Znaleziono produktów: 36
(36)
Test ciążowy jest wiarygodnym i szybkim sposobem na wykrycie ciąży już w pierwszych jej tygodniach. Dowiedz się, czym różnią się poszczególne testy ciążowe dostępne w aptekach i drogeriach, kiedy powinno się wykonywać test ciążowy oraz jaka jest skuteczność takiej domowej diagnostyki.
Wszystkie testy ciążowe - zarówno te wykonywane w domu, jak i w profesjonalnym laboratorium - działają w ten sam sposób. Określają one, czy w moczu stwierdza się obecność pewnego hormonu. Jest nim gonadotropina kosmówkowa (hCG). Testy ciążowe wykonywane są z krwi i z moczu - w domowym zaciszu mamy możliwość korzystać z tych drugich. Są bezpieczne, nieinwazyjne i wymagają jedynie pobrania próbki moczu.
Hormon hCG ma za zadanie wspomóc organizm w wytwarzaniu łożyska. Co ważne, do krwioobiegu, a tym samym moczu kobiety, dostaje się tuż po tym, gdy zarodek zagnieździ się w ściance macicy. Następuje to zazwyczaj między 6. a 12. dniem po zapłodnieniu. To ważne dla zrozumienia, dlaczego wszystkie testy ciążowe - nawet te najbardziej czułe - nie mogą być wykonywane tuż po stosunku. W tym czasie stężenie hormonu hCG w krwi po prostu jest zerowe nawet, jeśli doszło do połączenia się komórki jajowej z plemnikiem.
Aktualnie oferowane w aptekach testy ciążowe są w stanie wykryć obecność hormonu hCG w moczu już mniej więcej po 7 dniach od zapłodnienia. Mimo to, jeśli chcemy mieć pewność, specjaliści zalecają odczekać ze zrobieniem naszego domowego testu do pierwszego dnia spodziewanej miesiączki. Jeśli się pospieszymy, otrzymany wynik może być fałszywy. Największą pewność każdy test z moczu daje, jeśli zostanie wykonany po dacie spodziewanej menstruacji - wtedy też prawdopodobnie pojawią się pierwsze objawy ciąży. Zalicza się do nich m.in. dużą senność, bolesność piersi, wahania nastrojów, a także obniżone samopoczucie - niektóre przyszłe mamy czują się w tym czasie, jakby były lekko przeziębione. Domowe testy ciążowe z moczu zaleca się wykonywać z próbki porannego moczu, ponieważ to w niej znajduje się największe stężenie hormonu hCG. Na późniejszych etapach ciąży (od mniej więcej 6.-7. tygodnia wzwyż) pora pobrania próbki moczu nie ma znaczenia - stężenie hormonu jest na tyle wysokie, że każdy test jest w stanie go wykryć.
Wybierając test ciążowy warto zwrócić na jego czułość. Im mniejsza liczba przed oznaczeniem mlU/ml tym wcześniej jest on w stanie wskazać prawidłowy wynik. Pamiętajmy jednak, że maksymalną pewność możemy uzyskać jednak mniej więcej 2-3 tygodnie po odbytym stosunku, a jeśli mamy wątpliwości co do negatywnego wyniku testu i spodziewamy się, że jednak jesteśmy w ciąży - warto w tym okresie wykonać badanie z krwi.
Spodziewasz się dziecka? Ciąża to piękny, ale jednocześnie niełatwy okres w życiu każdej kobiety.
Płytkowy test ciążowy to najpowszechniejszy rodzaj domowego testu ciążowego z moczu. Ma postać charakterystycznej plastikowej kasetki, wewnątrz której zamknięty jest papierek nasączony odpowiednimi odczynnikami. Po dodaniu do wyznaczonego miejsca paru kropli moczu (najczęściej testy posiadają załączoną plastikową pipetkę ułatwiającą to zadanie), w okienku pokazuje się wynik. Jedna kreska oznacza brak ciąży, dwie kreski - w tym nawet, jeśli jedna jest niewyraźna i "blada" - wykrycie hormonu hCG, czyli ciążę.
Warto wiedzieć, że w sporadycznych przypadkach pozytywny test ciążowy może być związany z chorobami układu rozrodczego kobiety, a nie ciąży - jednak zdarza się to niebywale rzadko.
Chcesz wiedzieć więcej na temat ciąży i pierwszych miesięcy z niemowlakiem? Zajrzyj do artykułów z sekcji ciąża i dziecko.
Zasada działania testu ciążowego strumieniowego jest taka sama, jak testu płytkowego. Różni się on jednak sposobem wykonania. Aby go przeprowadzić, nie ma potrzeby gromadzenia próbki moczu do pojemnika, a następnie odmierzania kropli do wskazanego okienka. Test ciążowy strumieniowy ma formę plastikowej szpatułki na końcu której znajduje się czuły na wilgoć element. Test wprowadza się pod strumień moczu, a następnie czeka na wynik - tak samo jak w przypadku testu kasetkowego, jedna kreska oznacza brak ciąży, a dwie oznaczają wynik pozytywny. Dużą zaletą testów ciążowych strumieniowych jest to, że można je wykonać niemal wszędzie - ponieważ zapewniają maksimum higieny i nie wymagają zebrania moczu.
Paskowy test ciążowy jest najprostszą formą testu ciążowego. Jak sama nazwa wskazuje, to cienkie, niewielkie paseczki nasączone odczynnikami. Aby prawidłowo przeprowadzić test za pomocą tego narzędzia, należy zanurzyć paseczek do linii oznaczonej MAX w próbce moczu zebranej do czystego pojemnika. Wynik dostępny jest już po minucie. Tego typu testy są najmniej wygodne i raczej zaleca się ich wykonywanie w domowym zaciszu.
Masz wątpliwości co do tego, jak powinnaś komponować swoją dietę w ciąży? Na wapteka.pl znajdziesz wiele sprawdzonych informacji!
Każdy test ciążowy posiada załączoną instrukcję, która informuje, jak prawidłowo należy wykonać test i odczytać jego wyniki. Bardzo ważne jest patrzenie na zegarek - większość testów posiada "okienko czasowe" w którym obserwowany wynik uznaje się za wiarygodny. Przed i po upływie tego czasu wynik może być zafałszowany. Najczęściej okienko to przypada na czas między 2 a 9 minutą od zanurzenia testu w próbce moczu.
Jesteś w ciąży? Na wapteka.pl zakupisz wszystkie artykuły higieniczne, jakie będą Ci potrzebne w czasie najbliższych miesięcy, porodu i w połogu.
Odbiór osobisty w aptece
Profesjonalna obsługa
Szybka wysyłka
Legalnie działająca apteka
Płatność online lub za pobraniem
Informacje
Pomoc
Inne
© 2025 wapteka.pl - Wszystkie prawa zastrzeżone.
Born in Dotandspot.pl