W dzisiejszym artykule dowiesz się:
- czym jest cholestaza,
- jakie są przyczyny choroby,
- czym różni się cholestaza wewnątrzwątrobowa od zewnątrzwątrobowej,
- jakie niesie ryzyko powikłań w ciąży,
- jak przebiega cholestaza u dzieci,
- jak wygląda leczenie choroby,
- jakie są najważniejsze zalecenia dietetyczne.
Zobacz także artykuł: Regeneracja wątroby - dlaczego może być istotna i który sposób jest najlepszy? Kto powinien regenerować wątrobę?
Czym jest cholestaza?
Drogi żółciowe stanowią jeden z najważniejszych elementów układu trawiennego. Zaburzenia produkcji żółci oraz niedrożność jej odpływu do dwunastnicy prowadzi do wystąpienia procesu zwanego cholestazą, który możemy przetłumaczyć jako zastój żółci. Cholestaza wątrobowa uniemożliwia prawidłowe wchłanianie jelitowe, prowadząc do wtórnego uszkodzenia wątroby.
Podstawową formą diagnostyki pozostaje wywiad oraz badanie fizykalne. W czasie rozmowy z lekarzem należy poinformować, kiedy pojawiły się pierwsze objawy oraz przygotować listę przyjmowanych leków i środków farmakologicznych, w tym preparatów ziołowych oraz suplementów diety. Jak jeszcze diagnozowana jest cholestaza? Jakie badania krwi należy wykonać? Najczęściej sprawdza się aktywność ALP i GGT oraz stężenia bilirubiny i kwasów żółciowych.
Jakie są najważniejsze symptomy cholestazy? Objawy obejmują m.in. ból brzucha, wysypkę oraz odbarwienie stolca. Warto pamiętać o tym żółtaczka cholestatyczna nie należy do objawów swoistych. Choroba może wystąpić wskutek zaburzeń procesów wychwytu i wiązania bilirubiny z kwasem glukuronowym, zwanych hemolizą.
Przyczyny cholestazy - genetyka, choroby i inne czynniki
Cholestaza zewnątrzwątrobowa występuje w przypadku zaburzeń odpływu żółci, w przypadku jej prawidłowej produkcji. Przyczyną choroby staje się wtedy zakłócone funkcjonowanie przewodów żółciowych, kamica żółciowa oraz torbiele. Niekiedy może dojść nawet do atrezji, czyli zrośnięciu przewodów żółciowych.
Cholestaza wewnątrzwątrobowa związana jest z zaburzeniami produkcji żółci, które mogą pojawić się w wyniku infekcyjnego zapalenia wątroby oraz wskutek spożywania nadmiernej ilości alkoholu i narkotyków. Wśród czynników ryzyka możemy wymienić także stosowanie niektórych środków farmakologicznych, w tym niesteroidowych leków przeciwzapalnych.
Cholestaza wewnątrzwątrobowa i zewnątrzwątrobowa
Wyróżniamy dwie podstawowe postaci cholestazy: wewnątrzwątrobową oraz zewnątrzwątrobowa. Pierwsza z nich związana jest z zaburzeniami formowania i przepływu żółci. Najczęściej towarzyszą jej dodatkowe choroby na tle genetycznym lub zapalnym. Do tej grupy cholestazy zaliczana jest również duktopenia, czyli zastój żółci w drogach żółciowych powyżej wnęki wątroby. Cholestaza zewnątrzwątrobowa wykorzystywana jest do opisywania mechanicznych trudności z odpływem żółci z wątroby do dwunastnicy. Często towarzyszy jej żółtaczka oraz dolegliwości bólowe, wskazujące na kamicę żółciową.
Cholestaza w ciąży - ryzyko oraz konsekwencje dla mamy i dziecka
Wewnątrzwątrobowa cholestaza ciążowa pojawia się najczęściej w III trymestrze ciąży. Najczęściej związana jest ze skłonnością organizmu do mutacji białka MDR 3, które odpowiada za transportowanie fosfolipidów oraz zaburzenie metabolizmu estrogenów i progesteronu. Czym objawia się cholestaza? Wysypka jest najczęściej pierwszym i najbardziej charakterystycznym symptomem, który znacznie może obniżyć codzienną jakość życia.
Często kilka dni po wystąpieniu świądu pojawia się przy tym żółtaczka, która ustępuje samoistnie bezpośrednio po porodzie. Cholestaza w ciąży nie stanowi ryzyka powikłań dla ciężarnej. Jakie zagrożenie dla płodu niesie cholestaza ciążowa? Skutki dla dziecka mogą obejmować wystąpienie przedwczesnego porodu, poronienia oraz, w skrajnych przypadkach, wewnątrzmacicznego obumarcia płodu.
Cholestaza u dzieci - niedrożność dróg żółciowych, której nie można zlekceważyć
Szacuje się, że cholestaza noworodków występuje z częstotliwością 1 przypadku na 2500 żywych urodzeń. Najczęściej spowodowana jest atrezją, czyli zarośnięciem dróg żółciowych. W takiej sytuacji konieczne jest przeprowadzanie zabiegu hepatoportoenterostomii do 60 doby życia. W przeciwnym razie może prowadzić do rozwinięcia się marskości wątroby. Cholestaza może towarzyszyć również wskutek zakażenia uogólnionego, chorób metabolicznych oraz infekcji wrodzonych. Warto pamiętać o tym, że szybkie postawienie diagnozy i wdrożenie leczenia przyczynowego, uzupełnionego stosowną suplementacją, pozwala na zupełne wyleczenie cholestazy.
Na czym polega leczenie cholestazy?
Jak zwalczyć cholestazę? Leczenie najczęściej ma charakter objawowy. W tym celu często stosuje się kwas ursodeoksycholowy, ryfampicynę oraz leki wspomagające wątrobę. W niektórych przypadkach konieczne może okazać się także wdrożenie terapii przyczynowej, np. usunięcie kamieni żółciowych. Czym najczęściej objawia się cholestaza? Świąd skóry jest jednym z najbardziej uciążliwych symptomów. W zmniejszaniu wysypki najczęściej stosuje się model kaskadowy, polegający na testowaniu kolejnych rodzajów leków, jeśli poprzedni preparat nie spowodował pożądanej reakcji organizmu. Co jeszcze pomaga na cholestazę? Jak złagodzić swędzenie? Metody farmakologiczne warto uzupełnić metodami fizykalnymi. Ulgę mogą przynieść zimne okłady, balsamy oraz maści przeciwhistaminowe.
Dieta przy cholestazie – zalecenia żywieniowe eliminujące tłuste pokarmy
Zmiana nawyków żywieniowych pełni ważną rolę w terapii cholestazy. Leczenie w domu obejmuje spożywanie 5-6 posiłków dziennie przy zachowaniu ok. 3-godzinnych odstępów. Czego unikać w przypadku cholestazy? Ciążowa dieta powinna opierać się na lekkostrawnych produktach. Najlepiej sprawdza się gotowanie, pieczenie oraz duszenie bez obsmażania. Zrezygnuj ze spożywania ciężkostrawnych i tłustych potraw. W komponowaniu jadłospisu przydatna może okazać się ekologiczna żywność z apteki.
Źródła:
- Monika Grymowicz, Przebieg wewnątrzwątrobowej cholestazy ciężarnych u pacjentek leczonych kwasem ursodeoksycholowym, Rozprawa na stopień doktora nauk medycznych, Warszawski Uniwersytet Medyczny, 2009.
- Marek Hartleb, et. al, Choroby cholestatyczne u dorosłych – wytyczne postępowania Sekcji Hepatologicznej Polskiego Towarzystwa Gastroenterologii (PTG-E), Gastroenterologia Praktyczna, nr 2/2018,
- Joanna Urbaś, Cholestaza – choroba nie tylko ciężarnych, http://www.apteka-niezapominajka.pl/wp-content/uploads/2019/06/Cholestaza.pdf (dostęp 10.05.2024),
- Marek Waluga, Marek Hartleb, Rozpoznanie i leczenie chorób gastroenterologicznych u kobiet w ciąży, Przegląd Gastroenterologiczny, vol. 4, nr 2/2009,
- Wewnątrzwątrobowa cholestaza ciężarnych, https://podyplomie.pl/publish/system/articles/pdfarticles/000/012/992/original/38-42.pdf?1472205503 (dostęp 10.05.2024),
- Zalecenia żywieniowe – cholestaza wątrobowa w ciąży, https://szpitalzelazna.pl/przychodnia/wp-content/uploads/2021/11/dieta-cholestaza-zalecenia1.pdf (dostęp 10.05.2024).
Niniejszy artykuł nie jest poradą medyczną i ma charakter wyłącznie informacyjny.