Krótkie daty  SPRAWDŹ ➡️

Pończochy uciskowe, podkolanówki i rajstopy

Znaleziono produktów: 95

Filtry

-

Sortowanie
Sortowanie według
Liczba wyników na stronie

Pończochy uciskowe, podkolanówki i rajstopy

(95)

-

... 3
2 ... 3

Skarpetki uciskowe i medyczne pończochy to sprawdzone metody wspomagania leczenia zakrzepicy żylnej, przewlekłej niewydolności żylnej i zakrzepicy żył głębokich. Stosowanie ich przynosi ulgę i poprawia komfort osób chorych. Jak działają, jakie pończochy przeciwżylakowe wybrać oraz kto powinien nosić pończochy uciskowe?


Medyczne pończochy i skarpetki uciskowe są dobrym sposobem poprawy zdrowia żył

Medyczne pończochy i skarpetki uciskowe znajdują zastosowanie w terapii takich chorób jak zakrzepica żylna i przewlekła niewydolność żylna, jednak nie tylko. Oba produkty pomagają likwidować wrażenie tzw. ciężkich nóg, które towarzyszy osobom wykonującym pracę w pozycji siedzącej, a także dużo podróżujących autem. Medyczne pończochy i skarpetki uciskowe stosowane są przez sportowców celem odciążenia żył w trakcie biegania czy intensywnego wysiłku, jakim jest uprawianie treningu kolarskiego. 

Lecznicze działanie podkolanówek, skarpetek i pończoch uciskowych polega na uciskaniu odpowiednich fragmentów nóg. To tak zwana terapia kompresyjna, która likwiduje zastój krwi w kończynach. Zastoje takie utrudniają przepływ krwi w górę organizmu, co powoduje obrzęki, opuchliznę i dolegliwości bólowe. W zaostrzonych przypadkach choroby pojawiają się również żylaki.


Pończochy przeciwżylakowe charakterystyka

Na rynku medycznym dostępna jest szeroka oferta pończoch, podkolanówek i skarpetek leczących żylaki. Produkowane są one w wieliu rozmiarach, kolorach i wzorach, w tym również uwzględniających potrzeby mężczyzn. Podkolanówki lecznicze należy dobierać w sklepie medycznym lub aptece po uprzednim dokonaniu pomiaru kończyny. Dlatego warto udawać się na takie zakupy z samego rana - jeśli samodzielnie dokonujemy pomiaru w domu, również powinniśmy to zrobić jak najwcześniej, najlepiej jeszcze przed wstaniem z łóżka.

Pończochy przedciwżylakowe są najdłuższym wariantem ze wszystkich kompresów uciskowych - sięgają połowy uda lub mogą objąć nawet całą kończynę. Pończochy wskazane są do stosowania, gdy żylaki są naprawdę duże i pojawiają się na wysokości kolan lub ud. Najczęściej wybierane są podkolanówki uciskowe (kończące się przed kolanem) - są stosunkowo najlepiej tolerowane, a większość osób ma problemy z żylakami na łydkach.

Skarpetki uciskowe sprawdzają się zwłaszcza w przypadku osób chorujących na cukrzycę, które cierpią na obrzęki stóp.

Pończochy uciskowe – dla kogo są wskazane?

Najpoważniejszą chorobą, która leczona jest przy wsparciu pończoch uciskowych i podkolanówek, jest oczywiście zakrzepica. Jednak nie tylko chorzy z niewydolnością żylną i zakrzepicą skorzystają na stosowaniu tego produktu. Zaleca się używanie pończoch uciskowych osobom, które:

  • spędzają wiele czasu w pozycji siedzącej za biurkiem
  • wiele podróżują samochodem
  • uprawiają intensywne sporty
  • wiele czasu spędzają w bezruchu (również w pozycji stojącej)
  • doświadczają opuchlizny nóg np. w okresie poporodowym.

Przed zastosowaniem pończoch, skarpetek lub podkolanówek uciskowych wskazany jest kontakt ze specjalistą, który dobierze odpowiedni rozmiar i stwierdzi, jak długo powinniśmy nosić wybrany model.


Pończochy uciskowe 1 i 2 stopień kompresji

Pończochy i podkolanówki uciskowe w 1 i 2 stopniu kompresji są najczęściej wybieranymi produktami medycznymi o działaniu uciskowym. Niewielkie obrzęki wymagają ucisku nie większego od 25 mmHg, a taki nacisk odpowiada pierwszemu stopniowi kompresji. Drugi stopień kompresji to ucisk 35-45 mmHg, który jest wskazany po chirurgicznym leczeniu żylaków.


Pończochy uciskowe – jak dobrać rozmiar?

Dobranie rozmiaru pończoch uciskowych wymaga dokonania pomiaru kończyny. Istnieją aż 4 stopnie kompresji. Oprócz dwóch wymienionych wyżej, w aptekach i sklepach medycznych dostępne są również pończochy i podkolanówki uciskowe w stopniu trzecim (zakrzepica żylna, owrzodzenia) - które generują ucisk 35-45 mmHg. Stopień czwarty odpowiada uciskowi powyżej 45 mmHg i jest wskazany przy ciężkich obrzękach limfatycznych.


Pończochy uciskowe – jak wybrać i jak długo nosić?

W terapii kompresyjnej bardzo istotny jest stopień napięcia, czyli ucisku - powinien być on dobrany do potrzeb danej osoby. Jeśli nie mamy pewności, który stopień kompresji będzie dla nas odpowiedni, zasięgnijmy porady internisty lub fizjoterapeuty. Pończochy uciskowe powinny być zakładane z samego rana jeszcze przed opuszczeniem łóżka - w przeciwnym wypadku nie będą w stanie pełnić swojej funkcji. Za każdym razem konieczne jest ich ściąganie na noc - w wyjątkowych sytuacjach, np. przy ciężkiej zakrzepicy żylnej albo po operacji na żylaki, lekarz może zalecić noszenie pończoch uciskowych całą dobę. Jednak decyzji takiej nie należy nigdy podejmować samodzielnie!

Podkolanówki, skarpetki i pończochy uciskowe powinny być wymieniane na fabrycznie nowe po okresie od 3 do 6 miesięcy. W tym czasie konieczne jest ponowne zmierzenie kończyny celem ustalenia, który stopień kompresji będzie aktualnie odpowiedni.

Dlaczego my?
why-us-img

Odbiór osobisty w aptece

why-us-img

Profesjonalna obsługa

why-us-img

Szybka wysyłka

why-us-img

Legalnie działająca apteka

why-us-img

Płatność online lub za pobraniem