Powrót
do
Witaminy i minerały
Znaleziono produktów: 280
(280)
Niedobór magnezu w organizmie nigdy nie powinien być bagatelizowany, ponieważ jego braki wpływają m.in. na zdrowie kości i mięśni, w tym najważniejszego z nich, czyli serca. Magnez pomaga w utrzymaniu prawidłowo funkcjonującego układu nerwowego, pozytywnie wpływa na zmniejszenie uczucia zmęczenia, wykazuje właściwości redukujące skutki stresu. Magnez bierze udział w procesach biologicznych syntetyzujących białka, dlatego jest niezbędny do odbudowy mięśni. Jego prawidłowa podaż przekłada się na zdrowie kości i zębów.
Nasz stan psychiczny w dużej mierze zależy od odpowiedniej podaży witamin i minerałów. Dowiedziono, że zwiększone dawki magnezu zalecane są zarówno przy zdiagnozowanych problemach natury psychicznej takich jak depresja czy obniżony nastrój, ale także bezsenność czy znużenie. Magnez może przyczyniać się do szybszego powrotu do równowagi psychicznej w sytuacjach stresowych, ale także w okresie wzmożonej aktywności fizycznej i pracy umysłowej.
Objawy niedoboru magnezu są dość charakterystyczne. Do objawów fizycznych zalicza się przede wszystkim kołatanie serca, tiki powieki, skurcze w łydkach, bolesność mięśni i zmniejszoną ich siłę, a także bezsenność. Do objawów psychicznych zalicza się długotrwałe, chroniczne zmęczenie, nadmierną senność, znużenie, drażliwość, brak możliwości koncentracji. Wskazaniem do suplementacji magnezem jest zatem odczuwanie powyższych objawów, ale również okres nasilonej pracy umysłowej, wysiłku fizycznego, okres rekonwalescencji pochorobowej. Do osób objętych ryzykiem występowania niedoborów magnezu zalicza się wszystkich nadużywających kawy i herbaty, pijących napoje gazowane i z kofeiną, które wypłukują z organizmu ten pierwiastek.
Chociaż z leczeniem i profilaktyką osteoporozy kojarzy się głównie spożywanie odpowiedniej ilości wapnia i witaminy D, najnowsze badania wykazują związek między odpowiednim dawkowaniem magnezu a zachowaniem zdrowych kości przez całe życie. Podobnie w przypadku astmy, również i tu magnez wykazuje właściwości wspierające układ oddechowy. Siarczan magnezu jest skuteczny w zaostrzonych stanach astmy, a dodatkowo poprzez wspieranie układu immunologicznego, zmniejsza ryzyko ich wystąpienia, jeśli astma jest o podłożu alergicznym.
Suplementacja magnezu wskazana jest również w przypadku wszelkich diet eliminacyjnych, w których z jadłospisu wykluczane są konkretne grupy pokarmowe. Jednym z takich przykładów jest dieta keto, czyli inaczej nisko węglowodanowa. Nie we wszystkich odmianach tej diety dopuszczalne jest sięganie po orzeszki ziemne, orzechy nerkowca czy migdały, a to właśnie one są dobrym źródłem magnezu.
Na niedobory magnezowe cierpią jednak również osoby spożywające teoretycznie pokarmy ze wszystkich grup spożywczych. Zdaniem specjalistów związane jest to ze stosowaniem pestycydów i dużej ilości szkodliwych substancji do produkcji żywności, które jednocześnie osłabiają jej naturalne właściwości. Ponadto pęd życia, stres i picie dużej ilości kawy oraz herbaty również przykładają się do obniżenia poziomu magnezu niemal u połowy populacji.
Magnez dostępny jest w wielu formach, do których zalicza się proszki, krople w płynie, kapsułki i tabletki. Jednak szukając najlepszego dla siebie preparatu z magnezem warto skupić się nie tyle na jego formie podania, co samej postaci. Najłatwiej przyswajalne i wchłaniane przez organizm są cytrynian magnezu i glicynian magnezu. Popularny tlenek magnezu jest co prawda tani, ale ma tzw. słabą biodostępność, czyli nasz organizm nie jest w stanie go wchłonąć w całości i najczęściej pozbywa się go przez układ wydalniczy. Związkiem o udowodnionych właściwościach jeśli chodzi o podwyższenie poziomu magnezu w mózgu jest l-treonian magnezu.
Lekarze są zdania, że najlepiej przyswajalną formą magnezu są jego jony w postaci mleczanu dwuwodnego. Jeśli podejrzewamy u siebie niedobory magnezu lub tym bardziej, zostały one stwierdzone na podstawie badań, warto sięgać wyłącznie po preparaty z magnezem posiadające status leku.
Magnez najlepiej spożywać w trakcie posiłku, ale nie warto go łączyć z nabiałem, ale żelazem i produktami bogatymi w witaminę C i kwas foliowy. Naturalnym źródłem magnezu są różnego rodzaju orzechy, po które można sięgać w ramach przekąski między posiłkami, jednak mając na uwadze fakt, że jest to kaloryczny produkt. Osoby będące na diecie powinny dokładnie odmierzać ilość spożywanych orzechów.
Drugim popularnym źródłem magnezu jest kakao - gorzka czekolada czy napój przygotowany z kakao i mleka roślinnego jest bardzo dobrym sposobem na uzupełnienie niedoborów tego pierwiastka.
Jeśli nie mamy pewności, który magnez okaże się najlepszym wyborem w naszym przypadku, należy skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą.
Wybierając najlepszy magnez, trzeba pamiętać o kilku kwestiach. Warto zdecydować się na najlepiej przyswajalny magnez, który uwalnia najwięcej jonów magnezu do organizmu. Prym wiodą tutaj cytrynian magnezu i mleczan magnezu, czyli organiczne postaci magnezu, obecne także w naszym pożywieniu. Związkiem, który wyraźnie zwiększa poziomu magnezu w mózgu, jest l-treonian magnezu – po preparat z magnezem w takiej postaci opłaca się sięgnąć w sytuacji, gdy chcemy zadbać o swoją kondycję psychiczną.
Zastanawiasz się, czy wybrać magnez lek, czy zdecydować się raczej na suplement? Stawiając na dobry magnez lek, mamy pewność, że obecna w preparacie substancja jest dobrze przyswajana przez organizm i została poddana szczegółowym badaniom oraz udokumentowanym kontrolom na każdym etapie produkcji. Przykładem magnezu w postaci leku bez recepty, który jest bardzo dobrze przyswajany przez organizm, jest Magvit B6 48 mg + 5 mg, mający w swoim składzie jony magnezu w postaci magnezu mleczanu dwuwodnego oraz witaminę B6, poprawiającą wchłanianie pierwiastka. Trzeba zaznaczyć, że również niektóre suplementy zawierają magnez w dobrze przyswajalnej postaci, czego przykładem jest MAG-Vitum B6 z cytrynianem magnezu w składzie. Pamiętaj o tym, aby sprawdzać także to, ile miligramów substancji czynnej zawiera 1 tabletka leku lub suplementu!
Kobiety, które spodziewają się dziecka, powinny wiedzieć, że zapotrzebowanie na magnez w ciąży wzrasta. Wynosi ono około 360 mg na dobę. Trzeba też pamiętać o tym, że przyjmowanie magnezu powinno być kontynuowane po przyjściu dziecka na świat. Matki karmiące piersią potrzebują około 320 mg magnezu dziennie.
Zbyt niski poziom magnezu w organizmie przyszłej mamy może doprowadzić do tego, że dziecko nie będzie rozwijać się prawidłowo. Niedobór tego pierwiastka zwiększa ryzyko krwawienia z dróg rodnych, a w rzadkich przypadkach nawet do poronienia lub przyspieszenia porodu. Mało tego, należy mieć na względzie fakt, że magnez wpływa na rozwój układu nerwowego i kostnego dziecka. Warto jednak pomyśleć o zrobieniu badań, dzięki którym będzie można potwierdzić niedobór magnezu.
W przypadku kobiet w ciąży szczególnie ważne jest to, aby wybrać magnez najwyższej jakości, z krótkim składem i bez substancji wypełniających. Co istotne, niektóre preparaty z tym pierwiastkiem nie mogą być stosowane przez kobiety w ciąży, nie wolno ich też podawać małym dzieciom!
Gdy będziesz wybierać magnez dla siebie lub dla kogoś z rodziny, nie zapominaj o tym, że nie wszystkie leki bez recepty i suplementy diety z magnezem są przeznaczone dla różnych grup ludności. Zawsze kieruj się informacjami umieszczonymi przez producenta na ulotce, a w razie wątpliwości skonsultuj się z farmaceutą lub lekarzem. Dla osób dorosłych i seniorów, które chcą zapewnić sobie odpowiedni poziom magnezu, zmniejszyć uczucie zmęczenia i poprawić krążenie krwi, odpowiedni będzie na przykład Zdrovit Skurcz Senior. Idealny magnez dla osób chcących ograniczyć stres i niepokój to między innymi Magnefar B6 Spokój. Jeśli zastanawiasz się, jaki magnez wybrać dla dzieci, wybierz specjalnie dedykowany im produkt.
Sprawdź wiodące produkty z kategorii magnez:
Odbiór osobisty w aptece
Profesjonalna obsługa
Szybka wysyłka
Legalnie działająca apteka
Płatność online lub za pobraniem
Informacje
Pomoc
Inne
© 2025 wapteka.pl - Wszystkie prawa zastrzeżone.
Born in Dotandspot.pl