Powrót
do
Witaminy i minerały
Znaleziono produktów: 87
(87)
Witamina B12 rozpuszcza się w wodzie i jest największą i wyjątkowo skomplikowaną strukturą witaminową. Swoją drugą nazwę (kobalamina) zawdzięcza zawartości kobaltu. Chcesz wiedzieć, jaka jest rola witaminy B12 i na co pomaga? Witamina B12: jakie są jej właściwości, to temat ważny dla każdej osoby, która chce zadbać o swoje zdrowie!
Chcesz wiedzieć jaka jest rola witaminy B12 i na co pomaga ten związek? Witamina ta pełni bardzo ważną rolę w prawidłowym funkcjonowaniu organizmu – uczestniczy w przemianach tłuszczowych, białkowych i węglowodanowych, a także bierze udział w produkcji czerwonych krwinek. Wspomaga ona również pracę układu nerwowego. Poprzez udział w biosyntezie choliny i nukleotydów witamina B12 wspiera funkcjonowanie nerwów. Kobalamina uczestniczy również w syntezie serotoniny – ten neuroprzekaźnik wpływa na stany emocjonalne, pamięć i koncentrację.
Warto pamiętać o tym, że niedobór witaminy B12 jest częstym problemem. Charakterystyczne objawy braku witaminy B12 ze strony układu krwionośnego to: zawroty głowy, osłabienie, duszność, a także szybka akcja serca i zaburzenia koncentracji. Niedobór tej witaminy przejawia się też problemami z układem pokarmowym – pojawia się utrata apetytu, redukcja wagi, mogą też występować nudności, zaparcia i biegunki. Niekiedy objawom tym towarzyszą zaburzenia smaku oraz obrzmienie i zaczerwienienie języka. Trzeba też zwrócić uwagę na wygląd skóry, ponieważ niedobór witaminy B12 może skutkować bielactwem nabytym lub zmianą odcienia skóry na bladożółty.
Należy również poruszyć kwestię niedobór witaminy B12 objawy psychiczne. Najczęściej dochodzi do zaburzeń nastroju, możliwe są także zaburzenia poznawcze, depresja i mania. Objawy ze strony układu nerwowego to nieprawidłowości w funkcjonowaniu zmysłu słuchu, węchu czy czucia oraz zaburzenia ruchu i zawroty głowy, zwłaszcza przy nagłym wstawaniu. Niedobór witaminy B12 może prowadzić do anemii złośliwej, a także powodować problemy z krążeniem, niedowład i drętwienie kończyn oraz problemy z oddawaniem moczu i potencją. Sprawdź, jaką rolę w organizmie pełnią inne witaminy z grupy B!
Witamina B12 obecna w suplementach diety wchłaniana jest w niewielkim stopniu i mimo rekomendowanego pokrycia dziennego zapotrzebowania ilość ta może okazać się niewystarczająca. Wegetarianie, a także chorzy na cukrzycę, osoby przyjmujące leki na zgagę lub kwas acetylosalicylowy oraz kobiety w ciąży powinni zmierzyć poziom witaminy B12. W ich przypadku wskazana może być witamina B12 w postaci leku.
Szukasz odpowiedzi na pytanie: witamina B12 – która najlepsza? Musisz wiedzieć, że wchłanianie witaminy B12 jest lepsze, gdy przyjmuje się ją razem z kwasem foliowym bądź wapniem. Pozostałe związki poprawiające działanie witaminy B12 to m.in. witamina B6 i biotyna. Dobrze będzie zatem zdecydować się na preparaty typu B kompleks. Dowiedz się, jak powinna wyglądać prawidłowa suplementacja!
Organizm nie może wytworzyć samodzielnie witaminy B12, dlatego musimy dostarczać ją sobie wraz z żywnością. Warto wiedzieć, jakie są źródła witaminy B12. Przede wszystkim ważne jest to, że naturalnie występuje ona w produktach pochodzenia zwierzęcego. Witaminę B12 produkują bakterie – dlatego niekiedy nazywana jest „witaminą brudu”. Witamina B12, którą dostarcza się organizmowi wraz z suplementami diety, jest wytwarzana sztucznie w drodze syntezy fermentacji bakteryjnej.
Interesuje Cię witamina B12 w produktach odzwierzęcych i chcesz wiedzieć, gdzie występuje w największej ilości? Najwięcej kobalaminy zawierają: nerki i wątroby cielęce, wołowe oraz drobiowe, a także ryby i owoce morza. Dobrym źródłem witaminy B12 są także jaja oraz nabiał: mleko, jogurty naturalne i sery pleśniowe.
Przyjmuje się się, że poziom witaminy B12 na poziomie ok. 200 chroni przed rozwojem anemii złośliwej, jednak objawy neurologiczne i kardiologiczne mogą rozwijać się nawet przy stężeniach pomiędzy 300-600. Badanie poziomu witaminy B12 z krwi żylnej pozwala określić, czy występuje niedobór. Na badanie należy zgłosić się czczo. Jednocześnie powinno się wykonać badania poziomu homocysteiny, kwasu metylomalonowego i transkobalaminy. Wynik trzeba skonsultować z lekarzem.
Odbiór osobisty w aptece
Profesjonalna obsługa
Szybka wysyłka
Legalnie działająca apteka
Płatność online lub za pobraniem
Informacje
Pomoc
Inne
© 2024 wapteka.pl - Wszystkie prawa zastrzeżone.
Born in Dotandspot.pl