Jedna tabletka powlekana zawiera 10 mg substancji czynnej olanzapiny. Substancje pomocnicze to laktoza jednowodna oraz lak aluminiowy żółcieni pomarańczowej.
Olzapin stosowany jest u dorosłych w leczeniu schizofrenii, między innymi w długoterminowym leczeniu podtrzymującym u osób, u których stwierdzono dobrą odpowiedź na leczenie początkowe. A także w leczeniu średnio nasilonych i ciężkich epizodów manii oraz w zapobieganiu nawrotom choroby afektywnej dwubiegunowej u chorych, u których w leczeniu manii uzyskano dobrą odpowiedź na olanzapinę.
Mechanizm działania substancji czynnej olanzapiny opiera się na działaniu przeciwmaniakalnym i stabilizującym nastrój. Dodatkowo wykazuje również korzystny wpływ zarówno na negatywne, jak i pozytywne objawy schizofrenii.
Doustnie.
U osób dorosłych w leczeniu schizofrenii i zapobieganiu epizodom manii
początkowo zwykle stosuje się 10 mg Olzapinu na dobę, a w przypadku
średnio nasilonych
i ciężkich epizodów manii zaleca się 15 mg w monoterapii lub 10 mg na dobę
w leczeniu skojarzonym. Następnie odpowiednią dawkę dobową należy ustalić
w zależności od
stanu klinicznego chorego, zazwyczaj w zakresie od 5 do 20 mg na dobę.
Nie stosować u pacjentów poniżej 18 roku życia oraz u kobiet karmiących piersią. Jak również u chorych ze stwierdzonym uczuleniem na olanzapinę lub którykolwiek z pozostałych składników. Możliwa reakcja alergiczna objawia się wysypką, swędzeniem, obrzękiem na twarzy, opuchnięciem warg lub dusznością. Nie należy stosować również u osób u których występują zaburzenia dotyczące oczu, takie jak niektóre rodzaje jaskry .
Podczas stosowania leku Olzapin bardzo często pojawia się senność i zwiększenie masy ciała. Bardzo często nieprawidłowy chód, upadki. Często występuje też zapalenie płuc, podwyższona temperatura ciała, letarg, rumień, omamy wzrokowe, nietrzymanie moczu, zmiana obrazu krwi, senność, zwiększenie apetytu, zwiększenie poziomu cukru we krwi, zwiększone stężenie triglicerydów, zawroty głowy, niedociśnienie, zaburzenia żołądkowo-jelitowe (zaparcia, suchość w jamie ustnej), zaburzenia funkcji wątroby. Ponadto zwiększenie stężenia prolaktyny w osoczu krwi, któremu rzadko towarzyszyły objawy kliniczne takie jak ginekomastia, mlekotok, powiększenie sutków. Niezbyt często występowały reakcje nadwrażliwości na światło. Bardzo rzadko w przypadku nagłego odstawienia olanzapiny donoszono o występowaniu objawów odstawiennych. W przypadku wystąpienia innych, niewymienionych działań niepożądanych należy poinfromować lekarza. Występowanie po zastosowaniu leku takich działań niepożądanych jak np. senność i zawroty głowy, stwarza niebezpieczeństwo związane z prowadzeniem pojazdów i obsługą maszyn.
To jest lek. Dla bezpieczeństwa stosuj go zgodnie z ulotką dołączoną do opakowania. Zwróć uwagę na przeciwwskazania. W przypadku wątpliwości skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą.
Kategoria
Stosowanie
Działanie
Rejestracja
W celu zadania pytania o produkt prosimy o wysłanie wiadomości e-mail na adres [email protected]. Dziękujemy
Odbiór osobisty w aptece
Profesjonalna obsługa
Szybka wysyłka
Legalnie działająca apteka
Płatność online lub za pobraniem
Informacje
Pomoc
Inne
© 2024 wapteka.pl - Wszystkie prawa zastrzeżone.
Born in Dotandspot.pl