Krótkie daty  SPRAWDŹ ➡️

Poradnik

Poradnik

profil

Konto

Filtry
Producenci, grupy i marki
Najczęściej wyszukiwane
Opaska Wakacyjne urazy
Ortezy i opaski na kostkę

Znaleziono produktów: 30

Filtry

-

Sortowanie
Sortowanie według
Liczba wyników na stronie

Ortezy i opaski na kostkę

(30)

-

Orteza stawu skokowego i różne jej warianty to ważny element postępowania po urazach kostki. Sztywny stabilizator, miękka opaska elastyczna, orteza sznurowana lub zapinana na rzepy - możliwości wsparcia stawu skokowego jest wiele. Prawidłowy dobór ortezy może pomóc w ustabilizowaniu stawu i powrocie do sportu po kontuzji. Warto więc stosować się do zasad korzystania z ortezy podanych przez ortopedę lub fizjoterapeutę. 

Orteza stawu skokowego - skuteczna ochrona i zmniejszenie bólu

Orteza stawu skokowego najczęściej stosowana jest po urazie skrętnym, czyli popularnym skręceniu kostki. Jej rodzaj zależy od stopnia urazu. Przy lekkich naciągnięciach tkanek miękkich wokół kostki zazwyczaj zalecana jest opaska elastyczna stawu skokowego i inne rodzaje miękkich ortez na kostkę.

Jeżeli występuje obrzęk i krwiak, stosuje się stabilizatory sztywne (czasem jako alternatywę opatrunku gipsowego). Innym wariantem zabezpieczenia skręconego stawu skokowego są buty ortopedyczne. 

Orteza stawu skokowego może być jednak stosowana nie tylko bezpośrednio po skręceniu. Przydaje się ona także na dalszych etapach leczenia, chociaż może być potrzebna zmiana jej rodzaju (na przykład ze sztywnej na miękką). 

Najczęstsze wskazania do stosowania ortez na kostkę to:

  • urazy skrętne stawu (naciągnięcia torebki stawowej, więzadeł i innych tkanek miękkich wokół kostki),
  • stany po zabiegach operacyjnych w obrębie stawu skokowego (wykonywanych, gdy w wyniku urazu doszło na przykład do zerwania więzadeł lub złamania awulsyjnego - wtedy orteza jest włączana na odpowiednim etapie leczenia),
  • okres fizjoterapii pourazowej,
  • pierwsze treningi u osób powracających do sportu po kontuzji.

Orteza na kostkę - wsparcie i stabilizacja stawu skokowego

W sytuacjach, kiedy staw skokowy potrzebuje zewnętrznej stabilizacji, potrzebna może okazać się orteza. Stabilizatory stawu skokowego mają za zadanie chronić staw przed wykonaniem nadmiernego ruchu (w przypadku stabilizatorów sztywnych). 

 O stopniu stabilizacji, jaki powinna zapewnić orteza decyduje lekarz ortopeda. W przypadku, gdy tkanki są uszkodzone i wymagają specjalnych warunków do regeneracji, potrzebna zwykle jest sztywna orteza na kostkę. Z kolei wtedy, gdy tkanki nie są uszkodzone, a uległy tylko naciągnięciu - wtedy może wystarczyć opaska elastyczna stawu skokowego

Zarówno wsparcie, jak i stabilizacja, a do tego ochrona to zadania prawidłowo dobranej ortezy stawu skokowego. Aby przyniosła ona pożądany efekt, powinna być użytkowana w taki sposób, jak zalecił ortopeda. Udzieli on wskazówek:

  • czy w ortezie chodzić przez cały dzień,
  • czy ortezę zakładać tylko do chodzenia,
  • ile godzin dziennie można chodzić w ortezie stawu skokowego,
  • przez ile tygodni korzystać z ortezy.

Po urazach może być konieczne stosowanie ortezy przez kilka (nawet do kilkunastu) tygodni.

Opaska uciskowa na kostkę - redukcja obrzęku i bólu

Jednym z wariantów ortez na kostkę są opaski uciskowe (opaski kompresyjne). Wywierają one nacisk, który może być stopniowany (czyli największy od strony palców, a im wyżej w stronę podudzia - tym mniejszy).

Opaski uciskowe na kostkę mają za zadanie ograniczać obrzęk, a pośrednio także zmniejszać ból. Kompresja jest także jedną z zasad, z których składa się pierwsza pomoc przy skręceniu kostki. Doraźnie w takich przypadkach stosuje się także bandaże elastyczne

Opaski uciskowe na kostkę są używane też przy powrocie do sportu po kontuzji, zwłaszcza w przypadku piłkarzy i biegaczy, którzy mocno obciążają staw skokowy. Zastosowana w opasce uciskowej kompresja poprawia czucie głębokie stawu, co jest także dodatkową ochroną przed nawrotem kontuzji. Warto o tym wiedzieć, gdyż staw skokowy jest miejscem, w którym najczęściej dochodzi do nawykowych skręceń. 

Opaskę uciskową na kostkę stosują także osoby wybierające się w góry, aby zabezpieczyć dodatkowo staw skokowy, jeżeli jest to miejsce dawnej kontuzji. 

Stabilizator na kostkę - wsparcie podczas aktywności fizycznej

Podobnie jak wspomniane opaski uciskowe na kostkę, tak też standardowe opaski elastyczne są używane do aktywności fizycznej. Przydatne są po przeciążeniach stawu skokowego, nadwyrężonych więzadłach i zaczynając pierwsze treningi po wyleczeniu skręcenia stawu skokowego. 

Opaski elastyczne na kostkę są chętnie stosowane przez sportowców, gdyż zazwyczaj mieszczą się do obuwia sportowego i nie przeszkadzają w ruchu. Przy tym są dodatkowym zabezpieczeniem stawu, zanim odzyska on pewność ruchu w danej dyscyplinie sportowej. 

Opaska elastyczna stawu skokowego - elastyczność i wygoda na co dzień

Opaski elastyczne stawu skokowego przydają się także na co dzień. Będąc po naciągnięciu stawu skokowego, wzmocnienie go opaską ułatwia wykonywanie codziennych czynności domowych. Gdy staw jest stabilniejszy, łatwiej się chodzi, ale też zmniejsza się ryzyko dalszego uszkodzenia tkanek. Zawsze jednak należy pamiętać, aby w przypadku obrzęku skonsultować się z ortopedą. Specjalista podpowie, czy wystarczy opaska elastyczna stawu skokowego, czy potrzebny będzie sztywny stabilizator kostki. Może także przepisać leki przeciwbólowo-przeciwzapalne, środki przeciwobrzękowe i maści przeciwbólowe

Wybór stabilizatorów kostki i opasek elastycznych stawu skokowego jest duży - warto więc poradzić się ortopedy lub fizjoterapeuty, którą z tych pomocy wybrać i jak z niej korzystać.

Dlaczego my?
why-us-img

Odbiór osobisty w aptece

why-us-img

Profesjonalna obsługa

why-us-img

Szybka wysyłka

why-us-img

Legalnie działająca apteka

why-us-img

Płatność online lub za pobraniem