Powrót
do
Testy diagnostyczne
Znaleziono produktów: 3
(3)
Krew w stolcu niekoniecznie musi oznaczać groźną chorobę, ale zawsze wymaga dokładnej diagnostyki. W obecnej chwili możliwe jest wstępne sprawdzenie, czy w naszym kale znajdują się strzępki krwi już w domu - za pomocą testów aptecznych.
Obecność krwi w stolcu sygnalizuje, że w jednym z miejsc przewodu pokarmowego pojawiło się krwawienie. Jego przyczyny mogą być stosunkowo mało niebezpieczne, takie jak np. hemoroidy, ale też poważne, jak choroby nowotworowe. Kolor krwi, jej ilość i inne objawy są ważnymi zmiennymi, które lekarz bierze pod uwagę wyznaczając stosowne badania, a następnie stawiając diagnozę.
Pamiętajmy, że silny ból brzucha oraz krwawienie z odbytu zawsze jest wskazaniem do jak najszybszej interwencji lekarskiej.
Zaleca się, aby każda dorosła osoba raz w roku wykonywała profilaktycznie badanie na krew utajoną w kale. Wiele chorób, takich jak np. zmiany nowotworowe, ale także różnorodne polipy jelita, mogą nie dawać poważniejszych objawów do czasu ich zaognienia. Obecnie możemy skorzystać z kasetkowego badania kału w domu - taki test możliwy jest do zakupienia w każdej aptece.
Do testu na badanie utajonej krwi w kale należy się przygotować. Na kilka dni przed należy odstawić wszystkie leki zawierające żelazo, rozrzedzające krew oraz działające przeciwzapalnie. Uwaga - nie należy stosować żadnych leków ułatwiających wypróżnienie, jak substancje przeczyszczające czy czopki. Jeśli wiemy, że mamy problemy z zatwardzeniami, wprowadźmy do diety błonnik i dużą ilość wody. Kobiety nie powinny wykonywać testu w czasie menstruacji, ze względu na wysokie ryzyko zanieczyszczenia próbki kału przez krew miesięczną, a tym samym - uzyskanie fałszywego wyniku pozytywnego. Jeśli stwierdzono u nas hemoroidy ze skłonnością do krwawienia, wykonanie tego typu testu może być niewiarygodne - ponieważ nie wiadomo, czy krew zawarta w próbce nie będzie pochodziła właśnie z guzków krwawniczych (czyli nie jelit, ale ostatniego odcinka układu pokarmowego).
Ponieważ test jest czuły wyłącznie na hemoglobinę ludzką, nie ma potrzeby odstawiania mięsa czy produktów odzwierzęcych przed wykonaniem testu.
W aptekach dostępnych jest wiele testów domowych, które pozwalają na szybką diagnostykę - stwierdzenia ciąży, przybliżenia terminu owulacji, potwierdzenia zakażenia Helicobacter czy układu moczowego, w tym obecności krwi w moczu. Ich skuteczność, podobnie jak w przypadku domowego testu na krew utajoną w kale, jest dość wysoka, ale zależy od warunków przeprowadzenia testu.
Wyniki testu FOB odczytuje się już po 5 minutach. Po 10 minutach od dokonania testu wynik jest niewiarygodny i dla pewności należy go powtórzyć. Dwie kreski oznaczają, że wykryto krew w kale, a jedna - że próbka nie zawiera strzępków krwi. Test domowy należy traktować jako doraźny sposób na sprawdzenie naszego stanu zdrowia - jeśli obserwujemy u siebie niepokojące objawy lub zależy nam na w pełni potwierdzonej przez specjalistę diagnostyce, udajmy się do ośrodka zdrowia. Warto pamiętać, że pozytywny wynik domowego testu FOB jest zawsze wskazaniem do powtórzenia go w warunkach laboratoryjnych, a z kolei wynik negatywny nie oznacza, że w naszym układzie pokarmowym nie doszło do krwawienia, ale że pobrana próbka nie zawiera krwi.
Odbiór osobisty w aptece
Profesjonalna obsługa
Szybka wysyłka
Legalnie działająca apteka
Płatność online lub za pobraniem
Informacje
Pomoc
Inne
© 2024 wapteka.pl - Wszystkie prawa zastrzeżone.
Born in Dotandspot.pl