Znaleziono produktów: 9
(9)
Temblaki to stabilizatory ramienia, które sprawdzają się w wielu sytuacjach: na przykład, gdy zachodzi konieczność unieruchomienia ręki po kontuzji, a także przy poważniejszych schorzeniach jak niedowłady.
Temblak kończyny górnej to podstawowe narzędzie rehabilitacyjne, wspomagające chorą kończynę w powrocie do zdrowia po operacji. Gdy dojdzie do poważnego urazu ramienia, wymagającego interwencji chirurgicznej, od odpowiedniego wsparcia na co dzień zależy, czy dana kończyna odzyska pełną sprawność. Odpowiednio dobrany temblak, czyli stabilizator kończyny górnej, chroni rękę przed przeciążeniami związanymi z grawitacją, osłania ją przed innymi uszkodzeniami mechanicznymi i zapewnia komfort stawom.
Temblaki najczęściej wykonane są z tkanin, które mogą być prane, przez co zapewniony jest komfort higieniczny. W aptekach i sklepach ze sprzętem medycznym znajdziemy zarówno temblaki z jednolitego materiału, jak i temblaki ażurowe o bardziej przewiewnej strukturze, idealnej na lato.
Temblak jest bardzo prostym, ale jednocześnie niezbędnym narzędziem do rehabilitacji kończyn górnych. W aptekach i sklepach medycznych znaleźć możemy temblaki na rękę, temblaki na bark oraz stabilizatory podtrzymujące zarówno ramię, jak i bark. Ten rodzaj temblaka nazywany jest również kamizelką ortopedyczną i stosowany jest przy rozległych urazach dotykających całego obszaru związanego z kończyną górną. Warto pamiętać, że oprócz rehabilitacyjnych właściwości, wspierania stawów i zapewniania odpowiednich warunków dla zrośnięcia się kości, odpowiednio dobrany temblak pomaga zapobiegać zakrzepicy. Do zakrzepicy może dojść w przypadku złamanych i zwichniętych kończyn, w których doszło do zastoju krwi i powstania skrzepów. Zastrzyki przeciwzakrzepowe, regularne poruszanie kończyną (w sposób zalecony przez fizjoterapeutę) oraz noszenie temblaka jest podstawowym elementem profilaktyki zdrowotnej i stopniowej rehabilitacji.
To, w jaki sposób zakłada się temblak, związane jest z jego rodzajem. Zwykły, tradycyjny temblak zakłada się przez umieszczenie ręki wewnątrz rękawa temblaka, a następnie przełożenia specjalnego paska przez głowę (jak w przypadku np. torby podróżnej). Następnie należy wyregulować długość paska tak, aby ręka była zgięta w łokciu pod kątem mniej więcej 90 stopni. Niedopuszczalne jest "zwisanie" ręki ani również nadmierne jej zgięcie tak, że dłoń wskazuje do góry. Obie pozycje obciążają stawy oraz mogą zaburzać przepływ krwi i limfy, prowadząc do obrzęków, a nawet rozwoju zakrzepicy. Nie sprzyjają również regeneracji stawów i złamanych kości.
Interesuje Cię ten temat? Przeczytaj, co zrobić gdy drętwieje ręka lub stopy.
Rozmiar temblaka powinien być podyktowany obwodem klatki piersiowej. Rozmiar XS przeznaczony jest głównie dla osób najdrobniejszych, których klatka piersiowa w obwodzie ma ok. 60 centymetrów lub mniej. Natomiast rozmiar XXL dostosowany jest dla potrzeb osób o obwodzie klatki piersiowej przekraczającym 120 centymetrów.
Jeśli nie mamy pewności, który rozmiar temblaka będzie dla nas wskazany, udajmy się do sklepu z akcesoriami medycznymi lub skontaktujmy się z lekarzem lub farmaceutą. Powiedzą oni, jak dokonać pomiaru w domowych warunkach i zamówić odpowiedni rozmiar temblaka. Aby go wybrać potrzebujemy jedynie centymetra oraz drugiej osoby, która - jeśli nasza kontuzjowana kończyna na to nie pozwala - pomoże odpowiednio nas pomierzyć.
Poszukujesz odpowiedniego rozmiaru temblaka lub innych akcesoriów medycznych? W wapteka.pl znajdziesz najlepszej jakości artykuły medyczne i rehabilitacyjne.
Odbiór osobisty w aptece
Profesjonalna obsługa
Szybka wysyłka
Legalnie działająca apteka
Płatność online lub za pobraniem
Informacje
Pomoc
Inne
© 2025 wapteka.pl - Wszystkie prawa zastrzeżone.
Born in Dotandspot.pl