Z artykułu dowiesz się:
- na czym polega filozofia diety karniwora,
- jakie są podstawowe zasady diety,
- czy ta dieta jest zdrowa,
- co na temat diety mięsnej mówią eksperci,
- czym różni się dieta karniwora od diety keto,
- jakie mogą być efekty diety karniwora?
Czytaj także: Dieta ketogeniczna (keto) - co należy wiedzieć i jakie są wady oraz zalety?
Filozofia diety karniwora (carnivore) - co odróżnia ją od innych metod żywieniowych?
Dieta karniwora to nowoczesny model żywieniowy, który bywa nazywany skrajną wersją diety ketogenicznej. Głównym założeniem jest przyjmowanie wyłącznie mięsa, ryb, owoców morza oraz produktów tłuszczowych pochodzenia zwierzęcego. Z menu należy całkowicie usunąć węglowodany oraz produkty pochodzenia roślinnego. Dieta mięsna karniwora, zdaniem zwolenników, przypomina dietę naszych przodków, którzy odżywiali się głównie mięsem. W jadłospisie nie ma natomiast miejsca na owoce i warzywa, a także inne, dostarczające witamin i cennych składników odżywczych, produkty. Z tego też powodu zaleca się suplementację, jednak sam autor diety nie podaje, jakie właściwie preparaty należało by przyjmować. Powinny być to witaminy i minerały, których nie jest w stanie dostarczyć nam mięso ani produkty pochodne. Z drugiej strony, suplementacja musi być przemyślana - przyjmowanie na przykład dodatkowych dawek żelaza nie jest pożądane, gdyż spore jego ilości dostarczamy wraz z posiłkami.
Podstawowe zasady diety Karniwora - jak skomponować codzienny jadłospis?
Dieta karniwora na pierwszy rzut oka nie wydaje się szczególnie urozmaicona. Niemniej jednak mamy do dyspozycji wszelkie rodzaje mięsa, od białego po czerwone, a także podroby oraz wysokotłuszczowe mleko, masło czy smalec. Z produktów tych można skomponować ciekawe menu, choć oczywiście wymaga to dużych chęci i pewnych umiejętności kulinarnych. Autor diety mięsnej nie podaje liczby posiłków, jaką należy spożywać każdego dnia. Przyjmuje się więc, że w przypadku chęci utraty wagi trzeba ograniczyć podaż kalorii, natomiast przy chęci jej utrzymania wystarczy spożywać taką liczbę kalorii, jaka jest odpowiednia dla wieku czy trybu życia.
Czy dieta Karniwora jest zdrowa?
Model żywienia oparty wyłącznie na mięsie i produktach tłuszczowych pochodzenia zwierzęcego budzi wiele wątpliwości. O ile bowiem klasyczna dieta białkowo-tłuszczowa może przynieść organizmowi pewne korzyści, o tyle dieta mięsna nie będzie już właściwa w dłuższej perspektywie. Organizm otrzymuje spore ilości białka, natomiast nie dostaje głównego paliwa w postaci węglowodanów. Z menu wyklucza się warzywa i owoce, które są cennych źródłem składników mineralnych i witamin. Pozostaje więc pytanie, czy dieta Karniwora jest zdrowa? Na tym tle pojawia się wiele wątpliwości, choć jej autor, dr Shawn Baker sugeruje, że może ona redukować stany zapalne, poprawić samopoczucie oraz wyrównać stężenie glukozy we krwi. W dalszym ciągu trudno jednak ocenić, jakie efekty dla zdrowia przyniesie dieta Karniwora. Wady tego modelu żywienia to przede wszystkim niska wartość składników odżywczych. Zaletą może być natomiast duża podaż żelaza - pierwiastka, który jest niezbędny do prawidłowego funkcjonowania organizmu.
Co mówią eksperci na temat mięsnej diety? Badania naukowe na temat diety Karniwora
Wiemy już, na czym polega dieta Karniwora, pozostaje jednak pytanie, jaki stosunek mają do niej eksperci? Specjaliści z zakresu żywienia człowieka, a więc m.in. lekarze i dietetycy swoje przekonania opierają na dowodach naukowych w postaci wyników badań. Tych jednak w przypadku diety Karniwora nie ma zbyt wiele. Materiał jest stosunkowo wąski, a badania, którymi promuje się tego rodzaju model żywienia, dotyczą głównie diety ketogenicznej, która jest nieco mniej restrykcyjna. Mając na uwadze fakt, iż dieta karniwora nie obfituje w składniki odżywcze, nie jest polecana przez specjalistów. Wręcz przeciwnie - upatrują w niej dodatkowego zagrożenia zwłaszcza, jeśli chodzi o osoby schorowane, kobiety w ciąży, karmiące piersią czy małe dzieci. Zanim rozpoczniemy dietę, warto skonsultować się ze swoim lekarzem i zapytać, jakie ma zdanie na jej temat w odniesieniu do naszego stanu zdrowia.
Dieta Karniwora a keto – co je od siebie rożni?
Dieta Karniwora przypomina dietę ketogeniczną, jednak nie są to takie same modele żywienia. W diecie keto dąży się do zredukowania podaży węglowodanów, natomiast dieta mięsna całkowicie je wyklucza. Ponadto model keto dopuszcza spożycie białka oraz tłuszczów pochodzenia roślinnego. To właśnie dlatego Karniwora jest znacznie bardziej restrykcyjna od keto. Nie ulega wątpliwości, że wymaga również znacznie większych umiejętności kulinarnych, zwłaszcza pod kątem opracowywania koncepcji posiłków. Eksperci radzą, aby przed rozpoczęciem diety Karniwora stosować przez jakiś czas dietę ketogeniczną, która pozwoli przyzwyczaić organizm to niskiej podaży węglowodanów. Nagłe odcięcie od źródła energii może być szokiem, który będzie miał swoje konsekwencje zdrowotne. Na diecie keto znacznie łatwiej będzie też wytrzymać, szczególnie w początkowym okresie. Najlepiej nauczyć się eliminować z diety pokarmy pochodzenia niezwierzęcego powoli, stopniowo usuwając je ze swojego dziennego menu. W przeciwnym razie możemy zrobić sobie zaszkodzić, natomiast dieta mięsna z pewnością nie podziała jak spalacze tłuszczu, a więc nie przyniesie efektu w postaci szybkiego chudnięcia.
Efekty diety karniwora - czy sprzyja redukcji masy ciała?
Dieta karniwora efekty to temat, który budzi wiele zainteresowania wśród osób, które planują zredukować masę ciała. Sam autor przekonuje, że odrzucenie jakichkolwiek produktów pochodzenia niezwierzęcego przynosi dobre rezultaty na tle zdrowotnym - pomaga ustabilizować poziom cukru we krwi, poprawia samopoczucie i zwiększa wydolność organizmu. Nie wspomina jednak o odchudzającym działaniu produktów pochodzenia zwierzęcego. Nie ma też badań, które takie działanie mogłyby potwierdzić. Przyjmujemy zatem, że ewentualna redukcja masy ciała wynika przede wszystkim ze zmniejszenia dziennej podaży kalorii. Jeśli zatem zamierzamy schudnąć, może zajść konieczność sięgnięcia po specjalistyczne produkty wspomagające spalanie tłuszczu, w tym na przykład po tabletki na odchudzanie. Zwróćmy jednak uwagę na inne, niepożądane efekty tej diety. Niska podaż składników odżywczych może prowadzić do wycieńczenia organizmu, zwłaszcza w dłuższej perspektywie czasowej. Dobrym rozwiązaniem mogą być suplementy diety witaminowe, jednak najlepszym źródłem witamin i minerałów jest pożywienie. Dieta karniwora z pewnością nie jest dla osób, które muszą przyjmować pełnowartościowe posiłki, na przykład ze względu na wiek czy ogólny stan zdrowia. Jest to model żywienia głównie dla osób, które chciałyby spróbować keto w surowszym wydaniu.
Źródła:
- Paweł Wernicki, Spożycie mięsa a ryzyko chorób sercowo-naczyniowych, https://www.termedia.pl/poz/Spozycie-miesa-a-ryzyko-chorob-sercowo-naczyniowych,48059.html (dostęp na 10.06.2024).
- Shawn Baker, Dieta Karniwora od podstaw, Wydawnictwo Vital, Wydanie I, Białystok 2023.
Niniejszy artykuł nie jest poradą medyczną i ma charakter wyłącznie informacyjny.