Jedna tabletka leku Thyrosan zawiera 50 mg substancji czynnej propylotiouracylu.
Thyrosan stosowany jest w leczeniu nadczynności tarczycy, w tym choroby Gravesa i Basedowa oraz autonomicznego toksycznego gruczolaka gruczołu tarczowego. Jak również w celu przygotowania do wycięcia gruczołu tarczowego lub leczenia jodem radioaktywnym (131I) w przypadku nadczynności tarczycy.
Propylotiouracyl jest lekiem przeciwtarczycowym i podobnie do innych pochodnych tiouracylu hamuje syntezę hormonów
tarczycowych trijodotyroniny (T3) i tyroksyny (T4), głównie przez
hamowanie wbudowywania jodu w reszty tyrozolowe tyreoglobuliny oraz przez zapobieganie łączeniu się jodowanych pochodnych tyrozyny w
jodotyroniny (T3 i T4).
Podczas leczenia choroby Gravesa-Basedowa
przy pomocy propylotiouracylu często dochodzi do zmniejszenia w osoczu
stężeń immunoglobulin pobudzających tarczycę.
Zazwyczaj stosowana dawka początkowa leku Thyrosan u dorosłych pacjentów z nadczynnością tarczycy wynosi 300 mg na dobę w trzech dawkach podzielonych (100 mg co 8 godz.). U chorych z ciężką nadczynnością tarczycy lub znacznym przerostem gruczołu tarczowego dawka wynosi zwykle 400 mg na dobę w dawkach podzielonych. Po uzyskaniu eutyreozy (zazwyczaj po 6 -8 tygodniach leczenia) dawkę leku należy zmniejszać o ¹/3 lub ½ w odstępach tygodniowych do dawki podtrzymującej wynoszącej od 100 do 150 mg na dobę. Leczenie utrzymuje się zwykle przez okres 1 do 2 lat, choć u części pacjentów zdecydowana normalizacja czynności tarczycy występuje już po trzech miesiącach. W przypadku dzieci w wieku od 6 do 10 lat początkowa dawka leku wynosi od 5 do 7 mg/kg masy ciała (50 do 150 mg/dobę) i jest podawana w trzech dawkach podzielonych co 8 godzin. A dawki podtrzymujące stosowane u dzieci wynoszą ⅓ do ⅔ dawki początkowej i są podawane w jednej (50 mg) lub dwu (2 razy 50 mg) dawkach.
Leku Thyrosan nie należy stosować w przypadku stwierdzonej u pacjenta nadwrażliwości na substancję czynną, pochodne tiouracylu lub na którąkolwiek substancję pomocniczą. Przeciwwskazaniami do stosowania są również nadczynność z wolem zamostkowym, zwłaszcza przy współistnieniu ucisku na tarczycę, niewydolność wątroby oraz zaburzenia hematologiczne, takie jak: agranulocytoza, leukopenia i niedokrwistość.
Kategoria
Stosowanie
Działanie
W celu zadania pytania o produkt prosimy o wysłanie wiadomości e-mail na adres [email protected]. Dziękujemy
Odbiór osobisty w aptece
Profesjonalna obsługa
Szybka wysyłka
Legalnie działająca apteka
Płatność online lub za pobraniem
Informacje
Pomoc
Inne
© 2024 wapteka.pl - Wszystkie prawa zastrzeżone.
Born in Dotandspot.pl