1 system transdermalny zawiera 30 mg buprenorfiny, uwalnia odpowiednio 52,5 µg/h buprenorfiny. Preparat zawiera olej sojowy.
Melodyn to silny lek przeciwbólowy z grupy opioidów. Jest wskazany w leczeniu bólu o średnim i dużym nasileniu (w przebiegu chorób nowotworowych) i bólu o dużym nasileniu (w przebiegu innych chorób), który nie ustępuje po zastosowaniu nieopioidowych leków przeciwbólowych.
Działanie systemu transdermalnego Melodyn polega na dostarczaniu substancji leczniczej do krwi przez skórę w ciągły i kontrolowany sposób z matrycy plastra. Substancją czynną leku jest należąca do silnych opioidów buprnorfina, która uśmierza ból działając na ośrodkowy układ nerwowy.
Lek ma postać plastrów do stosowania na skórę. Dawkowanie indywidualnie dla każdego pacjenta dobiera lekarz. Pojedynczy plaster należy naklejać na płaski, niepodrażniony, bez rozległych zbliznowaceń, czysty, suchy, pozbawiony owłosienia (za pomocą nożyczek, nie golić) obszar skóry, najlepiej w górnej części pleców i okolicy podobojczykowej klatki piersiowej. Pojedynczy plaster należy zmieniać co 96 godzin (nie później niż po 4 dobach). W celu wygodniejszego stosowania plaster należy zmieniać 2 × w tygodniu, w regularnych odstępach, w te same dni tygodnia, np. w poniedziałki rano i czwartki wieczorem. Pierwszej oceny działania przeciwbólowego preparatu lekarz dokonuje po upływie 24 godzin. Preparat można zastosować na to samo miejsce dopiero po upływie co najmniej tygodnia. Plaster należy umieścić na skórze niezwłocznie po wyjęciu z saszetki. Po usunięciu osłonki warstwy uwalniającej substancję czynną plaster należy silnie przycisnąć dłonią i trzymać przez ok. 30 sekund.
Przeciwwskazaniem do stosowania plastrów Melodyn jest nadwrażliwość na buprenorfinę, soję, orzeszki ziemne lub którąkolwiek substancję pomocniczą. Leczenie pacjentów uzależnionych od opioidów i leczenie narkotykowego zespołu odstawiennego. Istniejąca lub zagrażająca niewydolność oddechowa. Jednoczesne stosowanie inhibitorów MAO, również w ciągu 2 tyg. przed zastosowaniem buprenorfiny. Męczliwość mięśni. Majaczenie alkoholowe. Preparatu nie należy stosować w ciąży i w okresie karmienia piersią. Badania na zwierzętach wykazały toksyczne działanie na rozrodczość. Buprenorfina w dużych dawkach stosowana pod koniec ciąży może powodować depresję oddechową u noworodka, nawet po krótkim okresie stosowania. Długotrwałe stosowanie podczas III trymestru ciąży może powodować reakcję odstawienia u noworodka. Buprenorfina przenika do mleka ludzkiego.
Do najczęściej występującym miejscowym działaniem niepożądanym w obrębie skóry jest rumień i świąd po usunięciu plastra. Objawy te są na ogół łagodne i ustępują w ciągu 24 godzin po usunięciu plastra. Często pojawia się: duszność, ból i zawroty głowy, wymioty, zaparcie, wysypka, nadmierna potliwość, obrzęki, zmęczenie. Po długotrwałym stosowaniu zespół abstynencyjny (pobudzenie, lek, nerwowość, bezsenność, nadpobudliwość ruchowa, drżenia, zaburzenia żołądkowo-jelitowe). Ze względu na mały potencjał uzależniający buprenorfiny, ryzyko wystąpienia zespołu abstynencyjnego po jej odstawieniu jest bardzo małe. W przypadku wystąpienia innych, niewymienionych działań niepożądanych należy o nich poinformować lekarza. Lek upośledza sprawność psychofizyczną i zdolność prowadzenia pojazdów oraz obsługę maszyn. Pacjenci stosujący preparat Transtec co najmniej 24 godziny po usunięciu plastra nie powinni prowadzić pojazdów ani obsługiwać urządzeń mechanicznych.
To jest lek. Dla bezpieczeństwa stosuj go zgodnie z ulotką dołączoną do opakowania. Zwróć uwagę na przeciwwskazania. W przypadku wątpliwości skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą.
Kategoria
Stosowanie
Działanie
Rejestracja
W celu zadania pytania o produkt prosimy o wysłanie wiadomości e-mail na adres [email protected]. Dziękujemy
Odbiór osobisty w aptece
Profesjonalna obsługa
Szybka wysyłka
Legalnie działająca apteka
Płatność online lub za pobraniem
Informacje
Pomoc
Inne
© 2024 wapteka.pl - Wszystkie prawa zastrzeżone.
Born in Dotandspot.pl