Powrót
do
Dla dzieci i niemowląt
Znaleziono produktów: 18
(18)
Każdy niemowlak prędzej czy później musi przejść przez ząbkowanie. Niestety jest to bardzo nieprzyjemny proces, bolesny dla maluszka, bardzo często powodujący również podwyższoną temperaturę. Rodzice mogą w tym momencie jedynie łagodzić dyskomfort i cierpienie swojego malucha, na szczęście istnieje już wiele sprawdzonych metod i środków, które umożliwiają w miarę spokojne przebrnięcie przez ząbkowanie. Jednym z nich jest żel na ząbkowanie.
To, kiedy dokładnie u dziecka zaczną wyżynać się pierwsze ząbki, jest sprawą indywidualną. U niektórych maluchów proces rozpoczyna się już w okolicach piątego miesiąca życia, a niektóre cieszą się bezzębnymi dziąsłami nawet do 9 miesięcy. Także w tym zakresie rodzice nie muszą się denerwować, ponieważ wcześniej czy później ząbkowanie na pewno nastąpi. Pierwszymi objawami wyżynania się ząbków są zazwyczaj nadmierne ślinienie i swędzenie dziąseł. Maluszek wtedy wkłada wszystko do ust, by przynieść sobie chwilową ulgę. W tym czasie należy często myć grzechotki i inne rzeczy, z bezpośredniego otoczenia dziecka, które najpewniej wcześniej czy później wylądują w jego ustach. Równocześnie trzeba dbać, by ślina dziecka nie doprowadziła do zbytniego przesuszenia skóry w okolicach ust, co może doprowadzić do bolesnego podrażnienia, a nawet stanów zapalnych. Dlatego należy często wycierać dziecku usta i nawilżać je specjalnymi preparatami dla dzieci. W kolejnym etapie ząbkowania dziąsła stają się bolesne, co może powodować brak apetytu.
Bolesne ząbkowanie wręcz wpisane jest w rozwój małego dziecka. Objawy ząbkowania u malucha często można zauważyć gołym okiem: dziecko jest markotne, nie chce jeść ani spać, częściej płacze, ulubione zabawki już gonie cieszą.
Kiedy ząbkowanie przybierze już bardzo zaawansowaną formę, podrażnione dziąsła wywołują ból nie do zniesienia, przez co maluch nie tylko płacze, ale także ma problem z apetytem oraz snem. W okresie ząbkowania nasz maluch często przechodzi też gorączkę: niewielką i krótkotrwałą, ale będącą kolejnym powodem do zmartwień rodziców.
W celu uśmierzenia bólu niezastąpiony jest specjalny żel na dziąsła dla ząbkujących maluchów (np. Anaftin Baby Żel, Dentibaby, Calgel), który nie tylko łagodzi ból dziąseł, ale także działa antybakteryjnie i przeciwzapalnie. Dawkowanie żelu na ząbkowanie zębów mlecznych może zdecydowanie pomóc naszemu dziecku i choć częściowo uśmierzyć duży ból. Jeśli ząbkowanie przebiega naprawdę boleśnie, można również podać maluszkowi specjalny roztwór doustny, który zadziała przeciwbólowo i przeciwgorączkowo. Ulgę maluszkowi przynosi także delikatny masaż dziąseł oraz smoczki schłodzone w lodówce. I co istotne, ząbkowanie to prawdziwa nauka cierpliwości dla młodych rodziców, ponieważ może trwać bardzo długo, nawet kilkadziesiąt miesięcy. Oczywiście ból nie towarzyszy naszemu maluchowi cały czas, pojawia się z przerwami, jednak jak w biblijnym przysłowiu, rodzice nie znają dnia ani godziny, kiedy jeden z 20 ząbków mlecznych postanowi się łaskawie ujawnić. W ofercie Wapteki znajdziesz produkty perfekcyjne na trudny okres ząbkowania, które pomogą zarówno dziecku w okiełznaniu bólu wyrzynających się ząbków, a rodzicom pozwolą przetrwać ten ciężki i pełen zmartwień czas.
Dział ząbkowanie to pierwsza pomoc dla maluszków, którym zaczęły wyżynać się ząbki mleczne. Niestety jest to czas bólu i dyskomfortu, a bardzo często także podwyższonej temperatury. Ulgę w takiej sytuacji przynoszą specjalne żele na ząbkowanie, które łagodzą ból i przeciwdziałają stanom zapalanym w jamie ustnej maleństwa. W przypadku bardzo bolesnego ząbkowania można stosować również roztwory doustne dla niemowląt (CamiliaBoiron), które mają działanie przeciwgorączkowe, przeciwzapalne oraz przeciwbiegunkowe. Kategoria ząbkowanie to miejsce, w którym rodzice znajdą różnego rodzaju środki umożliwiające dziecku jak najmniej bolesne przejście przez proces wyżynania się ząbków. Pamiętać jednak należy o tym, aby wszelkiego rodzaju środki łagodzące ból stosować według zaleceń producenta, nie przekraczając w żadnym wypadku zalecanej dawki dziennej.
Ząbkowanie to ciężki czas w życiu każdego malucha oraz rodziców. Proces wyrzynania się ząbków rozpoczyna się przeważnie ok. 6 miesiąca życia, jednak należy pamiętać, że każde dziecko inaczej się rozwija i jest to sprawa indywidualna. Ząbkowaniu towarzyszy wiele dodatkowych dolegliwości, które trapią niemowlaka i tak samo martwią mamę i tatę. Oprócz opuchniętych dziąseł, może pojawić się gorączka, przez co maluch jest rozdrażniony i płacze. Często pojawia się także biegunka, która normalnie powinna trwać 2-3 dni. W takiej sytuacji trzeba obserwować dziecko, a jeżeli biegunka nie ustąpi, konieczne skonsultować się z lekarzem.
Kiedy niemowlakowi wyrzynają się zęby możemy zaobserwować nadmierne wydzielanie się śliny. Maluch próbuje sobie ulżyć wkładając do buzi rączki oraz gryzaki. Na rynku dostępnych jest wiele preparatów, które pomogą na bolesne ząbkowanie. Wśród nich możemy znaleźć żel na ząbkowanie, maść na ząbkowanie, a także różnego rodzaju spraye czy kropelki z bezpiecznym składem. Przynoszą one ulgę w bólu, łagodzą podrażnienia, a niektóre z nich działają miejscowo znieczulająco.
Polecane produkty z kategorii ząbkowanie:
- Anaftin Baby żel na ząbkowanie
- Boiron Camilia roztwór doustny
- Dentibaby żel na ząbkowanie
Odbiór osobisty w aptece
Profesjonalna obsługa
Szybka wysyłka
Legalnie działająca apteka
Płatność online lub za pobraniem
Informacje
Pomoc
Inne
© 2025 wapteka.pl - Wszystkie prawa zastrzeżone.
Born in Dotandspot.pl