Życie uczniów i studentów nie jest łatwe. Duża ilość materiału do przyswojenia, różnorodne zadania, stres związany z terminami, zbliżającą się maturą, egzaminami na studia, zaliczeniami, sesją. Umysł powinien pracować na najwyższych obrotach, jednak zmęczenie, niedostateczna ilość snu czy rozmaite czynniki rozpraszające sprawiają, że jego sprawność nie jest taka, jak byśmy sobie życzyli. Warto poznać kilka metod, które pomogą poprawić pamięć i koncentrację a tym samym zwiększyć efektywność nauki.
1. Dieta dla mózgu
To, co jemy ma ogromny wpływ na każdą dziedzinę naszego życia. Na pamięć i koncentrację korzystny wpływ mają witaminy i minerały:
- Witaminy z grupy B - zwłaszcza B1, B6, B12
- Witamina C, A, E i D
- Żelazo
- Magnez
- Wapń
- Cynk
- Potas
- Kwas foliowy
- Fosfor
Aby poprawić pracę mózgu musimy sobie dostarczać:
- Węglowodany złożone, które znajdziemy w płatkach owsianych, otrębach, kaszy, makaronie razowym czy brązowym ryżu, kukurydzy i ziemniakach
- Białko zawarte w chudym mięsie, rybach, twarogu
- Kwasy Omega-3 i Omega-6 występujące w oliwie z oliwek, oleju rzepakowym i sojowym, tłustych rybach, orzechach, pestkach słonecznika i dyni
- Lecytynę, której dostarczą jajka, produkty z soi, mięso wołowe, orzechy, migdały i kiełki
W naszym menu nie może też zabraknąć:
- Owoców takich jak: jagody, banany, jabłka, awokado, pomarańcze
- Warzyw: szpinaku, brukselki, marchewki, kapusty, brokułów, pomidorów, czarnej i czerwonej fasoli, sałaty
- Ziół takich jak: szałwia, rozmaryn, żeń-szeń
Zbawienny wpływ na funkcjonowanie mózgu mają też ostrygi oraz sok winogronowy. Unikajmy natomiast:
- tłustych i zbyt obfitych potraw,
- cukrów prostych,
- produktów przetworzonych,
- alkoholu i papierosów
- kawy
Bardzo ważne jest, by posiłki spożywać regularnie (5 dziennie, co 3 godziny). Przed wyjściem do szkoły czy na uczelnię, a także przed egzaminem nie zapominajmy o pożywnym śniadaniu - mimo że nerwy nie zawsze pozytywnie wpływają na nasz apetyt. Najlepiej zjedzmy kanapkę z pełnoziarnistego pieczywa z chudą wędliną, łososiem, pastą rybną lub jajkiem, posypaną szczypiorkiem lub kiełkami, do tego jakieś warzywo lub sok pomidorowy. Obniżenie koncentracji może być skutkiem odwodnienia, dlatego pijmy minimum 1,5 litra wody dziennie. Nie zawsze udaje się skomponować menu zawierające wszystkie niezbędne elementy, dlatego możemy sięgnąć po suplementy wspomagające pamięć i koncentrację, jak Lecytyna czy Bilobil. Wśród uczniów szkół średnich i studentów popularny jest preparat Sesja. Dobre efekty przyniesie też łykanie tranu w kapsułkach.
2. Trening umysłu
Mózg trzeba ćwiczyć, by utrzymać go w dobrej formie – podobnie jak mięśnie. Oto kilka pomysłów na gimnastykę dla mózgu:
- Zapamiętuj słowa wiersza, piosenki, cytaty z książki, filmu lub kabaretu
- Dużo czytaj – również fachowe artykuły z dziedziny, o której nie masz pojęcia, zwłaszcza te związane z nowinkami technologicznymi (taka lektura sprzyja kreatywnemu myśleniu)
- Rozwiązuj krzyżówki lub Sudoku
- Graj w Scrabble, Memory, Skojarzenia i inne gry umysłowe
- Układaj puzzle
- Staraj się zapamiętać, gdzie zaparkowałeś auto lub odłożyłeś jakiś drobiazg
3. Ćwiczenia manualne
Nie tylko zadania umysłowe trenują nasz mózg, również te zręcznościowe mają wpływ na jego funkcjonowanie, np.
- Rysowanie, malowanie
- Sklejanie modeli
- Robienie na drutach, szydełkowanie i inne robótki ręczne
- Używanie niedominujące ręki do codziennych czynności, takiej jak mycie zębów
4. Aktywność fizyczna
Gdy mamy dużo nauki, zwykle szkoda nam czasu na pójście na jogę czy choćby zwykły spacer. To duży błąd, ponieważ ćwiczenia fizyczne poprawiają cyrkulację krwi i dotleniają mózg. Wystarczy 20 minut dziennie, by nie tylko dotlenić organizm, poprawić sobie nastrój i dodać energii. Warto zatem zrobić trening cardio albo po prostu wrócić do domu piechotą lub na rowerze. Świetny wpływ na pracę mózgu mają interwały. Do nietypowej aktywności należą ćwiczenia gałek ocznych, które pomagają koordynować pracę obu półkul mózgowych. Są one proste i można je wykonywać podczas innych czynności – polegają na wodzeniu oczyma z jednej strony na drugą oraz na robieniu ósemek gałką oczną. Takie ćwiczenia wpłyną też pozytywnie na nawilżenie oka, co jest ważne zwłaszcza dla osób, które spędzają dużo czasu przed komputerem.
5. Dobra organizacja i zarządzanie czasem
Problemy z zapamiętywaniem najczęściej nie są spowodowane „słabą pamięcią”, lecz brakiem koncentracji, czyli umiejętności skupienia się na wykonywanym zadaniu. Wiele czynności wykonujemy bez zastanowienia, automatycznie. Można to zmienić – trzeba tylko trzymać się kilku zasad:
- Nie rób kilku rzeczy na raz – gdy się uczysz, miej na biurku tylko rzeczy potrzebne do nauki w danej chwili
- Unikaj rozpraszaczy, np. telewizora czy facebooka
- Sporządzaj notatki, streszczenia, podsumowania – własnymi słowami
- Powtarzaj zdobyte informacje
- Przemyśl to, co przeczytałeś lub usłyszałeś – staraj się to zrozumieć, a nie tylko zapamiętać formułkę
- Planuj zadania i ustalaj priorytety
- Szukając informacji, korzystaj z Internatu - to gimnastyka dla szarych komórek, która poprawia także zdolność podejmowania decyzji
- Wykorzystaj maksymalnie czas – świetnym przykładem jest nauka języka np. podczas treningu na bieżni (słuchanie piosenek lub dialogów w obcym języku)
Niniejszy artykuł nie jest poradą medyczną i ma charakter wyłącznie informacyjny.