Ortezy na nadgarstek

Znaleziono produktów: 30

Filtry

-

Sortowanie
Sortowanie według
Liczba wyników na stronie

Ortezy na nadgarstek

(30)

-

Orteza na nadgarstek to konieczność u wielu pacjentów, zwłaszcza po kontuzjach lub zabiegach operacyjnych. Różne jej rodzaje, od sztywnych aż po elastyczne pozwalają lekarzom dobrać rodzaj zaopatrzenia ortopedycznego do potrzeb każdego z pacjentów. 

Orteza na nadgarstek — wsparcie i stabilizacja dla zdrowia stawu

Najczęstszym zastosowaniem ortezy na nadgarstek są stany pourazowe. Skręcony nadgarstek wymaga zabezpieczenia. W zależności od decyzji lekarza staw unieruchamia się poprzez opatrunek gipsowy lub ortezę (jest to coraz częściej stosowany wariant). 

W takich sytuacjach orteza pozwala ustabilizować staw, a przy tym chronić go przed dalszym uszkodzeniem i niepożądanymi ruchami. 

W zależności od rodzaju i stopnia urazu stosuje się:

  • sztywne stabilizatory nadgarstka,
  • ortezy półsztywne nadgarstka (w tym z wyjmowaną stalką),
  • ortezy miękkie nadgarstka (w tym opaski elastyczne na nadgarstek).

Ortezy na nadgarstek są stosowane u osób:

  • po urazach, takich ja na przykład skręcenia nadgarstka; 
  • po zabiegach operacyjnych w obrębie nadgarstka (takich jak na przykład odbarczenie nerwu w zespole cieśni nadgarstka, synowektomia, zabiegi, podczas których usunięto ganglion nadgarstka) - często wykorzystuje się u takich pacjentów sztywne stabilizatory nadgarstka lub ortezy półsztywne ze stalką;
  • z chorobą zwyrodnieniową stawów, jeżeli zmiany są również w obrębie nadgarstków (w takiej sytuacji najczęściej stosowane są miękkie opaski na rękę, zakładane do czynności domowych);
  • z chorobami zapalnymi stawów (w tym z RZS), zwłaszcza w okresach zaostrzeń stanów zapalnych i nasilenia niestabilności stawów;
  • z dużymi przeciążeniami nadgarstków, na przykład pracą fizyczną (opaski elastyczne na nadgarstek);
  • uprawiających sporty obciążające nadgarstki, zwłaszcza przy pierwszych treningach podczas powrotu do sportu po kontuzji (korzysta się z opasek na nadgarstek umożliwiających wykonywanie w nich ruchu potrzebnego w danej dyscyplinie sportowej);
  • z objawami, takimi jak ból i drętwienie nadgarstka (które mogą być związane z zespołem cieśni nadgarstka).

Opaska na nadgarstek - wygoda i ochrona w codziennych aktywnościach

Czynności domowe, zwłaszcza u osób z chorobami stawów mogą znacznie przeciążać nadgarstki. Podnoszenie czajnika z wodą, odkurzanie i wszystkie domowe prace porządkowe — w ich trakcie nadgarstki mogą reagować bólem. Znaczenie ma także codzienna powtarzalność takich zajęć. 

Gdy pojawia się ból i drętwienie nadgarstków przy codziennych aktywnościach, ortopeda lub fizjoterapeuta u części pacjentów dobiera rodzaj opaski elastycznej na nadgarstek na czas, aż staw ten odzyska naturalną, mięśniową stabilizację (lub do czasu, aż nadgarstek zostanie wzmocniony ćwiczeniami rehabilitacyjnymi). 

Codzienne aktywności to jednak nie tylko prace domowe, ale też czynności zawodowe. Praca przy komputerze oraz wielogodzinne korzystanie z myszki i klawiatury mogą być wyzwaniem dla nadgarstków. Podobnie praca na produkcji, związana z wykonywaniem powtarzalnych czynności. Inne rodzaje pracy fizycznej, powiązane z dźwiganiem ciężkich przedmiotów również mogą być wskazaniem do wsparcia nadgarstka. 

Opaska na rękę medyczna może pomóc ustabilizować staw na czas pracy (lecz o konieczności jej stosowania decyduje lekarz lub fizjoterapeuta). 


Opaska uciskowa — skuteczna redukcja bólu i obrzęku nadgarstka

Jednym z wariantów miękkich ortez nadgarstka są opaski uciskowe, określane też jako opaski kompresyjne. Ich struktura pozwala na wywarcie nacisku na tkanki w okolicy nadgarstka. 

Ucisk może być stopniowany, czyli największy od strony palców, a im dalej w stronę przedramienia — mniejszy. Głównym zastosowaniem opaski uciskowej są obrzęki nadgarstków. Jednak ten typ opasek jest stosowany także przez sportowców, u których nadgarstki wykonują intensywną pracę. 

Siatkarze, tenisiści, kajakarze - w tych sportach, ze względu na częste przeciążenia nadgarstków, w uzasadnionych przypadkach stosuje się opaski uciskowe. Jednak przed włączeniem ich w swoje treningi należy wybór ten skonsultować z lekarzem lub fizjoterapeutą, którzy mogą zaproponować także inną formę wsparcia nadgarstków. 


Orteza nadgarstka — zaawansowana ochrona i wsparcie rehabilitacyjne

Stabilizator na nadgarstek towarzyszy wielu pacjentom do czasu rozpoczęcia fizjoterapii pourazowej lub pozabiegowej, ale też jest stosowany w trakcie rehabilitacji. O tym decyduje zazwyczaj lekarz ortopeda. Zlecenie na ortezę nadgarstka wiele osób dostaje także od magistra fizjoterapii, w toku usprawniania. Jest tak zwłaszcza wtedy, gdy pacjent trafia na rehabilitację z bardzo osłabionym stawem i wskazane jest dodatkowe jego stabilizowanie do czasu odzyskania sprawności.

 Warto wiedzieć, że w wielu przypadkach, łącznie ze stosowaniem miękkiej opaski elastycznej na nadgarstek równocześnie zalecane są pierwsze ćwiczenia. Mają one na celu wypracowanie naturalnej stabilizacji stawu. Zanim jednak to nastąpi, może być potrzebne wsparcie “z zewnątrz” w postaci opaski na rękę. Nosząc ortezę na nadgarstek, warto zadać fizjoterapeucie następujące pytania:

  1. Czy w ortezie należy chodzić przez cały dzień?
  2. Do jakich czynności zakładać usztywniacz na nadgarstek?
  3. Przez ile godzin dziennie można chodzić w ortezie nadgarstka?
  4. Przez jaki okres konieczne będzie stosowanie opaski elastycznej na nadgarstek?

Znajomość odpowiedzi na te pytania pozwoli użytkować swoją ortezę we właściwy sposób. 

Stabilizator na nadgarstek — niezawodne wsparcie podczas ruchu

Opaski na nadgarstek są często wybierane przez osoby będące w ruchu. Sportowcy, osoby aktywne zawodowo, pasjonaci aktywności rekreacyjnych angażujących stawy - jeżeli radość z ruchu blokuje ból nadgarstka, warto wybrać się do lekarza. Specjalista postawi diagnozę oraz dobierze sposób wsparcia nadgarstka. Doradzi też, czy w danym przypadku potrzebna będzie orteza na nadgarstek i jaki jej rodzaj wybrać. Lekarz ortopeda może też dobrać maści przeciwbólowe lub skierować na rehabilitację.


Analizując wszystkie te przykłady, stabilizatory i opaski na nadgarstek są przeznaczone dla osób z różnorodnymi problemami. Od kontuzji, przez choroby stawów, po pracę i sport - w każdej z tych sytuacji może okazać się potrzebna ochrona nadgarstka. O jej rodzaju zawsze powinien zadecydować specjalista — ortopeda lub fizjoterapeuta.

Dlaczego my?
why-us-img

Odbiór osobisty w aptece

why-us-img

Profesjonalna obsługa

why-us-img

Szybka wysyłka

why-us-img

Legalnie działająca apteka

why-us-img

Płatność online lub za pobraniem