Znaleziono produktów: 68
(68)
Ból brzucha to przypadłość, która dość często zdarza się w wieku dziecięcym. Związane jest to z faktem, że układ pokarmowy dzieci dopiero się "uczy" trawić poszczególne produkty spożywcze. To w tym wieku objawiają się również często alergie, które z czasem mogą zanikać. Jak pomóc dziecku, które boli brzuch?
To, jaki preparat należy podać dziecku w przypadku bólu brzucha, zależne jest od jego wieku oraz dodatkowych objawów, które bólowi towarzyszą. Przy objawach tzw. grypy jelitowo-żołądkowej, konieczne jest nawadnianie malucha - najlepiej sięgać po elektrolity do rozpuszczania w wodzie, przeznaczone głównie dla najmłodszych. Pamiętajmy, że lepiej tolerowane są chłodne napoje niż ciepłe, ponieważ rzadziej powodują odruch wymiotny.
Jeżeli ból brzucha pojawia się po posiłku, a dodatkowymi objawami towarzyszącymi są wysypka czy świąd skóry, należy wziąć pod uwagę alergię pokarmową. W takim przypadku konieczne jest ustalenie, jaki produkt wywołuje taką reakcję układu odpornościowego dziecka. Aby zniwelować dolegliwości, u starszych dzieci wskazane jest podanie odpowiedniej dawki leku antyhistaminowego (po uprzedniej konsultacji z lekarzem).
Przy nawracających bólach brzucha konieczna jest diagnostyka specjalistyczna. Warto także wprowadzić regularne podawanie probiotyków dostosowanych do wieku dziecka.
Probiotyki do produkty farmaceutyczne o statusie suplementu diety lub leku, które zawierają odpowiednią liczbę bakterii konkretnych szczepów. Najnowsze badania wykazują, że istnieje bardzo duża zależność między prawidłową florą bakteryjną jelit a dolegliwościami bólowymi wczesnego wieku dziecięcego, takimi jak kolka czy nawracające bóle brzucha. Probiotyki nie mogą być przedawkowane i z pewnością nie zaszkodzą - natomiast zalet ich stosowania jest bardzo wiele.
Każdy lek przed podaniem dziecku powinien być konsultowany z jego pediatrą. Za bezpieczne uznaje się jednak leki rozkurczowe, probiotyki i większość leków ziołowych. Przy nawracających bólach brzucha konieczne jest także przyjrzenie się diecie dziecka i niemowlaka - niekiedy zmiany w jadłospisie pozwalają uniknąć podawania farmaceutyków. W tym celu także warto skonsultować się z pediatrą lub dziecięcym dietetykiem.
Niestrawność to problem metaboliczny związany ze zjedzeniem nieświeżego produktu lub indywidualnym brakiem tolerancji na dany produkt spożywczy. Najczęściej objawia się mdłościami (ale nie wymiotami), wrażeniem ucisku w żołądku, odbijaniem się, a następnie, gdy jedzenie zostanie przetrawione i przetransportowane do dalszego odcinka układu pokarmowego - wzdęciami. Niestrawność najczęściej mija po paru godzinach i nie wymaga szczególnego leczenia. Warto podawać w tym czasie dzieciom herbatkę z mięty pieprzowej, proste produkty pokarmowe, takie jak przygotowane na parze czy ugotowane warzywa. W czasie niestrawności unikajmy produktów dodatkowo obciążających żołądek, jak smażone mięso, sery, słodycze i inne produkty przetworzone.
Każdy ból brzucha i gorączka u dziecka są wskazaniem do wizyty u lekarza pediatry. W większości przypadków najczęściej oznaczają zatrucie pokarmowe lub niegroźną kilkudniową infekcję wirusową, jednak w sporadycznych przypadkach mogą świadczyć o poważniejszych schorzeniach. Dlatego rodzice nigdy nie powinni bagatelizować tego typu objawów, a gdy utrzymują się one dłużej niż dwa dni, udanie się do lekarza jest konieczne.
Jak rozpoznać, czy ból brzucha zgłaszany przez malucha związany jest z zatruciem pokarmowym, a kiedy świadczy o czymś innym? Zatruciu pokarmowemu często towarzyszą wymioty i biegunka, a także gorączka. Najczęściej objawy pojawiają się nagle. Pamiętajmy, że wymioty i biegunka szybko prowadzą u dzieci do odwonienia, dlatego konieczne jest podawanie elektrolitów i wody - nawet, jeśli nie zostają one utrzymane w organizmie dziecka zbyt długo.
Syropy na ból brzucha dla dzieci nie powinny zawierać cukrów prostych, które ulegają szybkiej fermentacji w jelitach i mogą dodatkowo powodować dolegliwości bólowe. Większość z nich zawiera leki rozkurczowe, które przynoszą ulgę w kolkach i wszelkich bólach brzucha będących następstwem napięcia mięśni gładkich. Pamiętajmy jednak, że nim zdecydujemy się podać jakikolwiek lek dziecku, powinniśmy zasięgnąć opinii lekarza. Ważne jest także ustalenie przyczyny bólu brzucha.
Odbiór osobisty w aptece
Profesjonalna obsługa
Szybka wysyłka
Legalnie działająca apteka
Płatność online lub za pobraniem
Informacje
Pomoc
Inne
© 2025 wapteka.pl - Wszystkie prawa zastrzeżone.
Born in Dotandspot.pl