Krótkie daty  SPRAWDŹ ➡️

product-image
Pikopil 7,5 mg 30 tabletek
22.11 zł

Pikopil 7,5 mg 30 tabletek


Brak ocen

Producent
Pojemność
30szt.
Postać

Wysyłka w 24h

minus

ilość

plus
22.11 zł

Dostawa za 0 zł
Metody płatności i dostawy

Opis

Pikopil 7,5 mg to produkt leczniczy, który należy do grupy leków przeczyszczających. 

Skład

Substancją czynną leku jest sodu pikosiarczan.

Każda tabletka leku Pikopil o mocy 7,5 mg zawiera sodu pikosiarczan jednowodny, co odpowiada 7,5 mg sodu pikosiarczanu bezwodnego.

Pozostałe składniki to: laktoza jednowodna, skrobia kukurydziana, skrobia żelowana kukurydziana, krzemionka koloidalna bezwodna, magnezu stearynian.

Dawkowanie

Ten lek należy zawsze stosować dokładnie tak, jak to opisano w ulotce dla pacjenta lub wg zaleceń lekarza lub farmaceuty.

Dorośli: zalecana dawka początkowa wynosi zazwyczaj jedną tabletkę 5 mg sodu pikosiarczanu na dobę (leczenie należy rozpocząć od podania podobnego leku o mniejszej mocy). Jeśli dawka 5 mg sodu pikosiarczanu nie jest skuteczna, można ją zwiększyć do 7,5 mg sodu pikosiarczanu na dobę (co odpowiada 1 tabletce leku Pikopil o mocy 7,5 mg).

Dzieci w wieku od 10 lat: zazwyczaj stosowana dawka początkowa wynosi jedną tabletkę 5 mg sodu pikosiarczanu na dobę (leczenie należy rozpocząć od podania podobnego leku o mniejszej mocy). Jeśli dawka 5 mg sodu pikosiarczanu nie jest skuteczna, można ją zwiększyć do 7,5 mg sodu pikosiarczanu na dobę (co odpowiada 1 tabletce leku Pikopil o mocy 7,5 mg).

Tabletkę należy przyjmować wieczorem, przed udaniem się na spoczynek, popijając ją wodą. Tabletkę można podzielić na równe dawki.

Działanie

Pikopil należy do grupy leków przeczyszczających i działa poprzez stymulację ruchów jelita. Lek zwiększa także ilość wody znajdującej się w jelitach.

Wskazania

Pikopil jest stosowany do krótkotrwałego łagodzenia dolegliwości związanych z przewlekłym lub nawracającym zaparciem u dorosłych i dzieci w wieku powyżej 10 lat.

Kiedy nie przyjmować leku Pikopil

Jeśli pacjent ma uczulenie na sodu pikosiarczan, inne substancje należące do grupy pochodnych triarylometanu (np. bisakodyl) lub którykolwiek z pozostałych składników tego leku.
W przypadku ciężkiego odwodnienia (tj. utraty zbyt dużej ilości wody z ustroju).
Jeśli jelito jest zablokowane (niedrożność jelita).
W przypadku poważnych zaburzeń brzusznych jak zapalenie wyrostka robaczkowego.
Jeśli występuje ostra choroba zapalna jelita.
Jeśli występuje silny ból w jamie brzusznej, który powoduje nudności lub wymioty.
Jeśli tuż przed przyjęciem leku wystąpi nagły, ostry ból brzucha.
W przypadku problemu zwanego niedrożnością jelita, który występuje w przypadku zablokowania jelita cienkiego.
Jeżeli stwierdzono wcześniej u pacjenta nietolerancję niektórych cukrów, pacjent powinien skontaktować się z lekarzem przed przyjęciem leku.

Działania niepożądane

Jak każdy lek, lek ten może powodować działania niepożądane, chociaż nie u każdego one wystąpią.

Bardzo częste działania niepożądane (mogą wystąpić częściej niż u 1 na 10 osób): biegunka. 

Częste działania niepożądane (mogą wystąpić rzadziej niż u 1 na 10 osób): kurcze w jamie brzusznej, ból brzucha, przykre odczucie w górnej części brzucha.

Rzadkie działania niepożądane (mogą wystąpić rzadziej niż u 1 na 100 osób): zawroty głowy, zasłabnięcia (mogą wystąpić zwłaszcza podczas oddawania stolca lub bólu brzucha spowodowanego zaparciem), wymioty, nudności, reakcje skórne. 

Niektóre działania niepożądane mogą być ciężkie. Należy natychmiast przerwać stosowanie leku i skontaktować się z lekarzem lub wezwać pogotowie jeśli wystąpi którykolwiek z następujących objawów: reakcje nadwrażliwości, obejmujące nagłe gromadzenie się płynu w skórze i błonach śluzowych (np. w gardle lub języku), trudności w oddychaniu i(lub) świąd i wysypka, lub często występujące reakcje alergiczne (obrzęk naczynioruchowy).

Ostrzeżenia i środki ostrożności

To jest lek. Dla bezpieczeństwa stosuj go zgodnie z ulotką dołączoną do opakowania. Zwróć uwagę na przeciwwskazania. W przypadku wątpliwości skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą. Lek należy przechowywać w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci. Przechowywać w temperaturze poniżej 25°C.

Jeśli pacjent przyjmuje lek Pikopil przez długi czas lub w dużych dawkach, może to wpłynąć na ilość płynów i elektrolitów zawartych w jego ustroju. Może wystąpić zwłaszcza zmniejszenie stężenia potasu (hipokaliemia), zmniejszenie ilości wody (odwodnienie) lub biegunka.

Podczas oddawania stolca lub z powodu bólu brzucha wywołanego zaparciem mogą wystąpić zawroty głowy lub zasłabnięcie.

Leku Pikopil nie należy przyjmować codziennie lub przez długi czas. Jeśli pacjent zauważy, że ma potrzebę przyjmowania tego leku codziennie lub jeśli objawy nie ustępują, lub często nawracają, należy skonsultować się z lekarzem w celu zdiagnozowania przyczyn zaparcia.

Stosowanie innych leków

Należy powiedzieć lekarzowi lub farmaceucie o wszystkich lekach przyjmowanych przez pacjenta obecnie lub ostatnio, a także o lekach, które pacjent planuje stosować.

Lek Pikopil może wpływać na działanie innych leków. Podobnie, inne leki mogą wpływać na działanie leku Pikopil.

Należy zwłaszcza powiedzieć lekarzowi lub farmaceucie, jeśli pacjent przyjmuje którykolwiek z następujących leków: leki wydawane na receptę, które mogą wpływać na ilość płynów w ustroju, jak: tabletki na odwodnienie (leki moczopędne) jak bendrofluazyd lub furosemid, leki steroidowe, jak prednizolon, niektóre leki stosowane w chorobach serca (jak digoksyna, digitoksyna). Zaburzenia równowagi płynowej oraz elektrolitowej w ustroju mogą powodować zwiększenie wrażliwości pacjenta na działanie tych leków, antybiotyki (stosowane do leczenia zakażeń). Jednoczesne stosowanie antybiotyków o szerokim zakresie działania może zmniejszać skuteczność leku Pikopil.

Ciąża i karmienie piersią

W przypadku kobiet w ciąży lub karmiących piersią przed zastosowaniem leku należy skonsultować się z lekarzem.

Nie należy stosować leku Pikopil podczas ciąży, chyba że lekarz zadecyduje, że jest on konieczny.

Stosowanie leku u dzieci i młodzieży

Przed podaniem leku Pikopil dziecku należy skonsultować się lekarzem lub farmaceutą.

Nie należy stosować leku Pikopil u dzieci w wieku poniżej 10 lat.

Prowadzenie pojazdów i maszyn

Mogą wystąpić zawroty głowy lub zasłabnięcie, zazwyczaj podczas oddawania stolca lub z powodu bólu brzucha związanego z zaparciem. Jeśli pacjent ma takie objawy, należy zachować ostrożność podczas prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn.

To jest lek. Dla bezpieczeństwa stosuj go zgodnie z ulotką dołączoną do opakowania. Zwróć uwagę na przeciwwskazania. W przypadku wątpliwości skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą.

Producent

Postać

Stosowanie

Pikopil jest stosowany do krótkotrwałego łagodzenia dolegliwości związanych z przewlekłym lub nawracającym zaparciem u dorosłych i dzieci w wieku powyżej 10 lat.

Działanie

Pikopil należy do grupy leków przeczyszczających i działa poprzez stymulację ruchów jelita. Lek zwiększa także ilość wody znajdującej się w jelitach.

Dla kogo

kobieta
mężczyzna
chłopiec
dziewczynka
dziecko

Sposób aplikacji

doustnie
Brak komentarzy

W celu zadania pytania o produkt prosimy o wysłanie wiadomości e-mail na adres [email protected]. Dziękujemy

Dlaczego my?
why-us-img

Odbiór osobisty w aptece

why-us-img

Profesjonalna obsługa

why-us-img

Szybka wysyłka

why-us-img

Legalnie działająca apteka

why-us-img

Płatność online lub za pobraniem