Tydzień z marką Nature Pharm.  SPRAWDŹ ➡️

Paski do glukometrów i testy paskowe

Paski do glukometru to podstawowe wyroby medyczne do kontrolowania poziomu glukozy we krwi w domowych warunkach. Jak żyć z cukrzycą? Podstawą jest monitorowanie i regularna samokontrola oraz przestrzeganie wskazanej diety. Jeśli lekarz przepisze leki na cukrzycę, wówczas należy je przyjmować zgodnie ze wskazaniami. Zatem paski do badania cukru i glukometr to jedne z najważniejszych akcesoriów dla osoby chorującej na cukrzycę. W tej kategorii znajdziesz różne ich rodzaje i przydatne informacje przed zakupem. Dostępne są również testy paskowe dla diabetyków do kontrolowania poziomu cholesterolu z pełnej krwi kapilarnej.

Jakie paski do glukometru wybrać?

Do każdego glukometru są przeznaczone konkretne rodzaje pasków. Nie stosuj pasków do mierzenia cukru, które nie są wskazane do danego urządzenia, ponieważ pomiar może być wówczas nieprawidłowy (zawyżony lub zaniżony) lub zakończyć się niepowodzeniem. Wszystkie paski są odpowiednio kalibrowane i dopasowane do działania z konkretnym glukometrem – przy wyborze upewnij się, że są kompatybilne. Na przykład test paskowy Contour Plus będzie odpowiedni do urządzenia o tej samej nazwie produkowanego przez firmę Bayer sp. z o.o. Podobnie paski dla cukrzyków One Touch Select Plus są przeznaczone do pomiaru glukozy za pomocą urządzeń o tej samej nazwie – od producenta Lifescan Deutschland GmbH. Dlatego w pierwszej kolejności należy wybrać urządzenie i dokupować stricte do niego przeznaczone paski do pomiaru cukru.

Paski do mierzenia cukru – które są najdokładniejsze?

Najdokładniejszy pomiar dają paski do glukometru używane zgodnie z instrukcją podaną przez producenta, dlatego zawsze przed użyciem dokładnie przeczytaj ulotkę wyrobu medycznego. Dostępne są paski do szybkiego pomiaru cukru, które potrzebują małej kropli krwi, a czas pomiaru trwa niecałe 4 sekundy. Testy zwykle mierzą poziom glukozy w zakresie od 20 mg/dl (1.1mmol/L) do 600 mg/dl (33.3 mmol/L). Niektóre paski do pomiaru glukozy mają funkcję drugiej szansy, która pozwala użytkownikowi dodać więcej krwi na pasek testowy, jeśli pierwsza próbka była niewystarczająca, bez konieczności używania nowego paska.

Warto wiedzieć, że w Unii Europejskiej wprowadzono dla glukometrów normę EN ISO 15197:2015 – urządzenie do mierzenia cukru musi dawać pomiary zawierające się w przedziale obarczonym błędem nie większym niż ±15 mg/dl w stosunku do pomiaru referencyjnego przy stężeniu glukozy < 100 mg/dl lub ±15% przy stężeniu glukozy ≥ 100 mg/dl (dla przynajmniej 95% wyników). Według prawa wszystkie paski do glukometru muszą być bardzo dokładne. Najważniejsze przy wyborze jest więc to, aby pasowały do urządzenia i były używane zgodnie z ulotką.

Paski do badania cukru – co warto wiedzieć przed zakupem?

Pomiar stężenia glukozy polega na wykonaniu nakłucia na opuszku palca lub płatku ucha i następnie pobraniu próbki krwi na pasek do pomiaru cukru połączony z glukometrem. Posiada on obszar testowy zawierający reaktywne substancje chemiczne. Aplikacja próbki krwi powoduje reakcję chemiczną, a następnie wytworzenie prądu elektrycznego. Stężenie glukozy we krwi obliczane jest na podstawie odnotowanego przez glukometr prądu elektrycznego, a uzyskany wynik zostaje pokazany na wyświetlaczu.

Niektóre urządzenia można połączyć poprzez Bluetooth z telefonem, gdzie aplikacja pomaga zinterpretować, czy pacjent ma prawidłowy poziom cukru we krwi. Z uzyskanych danych można tworzyć wykresy i tabele, które obrazują zmiany stężenia glukozy we krwi. Taka funkcjonalność glukometrów z paskami do cukru ułatwia samokontrolę i jest przydatna w przypadku wizyt kontrolnych u lekarza.

Paski dla cukrzyków – niezbędne akcesoria do kontroli glukozy

Ile kosztują paski do glukometru? Za 50 sztuk pasków do glukometru bez recepty należy zapłacić około 40 zł. Wówczas cena za sztukę wynosi około 80 gr. Dostępne są też paski w większych opakowaniach 100 sztuk. Wówczas jeden pasek do cukru kosztuje około 70 gr. Dla określonych pacjentów z cukrzycą typu 1 i 2 paski są refundowane – aby skorzystać z dopłaty należy posiadać receptę. Można też liczyć na refundację na leki na cukrzycę u dzieci i nastolatków – zapytaj lekarza podstawowej opieki zdrowotnej o możliwości.

Dlaczego my?
why-us-img

Odbiór osobisty w aptece

why-us-img

Profesjonalna obsługa

why-us-img

Szybka wysyłka

why-us-img

Legalnie działająca apteka

why-us-img

Płatność online lub za pobraniem