Znaleziono produktów: 345
(345)
Witamina B12 (nazywana także kobalaminą i po raz pierwszy wyizolowana z wątroby w początkach ubiegłego stulecia) jest metaloorganicznym związkiem chemicznym, którego atom centralny stanowi kobalt. Spośród innych witamin wyróżnia się skomplikowaną strukturą oraz składem – jako jedyna zawiera metal. Kobalamina rozpuszcza się w wodzie, a w organizmie ludzkim pełni bardzo ważną rolę. Przede wszystkim reguluje produkcję erytrocytów oraz wpływa na metabolizm węglowodanów, protein i lipidów. Ponadto witamina B12 pobudza apetyt, dobroczynnie działa na kości i stymuluje prawidłową pracę układu nerwowego. Jej obecność w organizmie sprzyja dobremu samopoczuciu oraz ułatwia koncentrację.
Witamina B12 występuje w kilku postaciach. Jej naturalną formą jest hydroksykobalamina, często wykorzystywana zarówno przez producentów żywności, jak i aplikowana pacjentom w postaci zastrzyków. W odróżnieniu od niej w przyrodzie nie występuje cyjanokobalamina – forma witaminy B12 wytwarzana syntetycznie i stanowiąca popularny składnik suplementów diety. Ale najlepsza witamina B12 to metylokobalamina. Kobalamina w tej formie wykazuje największą skuteczność. Stąd warto sięgać po preparaty, w których składzie znajduje się taka witamina B12. Wchłanianie metylokobalaminy następuje natychmiast po jej zażyciu, dzięki czemu organizm od razu czerpie korzyść z suplementacji.
Przed sięgnięciem po preparaty z kobalaminą trzeba wiedzieć, jakie są właściwości, skutki niedoboru i nadmiaru witaminy B12. Najlepiej, aby jej odpowiednia ilość była dostarczana do organizmu wraz z dietą. Stąd warto spożywać produkty, w których składzie znajduje się witamina B12. Źródła kobalaminy stanowią przede wszystkim mięso (w szczególności podroby), żółtka jaja kurzego i nabiał. W płatkach zbożowych oraz napojach na bazie surowców roślinnych, na przykład mleku sojowym czy ryżowym, również znajduje się witamina B12. Objawy niedoboru kobalaminy to przede wszystkim osłabienie i przewlekłe zmęczenie organizmu oraz bóle bądź zawroty głowy. Zdarzają się także dolegliwości neurologiczne (drętwienie kończyn, osłabienie napięcia mięśniowego czy zaburzenia wzroku lub słuchu) oraz stany depresyjne i huśtawki nastrojów. Należy też mieć świadomość, że nawet jeśli z dietą dostarczana jest do organizmu witamina B12, niedobór kobalaminy może wystąpić – na przykład na skutek zaburzeń wchłaniania (w chorobie Leśniowskiego-Crohna, celiakii lub po resekcji żołądka), niewydolności trzustki lub zażywania niektórych leków.
Jeżeli do organizmu wraz z dietą nie jest dostarczana w odpowiednich ilościach witamina B12, suplementacja kobalaminy może być konieczna. Powinny po nią sięgnąć przede wszystkim osoby na diecie roślinnej. Z myślą o nich producenci suplementów przygotowują specjalne preparaty, w których składzie występuje witamina B12 dla wegan. Suplementacja zalecana jest też osobom starszym oraz uprawiającym sporty wytrzymałościowe. Również dla kobiet oczekujących przyjścia na świat dziecka niezwykle ważna jest witamina B12 – w ciąży zapotrzebowanie na kobalaminę znacznie wzrasta. Należy jednak pamiętać, aby nie przekraczać zalecanych dawek preparatów, w których składzie występuje witamina B12. Dawkowanie standardowe to 2,4-2,8 µg na dobę.
Poszukując najlepszej witaminy B12, należy zwrócić uwagę przede wszystkim na formę, w jakiej kobalamina występuje w suplementach diety. Optymalnym wyborem jest witamina B12 methylcobalamin, najlepiej przyswajalna przez organizm i o znacznie większej skuteczności niż popularna cyjanokobalamina. Warto też przyjrzeć się preparatom z witaminą B12 pod kątem obecności w nich składników dodatkowych, na przykład kwasu foliowego, żelaza bądź witaminy D. Ciekawą alternatywę dla suplementów diety zawierających jedynie metylokobalaminę stanowią preparaty, w których składzie znajdują się także inne witaminy z grupy B. W nazwach tego rodzaju produktów zazwyczaj znajduje się określenie B-complex lub vitaminum compositum.
Odbiór osobisty w aptece
Profesjonalna obsługa
Szybka wysyłka
Legalnie działająca apteka
Płatność online lub za pobraniem
Informacje
Pomoc
Inne
© 2025 wapteka.pl - Wszystkie prawa zastrzeżone.
Born in Dotandspot.pl