tylko do przemysłu spożywczego. Sorbitol posiada właściwości nawilżające, dlatego jest szeroko stosowany w kosmetykach. Gdzie można jeszcze spotkać sorbitol? Zastosowania tego produktu są szerokie. Dzięki swojej zdolności do zatrzymywania wilgoci sorbitol jest cennym składnikiem kremów nawilżających, balsamów do ust czy preparatów do pielęgnacji włosów. Pomaga on utrzymać odpowiedni poziom nawilżenia skóry, zapobiegając jej przesuszeniu i przywracając jej gładkość oraz elastyczność.

Sorbitol pełni także ważną rolę w przemyśle farmaceutycznym, gdzie znajduje zastosowanie w produkcji leków, wyrobów medycznych i suplementów, np. jako składnik pastylek (Rodzina Zdrowia Halitabs 20 pastylek do ssania), granulek (Espumisan Easy 14 saszetek) czy żeli (Medica-Group BigErection żel na szybką i mocną erekcję 150 ml).

. Ze względu na swoje właściwości jest wykorzystywany w preparatach o działaniu przeczyszczającym, ponieważ w większych ilościach może działać jako środek osmotyczny, ułatwiający wypróżnianie. Jako składnik past do zębów, gum do żucia czy płynów do płukania ust, sorbitol wykazuje korzystny wpływ na zdrowie jamy ustnej, ponieważ nie sprzyja rozwojowi bakterii odpowiedzialnych za próchnicę.

Sorbitol możemy spotkać w syropach, takich jak np. Sinecod 1,5 mg/ml syrop 100 ml czy Herbion na kaszel 30mg/5ml syrop 150 ml a także w pastylkach, np. Isla Medic Acute o smaku ziołowym 20 pastylek.

Wskazania i przeciwwskazania do stosowania sorbitolu

Sorbitol jest stosowany w różnych produktach, które mają na celu wsparcie zdrowia i dobrej kondycji organizmu. Główne wskazania do stosowania sorbitolu to:

  • zastępstwo cukru w diecie – sorbitol jest idealnym rozwiązaniem dla osób chcących ograniczyć spożycie kalorii lub unikać cukru, na przykład w przypadku cukrzycy;
  • wspomaganie trawienia – sorbitol ma działanie przeczyszczające, co czyni go skutecznym środkiem na łagodzenie zaparć; sorbitol na zaparcia pomaga w regulacji perystaltyki jelit, wspierając ich naturalną aktywność;
  • utrzymywanie zdrowia jamy ustnej – sorbitol jest składnikiem wielu past do zębów i gum do żucia, ponieważ nie sprzyja rozwojowi bakterii, które powodują próchnicę.

Jednakże, jak w przypadku każdego składnika, czasami nie należy stosować sorbitolu. Przeciwskazania dotyczą przede wszystkim osób, które mają problemy z nadmiernymi wzdęciami lub bólami brzucha, ponieważ może on potęgować wzdęcia lub powodować niestrawność, zwłaszcza jeśli jest spożyty w większych ilościach. Dodatkowo, nadmierne spożycie może prowadzić do efektu przeczyszczającego, co jest szczególnie istotne w przypadku osób z wrażliwym układem pokarmowym. Jak więc przyjmować sorbitol? Dawkowanie u dorosłych to 10-20 g sorbitolu dziennie, co odpowiada około 2-4 łyżeczkom stołowym. U dzieci zaś dawka wynosi 5-10 g dziennie.

Środki ostrożności w stosowaniu sorbitolu na wzdęcia, uczucie rozpierania brzucha lub niestrawność

Chociaż sorbitol jest uważany za bezpieczny, należy zachować ostrożność, stosując go. Dotyczy to zwłaszcza osób z wrażliwym układem trawiennym. Czy bezpieczne jest stosowanie sorbitolu? Skutki uboczne mogą wystąpić w niektórych przypadkach. W większych ilościach może powodować wzdęcia, uczucie rozpierania brzucha oraz niestrawność. Z tego powodu, jeśli zauważysz takie objawy, warto ograniczyć jego spożycie lub skonsultować się z lekarzem. Warto również pamiętać, że reakcja organizmu na sorbitol jest indywidualna, dlatego zaleca się stopniowe wprowadzanie go do diety, aby monitorować ewentualne niepożądane reakcje. 

Jak wybrać odpowiednie preparaty z sorbitolem?

Zanim zdecydujesz się na konkretny preparat, zawsze sprawdź jego skład. Często oprócz sorbitolu w preparatach mogą znajdować się inne substancje pomocnicze, takie jak sztuczne słodziki, konserwanty czy barwniki. Jeśli zależy Ci na naturalnym i czystym produkcie, wybieraj preparaty, które zawierają jak najmniej dodatków. Im prostszy skład, tym lepiej, szczególnie gdy stosujesz preparat regularnie.

Dlaczego my?
why-us-img

Odbiór osobisty w aptece

why-us-img

Profesjonalna obsługa

why-us-img

Szybka wysyłka

why-us-img

Legalnie działająca apteka

why-us-img

Płatność online lub za pobraniem