Diastema to powszechnie występujący defekt estetyczny, polegający na powstaniu szpary pomiędzy zębami. Może występować zarówno u dzieci, jak i dorosłych. Niekiedy bywa traktowana jako atut oraz cecha charakterystyczna wyglądu.
Z artykułu dowiesz się:
- czym jest diastema,
- dlaczego powstaje,
- jak zamknąć przerwę między zębami,
- jakich efektów możesz spodziewać się po leczeniu,
- kiedy warto rozpocząć terapię,
- jak leczyć diastemę u dzieci,
- czy diastema może stać się Twoim atutem.
Zobacz także artykuł: "Aparat ortodontyczny: rodzaje i koszty. Kiedy się na niego zdecydować?"
Diastema - co to za wada i czy jest jedynie defektem estetycznym?
Czym dokładnie jest diastema? Jest to dosyć często występujący defekt estetyczny, który polega na pojawieniu się przerwy pomiędzy górnymi jedynkami. Aby mówić o diastemie, szpara musi mieć więcej niż 0,5 mm. Może występować również pomiędzy innymi zębami, jednak to właśnie przerwa między siekaczami jest najbardziej widoczna i najczęściej kojarzona z tym terminem.
Możemy wyróżnić trzy rodzaje diastemy: równoległą, zbieżną oraz rozbieżną. O pierwszej z nich mówimy, gdy przerwa między zębami powoduje równoległe ułożenie zębów względem siebie. W przypadku wady zbieżnej korony zębów są nachylone do siebie, natomiast korzenie rozsuwają się. W diastemie rozbieżnej występuje odwrotna sytuacja, z korzeniami skierowanymi w swoją stronę i oddalonymi od siebie koronami. Niewielka szpara między zębami, której szerokość nie przekracza 2 mm, nie wymaga leczenia. Większe z nich traktowane są jednak jako wada zgryzu i wiążą się z koniecznością konsultacji stomatologicznej.
Przerwa między zębami - dlaczego powstaje? Przyczyny i różne rodzaje diastemy
Szpara między jedynkami może powstawać w wyniku przerostu wędzidełka wargi górnej. Niekiedy problem tkwi w jego nieprawidłowym przyczepie. W takiej sytuacji mówimy o diastemie prawdziwej. Wada rzekoma dotyczy pacjentów, u który zdiagnozowano brak siekaczy bocznych, czyli tzw. hipodoncję. Ten rodzaj diastemy może pojawiać się jednocześnie u osób z mniejszymi zębami, które mają tendencję do ich szerszego rozsuwania się (mikrodoncja) lub u pacjentów z dodatkowym zębem (hiperdoncja). Diastema u dzieci często bywa nazywana diastemą fizjologiczną i powstaje podczas wymiany zębów mlecznych na stałe. Ma charakter przejściowy i nie wymaga leczenia.
Diastema wtórna pojawia się w wyniku chorób przyzębia i stanów zapalnych dziąseł, które mogą powodować utratę zębów oraz ich przesuwanie się. Przerwa między siekaczami występuje także w przypadku nieprawidłowego odruchu połykania, w którym język wywiera dodatkowy nacisk na jedynki. U dzieci przerwa powstaje niekiedy jako konsekwencja ssania kciuka lub warg.
Zamykanie diastemy: aparat, licówka czy bonding? Dobierz metodę odpowiednią do swojej wady
Zastanawiasz się, jak zmniejszyć widoczność diastemy? Leczenie powinno być dopasowane przede wszystkim do rodzaju szpary. W tym celu konieczne jest przeprowadzenie diagnostyki i skonsultowanie problemu z lekarzem dentystą. W przypadku stwierdzenia wady zgryzu zamykanie szpar między zębami odbywa się poprzez wdrożenie leczenia ortodontycznego. Prostowanie zębów zajmuje przeważnie około 2 lat i wymaga późniejszej retencji, pozwalającej utrzymać osiągnięty efekt.
Wady kosmetyczne, które nie wymagają noszenia aparatu ortodontycznego, można z powodzeniem zamaskować przy pomocy bondingu, który polega na przyklejeniu wypełnienia kompozytowego. Zamykanie diastemy jest szybkim i nieinwazyjnym zabiegiem, niewymagającym przygotowań. Ciekawym rozwiązaniem są także licówki kompozytowe. Diastema zostaje ukryta pod nakładkami przyklejanymi na zęby. Pozwalają one w naturalnie wyglądający sposób ukryć szparę, przebarwienia oraz ewentualne ubytki i wyszczerbienia zębów. Zdecydowałeś się na wypełnienie szpary między zębami? Cena zależeć będzie od wybranej metody leczenia. Najbardziej kosztowne pozostaje leczenie ortodontyczne, którego całkowity koszt może wynosić nawet 10 tys. zł.
Diastema przed i po leczeniu - jakich efektów można się spodziewać?
Korzystanie z licówek lub materiału kompozytowego pozwala na stworzenie estetycznego uśmiechu. Szczególną popularnością cieszy się bonding. Plastyczny materiał umożliwia precyzyjne dopasowanie kształtu i koloru. Dzięki temu granica między zębem i wypełnieniem jest zupełnie niewidoczna.
Również leczenie diastemy aparatem ortodontycznym uchodzi za skuteczną metodę. W przypadku młodszych pacjentów możliwe może okazać się leczenie ruchomymi aparatami, które są tańsze i wygodniejsze. Aby cieszyć się trwałością efektów, konieczne jest jednak przestrzeganie zasad wieloletniej retencji. Podczas leczenia ortodontycznego należy pamiętać o dodatkowych zasadach higieny jamy ustnej.
Szpara między zębami – czy zawsze warto ją leczyć?
W przypadku mniejszych szpar mówimy jedynie o defekcie kosmetycznym, który nie wymaga wdrożenia leczenia. W takiej sytuacji jedynym celem zabiegu jest poprawa wyglądu uśmiechu. Na założenie licówek oraz bonding najczęściej decydują się osoby niezadowolone z wyglądu swojego uzębienia. Wady zgryzu natomiast wymagają wdrożenia odpowiedniej terapii.
Większa diastema może bowiem utrudnić codzienne funkcjonowanie i doprowadzić do rozwinięcia się wady wymowy u dzieci, tzw. seplenienia świszczącego. Dotyczy ono trudności z wymową zgłosek dentalizowanych takich jak: s, ś, z, ż, ć. Co więcej, przerwa między zębami może sprzyjać występowaniu poważnych chorób przyzębia. Dlatego tak ważne jest wdrożenie odpowiedniego leczenia.
Diastema u dzieci, czyli przerwy między zębami mlecznymi – kiedy udać się do ortodonty?
Najczęściej diastema u dzieci ma charakter fizjologiczny i mija samoistnie pomiędzy 7. a 11. rokiem życia. Ten rodzaj wady nie wymaga wdrożania leczenia ortodontycznego. Warto podkreślić, iż problem ten może dotyczyć nawet 98% 6-latków. Wizyta u lekarza może jednak okazać się konieczna, gdy szpara nie zniknie po wymianie całego uzębienia. Najczęściej przerwa zamyka się już po wyrżnięciu się kłów. Dzieci często mogą skorzystać z ruchomego aparatu ortodontycznego. Jeśli diastema utrzymuje się zbyt długo, nie zwlekaj z wizytą u stomatologa, który zdiagnozuje przyczynę problemu.
Więcej niż defekt? Diastema jako cecha charakterystyczna
Wiele osób traktuje szparę między jedynkami jako atut. Diastema u gwiazd bardzo często staje się jedną z najważniejszych cech charakterystycznych. Zwraca uwagę widzów i pozwala kreować wyrazisty wizerunek. Wśród celebrytów, którzy zachowali diastemę, możemy wymienić m.in. Vanessę Paradis czy Madonnę.
Liczni pacjenci traktują jednak przerwę między zębami jako poważny defekt kosmetyczny, będący przyczyną kompleksów. W takiej sytuacji prosty zabieg kosmetyczny może znacznie podnieść jakość codziennego życia. Warto pamiętać jednak, iż szpara będąca wadą zgryzu wymaga leczenia. Może bowiem doprowadzić do wystąpienia innych powikłań zdrowotnych.
Niniejszy artykuł nie jest poradą medyczną i ma charakter wyłącznie informacyjny.