Tydzień z marką Nature Pharm.  SPRAWDŹ ➡️

product-image
Pyretolek 500 mg 20 tabletek powlekanych
14.49 zł

Pyretolek 500 mg 20 tabletek powlekanych


Brak ocen

Producent
Sun-Farm
ul. Dolna 21, 05-092 Łomianki
Pojemność
20szt
Postać

Wysyłka w 24h

minus

ilość

plus
14.49 zł

Dostawa za 0 zł
Metody płatności i dostawy

Opis

Pyretolek 500 mg to produkt leczniczy zawierający substancję czynną metamizol sodowy jednowodny. 

Skład

Substancją czynną leku jest metamizol sodowy jednowodny. 

1 tabletka powlekana zawiera 500 mg metamizolu sodowego jednowodnego.

Pozostałe składniki to: hypromeloza, talk, magnezu stearynian, makrogol 4000, makrogol 8000, sacharyna sodowa, tytanu dwutlenek (E171).

Dawkowanie

Ten lek należy zawsze stosować dokładnie tak, jak to opisano w ulotce dla pacjenta lub wg zaleceń lekarza lub farmaceuty.

Dorosłym i młodzieży w wieku 15 lat lub więcej (o masie ciała przekraczającej 53 kg) można podawać maksymalnie 1000 mg metamizolu w dawce pojedynczej (2 tabletki) nie częściej niż 4 razy na dobę w odstępach wynoszących 6-8 godzin. Maksymalna dawka dobowa to 4000 mg (co odpowiada 8 tabletkom).

Działanie

Lek Pyretolek działa przeciwbólowo i przeciwgorączkowo.

Wskazania

Produkt leczniczy Pyretolek stosuje się w leczeniu ostrego, silnego bólu po urazach oraz operacjach, skurczowych bólów brzucha, bólu w chorobach nowotworowych, wysokiej gorączki, która nie odpowiada na inne metody leczenia.

Kiedy nie stosować leku Pyretolek:

Jeśli pacjent ma uczulenie na metamizol lub inne pirazolony (np. propyfenazon, fenazon) lub pirazolidyny (np. fenylobutazon, oksyfenbutazon).
Jeśli pacjent ma uczulenie na którąkolwiek substancję pomocniczą.
Jeśli u pacjenta występuje nietolerancja na leki przeciwbólowe.
Jeśli u pacjenta występują zaburzenia czynności szpiku kostnego.
Jeśli u pacjenta występują zaburzenia układu krwiotwórczego.

Działania niepożądane

Jak każdy lek, lek ten może powodować działania niepożądane, chociaż nie u każdego one wystąpią.

Niezbyt często występujące działania niepożądane (mogą wystąpić u nie więcej niż 1 osoby na 100): fioletowa do ciemnoczerwonej wysypka, czasami pęcherzykowa, spadek ciśnienia krwi.

Rzadko występujące działania niepożądane (mogą wystąpić u nie więcej niż 1 osoby na 1000): reakcje nadwrażliwości (reakcje anafilaktyczne lub anafilaktoidalne).

Bardzo rzadko występujące działania niepożądane (mogą wystąpić u nie więcej niż 1 osoby na 10000): napady astmy, duże obszary skóry objęte pęcherzami oraz łuszczeniem się skóry, nagłe pogorszenie się czynności nerek.

Częstość nieznana (częstość nie może być określona na podstawie dostępnych danych): nagły wstrząs krążeniowy na skutek ciężkiej reakcji alergicznej, zawał serca, niedokrwistość przebiegająca jednocześnie z zaburzeniami czynności szpiku kostnego, krwawienie z przewodu pokarmowego, ciężkie reakcje skórne.

Ostrzeżenia i środki ostrożności

To jest lek. Dla bezpieczeństwa stosuj go zgodnie z ulotką dołączoną do opakowania. Zwróć uwagę na przeciwwskazania.
W przypadku wątpliwości skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą.
Lek należy przechowywać w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci. Przechowywać w temperaturze poniżej 25 oC.

Lek Pyretolek zawiera metamizol, którego stosowanie wiąże się z rzadkim, ale zagrażającym życiu ryzykiem wystąpienia nagłego wstrząsu krążeniowego, agranulocytozy.

Należy natychmiast przerwać stosowanie leku Pyretolek i jak najszybciej skonsultować się z lekarzem, jeśli wystąpią następujące objawy wskazujące na możliwość wystąpienia agranulocytozy: nieoczekiwane pogorszenie stanu ogólnego, gorączka nie ustępuje lub pojawia się ponownie, bolesne zmiany na błonach śluzowych, szczególnie w ustach, nosie i gardle.

Stosowanie innych leków

Należy powiedzieć lekarzowi lub farmaceucie o wszystkich lekach przyjmowanych przez pacjenta obecnie lub ostatnio, a także o lekach, które pacjent planuje stosować.

W szczególności należy poinformować lekarza o następujących lekarz, ponieważ może wystąpić zmniejszenie stężenia tych leków we krwi oraz zmniejszenia działania tych leków:

  • bupropion, lek stosowany w leczeniu depresji albo wspomagająco podczas rzucania palenia;
  • efawirenz, lek stosowany w leczeniu zakażenia HIV (AIDS);
  • metadon, lek stosowany w leczeniu uzależnienia od niedozwolonych środków odurzających (tzw. opioidów);
  • walproinian, lek stosowany w leczeniu padaczki lub zaburzenia afektywnego dwubiegunowego;
  • cyklosporyna, lek stosowany w celu hamowania układu immunologicznego (odpornościowego);
  • takrolimus, lek stosowany w zapobieganiu odrzucenia narządu u pacjentów po przeszczepieniu;
  • sertralina, lek stosowany w leczeniu depresji. 

Ciąża i karmienie piersią

W przypadku kobiet w ciąży lub karmiących piersią przed zastosowaniem leku należy skonsultować się z lekarzem.

Dostępne dane na temat stosowania metamizolu w czasie pierwszych 3 miesięcy ciąży są ograniczone, ale nie wskazują na szkodliwe oddziaływanie na zarodek. W wybranych przypadkach, jeśli brak jest innych opcji leczenia, po konsultacji z lekarzem lub farmaceutą pacjentka może przyjmować pojedyncze dawki metamizolu w pierwszym i drugim trymestrze, pod warunkiem starannego rozważenia korzyści i zagrożeń związanych z przyjmowaniem leku. Podawanie metamizolu w pierwszym i drugim trymestrze nie jest wskazane. Nie wolno przyjmować leku Pyretolek w okresie ostatnich trzech miesięcy ciąży ze względu na zwiększenie ryzyka powikłań u matki i dziecka (krwotoki, przedwczesne zamknięcie u nienarodzonego dziecka ważnego naczynia, tak zwanego przewodu tętniczego Botalla, które w sposób naturalny zamyka się dopiero po urodzeniu).

Karmienie piersią
Produkty rozkładu metamizolu przenikają do mleka kobiet karmiących piersią w znaczących ilościach i nie można wykluczyć ryzyka dla niemowlęcia karmionego piersią. Z tego względu należy w szczególności unikać wielokrotnego stosowania metamizolu w okresie karmienia piersią. W przypadku jednorazowego podania metamizolu należy zalecić matkom zbieranie i wylewanie pokarmu przez 48 godzin od podania leku. 

Stosowanie leku u dzieci i młodzieży

Lek Pyretolek nie powinien być stosowany u dzieci w wieku poniżej 15 lat. Dla młodszych dzieci dostępne są inne postacie i moce tego leku; należy zapytać o to lekarza prowadzącego lub farmaceutę.

Prowadzenie pojazdów i maszyn

W zalecanym zakresie dawkowania nie zaobserwowano upośledzenia zdolności koncentracji i reagowania. Ze względów ostrożności należy jednak, przynajmniej w razie stosowania większych dawek, uwzględnić możliwość upośledzenia tych zdolności i zrezygnować z obsługi maszyn,
prowadzenia pojazdów lub wykonywania czynności obciążonych ryzykiem. Dotyczy to szczególnie jednoczesnego zastosowania w połączeniu z alkoholem. 

To jest lek. Dla bezpieczeństwa stosuj go zgodnie z ulotką dołączoną do opakowania. Zwróć uwagę na przeciwwskazania. W przypadku wątpliwości skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą.

Kategoria

Producent

Postać

Stosowanie

Produkt leczniczy Pyretolek stosuje się w leczeniu ostrego, silnego bólu po urazach oraz operacjach, skurczowych bólów brzucha, bólu w chorobach nowotworowych, wysokiej gorączki, która nie odpowiada na inne metody leczenia.

Działanie

Lek Pyretolek działa przeciwbólowo i przeciwgorączkowo.
Brak komentarzy

W celu zadania pytania o produkt prosimy o wysłanie wiadomości e-mail na adres [email protected]. Dziękujemy

Dlaczego my?
why-us-img

Odbiór osobisty w aptece

why-us-img

Profesjonalna obsługa

why-us-img

Szybka wysyłka

why-us-img

Legalnie działająca apteka

why-us-img

Płatność online lub za pobraniem