Kompresy ciepło-zimno to obowiązkowe wyposażenie każdej domowej apteczki. Cechują się szerokim zastosowaniem, przynoszą ukojenie w przypadku urazu, opuchlizny, ale mogą też pomóc obniżyć gorączkę.

Kompresy żelowe — wszechstronna pomoc w terapii bólu i urazów

W wielu sytuacjach życia codziennego żelowe kompresy mogą przynieść ulgę i poprawę bardzo szybko. Wybór rozwiązań typu ciepło-zimno jest doskonałym rozwiązaniem zarówno w sytuacji różnego rodzaju urazów, jak i gorączki, bólu głowy pochodzenia migrenowego, gdzie po schłodzeniu w lodówce można ograniczyć ból, obrzęk lub skutecznie obniżyć temperaturę ciała. Z kolei możliwość podgrzania kompresu w ciepłej wodzie lub mikrofalówce to świetny sposób na przygotowanie kompresu rozgrzewającego, który idealnie sprawdzi się do rozluźnienia mięśni, np. po intensywnym treningu.

Wybór kompresów żelowych ciepło-zimno to doskonała inwestycja, ponieważ mogą one być stosowane wielokrotnie, co jest ekonomicznym i praktycznym rozwiązaniem. Kompresy są łatwe w użyciu i wygodne, a ich przygotowanie (ochłodzenie lub podgrzanie) nie wymaga posiadania specjalistycznego sprzętu czy skomplikowanych procedur przygotowawczych.

Wykorzystanie kompresów żelowych to dobra alternatywa dla leków przeciwbólowych. Kompresy są bezpieczne, przykładane na powierzchni skóry nie powodują pojawiania się skutków ubocznych.

Kompres żelowy chłodzący — szybka ulga przy stłuczeniach i kontuzjach

Kompresy żelowe to niezawodna pierwsza pomoc przy stłuczeniach. Terapia zimnem, czyli tzw. krioterapia, pomaga ograniczyć obrzęk, redukuje ból. Zimny kompres można stosować u dzieci i młodzieży, osób dorosłych i seniorów. Jest zatem bardzo uniwersalnym rozwiązaniem, które pomoże każdemu. Bardzo ważne, aby kompres zastosować tuż po urazie, ponieważ wtedy może przynieść największą ulgę w bólu i zredukować opuchliznę.

Korzystając z chłodzących właściwości kompresów, należy odpowiednio przygotować do wykorzystania. Większość dostępnych obecnie rozwiązań należy schładzać w zamrażarce przez ok. 2 godziny. Należy pamiętać, że kompres żelowy do zamrażania nie może być nakładany bezpośrednio na skórę. Musi on zostać owinięty np. ręcznikiem, dopiero wtedy może zostać umieszczony na bolącym miejscu. Okłady chłodzące można wykonywać przez ok. 15-20 minut, w odstępach kilkugodzinnych.

Kompres żelowy ciepło-zimno - skuteczne rozwiązanie na bóle mięśni i stawów

Kompres chłodzący wielokrotnego użytku to skuteczny sposób na eliminacje intensywnego bólu. Ciepłe i zimne okłady żelowe, a także preparaty na urazy i stłuczenia dla dzieci i dorosłych, takie jak maści i żele przeciwbólowe i przeciwobrzękowe, leki przeciwgorączkowe, preparaty do dezynfekcji ran, opatrunki — to obowiązkowe wyposażenie każdej domowej apteczki.

Zaletą kompresów ciepło-zimno jest to, że mogą być stosowane w każdej sytuacji. W zależności od przyczyny wystarczy je schłodzić lub ogrzać, aby uzyskać szybką poprawę. Kompres żelowy z apteki to pierwsza pomoc w różnych sytuacjach, jednak jeśli jego używanie nie przynosi oczekiwanego efektu, konieczna będzie konsultacja z lekarzem.

Kiedy stosować zimne okłady?

Właściwości chłodzące kompresów żelowych pozwalają nieść skuteczną pomoc i ulgę w przypadku wystąpienia:

  • siniaków;
  • obrzęków;
  • nadwyrężenia mięśni;
  • skręceń;
  • zwichnięć;
  • stłuczeń;
  • bólu głowy i migreny;
  • gorączki;
  • niektórych oparzeń.

Stłuczenia i siniaki to codzienność każdego rodzica. Dzieci łatwo ulegają drobnym urazom, które dzięki kompresom można łatwo opanować. Zimne okłady na opuchliznę najlepiej stosować bezpośrednio po urazie, dlatego kompres chłodzący wielokrotnego użytku warto zawsze trzymać w lodówce.

Kiedy stosować ciepłe okłady?

Terapia ciepłem, czyli okłady żelowe ogrzane wcześniej w mikrofali lub gorącej wodzie doskonale sprawdzą się w przypadku:

  • bólów mięśniowych;
  • wystąpienia sztywności;
  • bólów stawów;
  • intensywnych bólów menstruacyjnych;
  • silnych skurczy mięśni.

Ciepło pomaga rozluźnić napięte mięśnie, a dodatkowo poprawiają krążenie krwi. Są zatem doskonałym sposobem na przyspieszenie procesu regeneracji. Doskonale sprawdzą się u osób przewlekle chorych, zmagających się m.in. z artretyzmem, rwą kulszową czy bólem stawów. Mimo że kompresy to nie leki na stawy, to mogą one przynieść realną pomoc i ulgę.

Dlaczego my?
why-us-img

Odbiór osobisty w aptece

why-us-img

Profesjonalna obsługa

why-us-img

Szybka wysyłka

why-us-img

Legalnie działająca apteka

why-us-img

Płatność online lub za pobraniem