Z tego artykułu dowiesz się:
- na czym polega dieta niskotłuszczowa,
- jakie są zasady takiego jadłospisu,
- kto powinien zastanowić się nad jej stosowaniem,
- które produkty dostępne w sklepach są niskotłuszczowe,
- jakie pokarmy należy ograniczyć w diecie,
- jak wyglądają etapy utraty wagi na diecie niskotłuszczowej,
- jakie są efekty jej stosowania przez miesiąc,
- jak może prezentować się przykładowy jadłospis na jeden dzień.
Jeśli interesuje Cię temat dbania o sylwetkę, koniecznie sprawdź również artykuł: Dieta białkowo-tłuszczowa
Dieta niskotłuszczowa – na czym polega? Najważniejsze zasady
Dieta lekkostrawna niskotłuszczowa to specjalny rodzaj planu żywieniowego, który zawiera przede wszystkim produkty z niską zawartością tłuszczu. Ograniczenie spożycia tłuszczów nie jest jednak całkowite – wciąż należy zadbać o to, aby dostarczać ich odpowiednią ilość. Zbyt rygorystyczne obcięcie ilości tego składnika może być niekorzystne dla zdrowia, a nawet przyczynić się do powstawania niedoborów. Jeśli zatem ma być to skuteczna dieta niskotłuszczowa – czego nie jeść? Przede wszystkim kalorycznych fast-foodów, tłustych mięs, dań smażonych na olejach i słodyczy.
Rola tłuszczów w organizmie i codziennej diecie
Pokarmy zawierające tłuszcze są nieodzownym elementem prawidłowej diety człowieka. Składniki te odgrywają kluczową rolę w organizmie, zapewniając energię oraz dostarczając szereg pożytecznych związków, w tym m.in. kwasów tłuszczowych. Nadmiar posiłków obfitujących w tłuszcze może prowadzić do otyłości, a co za tym idzie, do wywoływania różnych schorzeń. Istotne, by odpowiednio kontrolować ich spożycie. Wnikając jeszcze głębiej, pożyteczne nienasycone kwasy tłuszczowe przyczyniają się do uruchomienia wielu pozytywnych procesów w ludzkim organizmie. Redukują ryzyko powstawania zakrzepów, a także zmniejszają udział złego cholesterolu. Tłuszcze są istotnym czynnikiem syntezy hormonów oraz biorą udział w procesach transportu niektórych witamin. Warto jednak zaznaczyć, że np. tłuszcze trans nie mają tak pozytywnej charakterystyki. Istotne jest, by w sposób zrównoważony i racjonalny spożywać dobrze zbilansowane posiłki.
Przy jakich schorzeniach sprawdzi się dieta o niskiej zawartości tłuszczu?
Dobra dieta niskotłuszczowa – dla kogo tak naprawdę jest skierowana? Nie ma na to pytanie jednoznacznej odpowiedzi, ponieważ może z niej korzystać w zasadzie każdy. Przeciwwskazaniem do wdrożenia chudego jadłospisu są niektóre choroby, dlatego osoby dotknięte problemami zdrowotnymi, muszą skonsultować plan żywieniowy z profesjonalistą. Takie działanie polecamy także osobom, które niezbyt dobrze znoszą zmiany w swoim codziennym jadłospisie. Nagłe zmienienie nawyków żywieniowych może być początkowo nieprzyjemnym doświadczeniem, które z czasem mija. Dieta łatwostrawna z ograniczeniem tłuszczu skierowana jest dla osób chcących schudnąć. Może być szczególnie korzystna dla osób z nadwagą, otyłością czy wysokim poziomem cholesterolu. Niekiedy jest zalecana przez lekarzy pacjentom z chorobami układu trawiennego (np. niepoprawnie funkcjonujące jelita).
Produkty z niską zawartością tłuszczu polecane na diecie
Moim nowym planem żywieniowym jest dieta niskotłuszczowa – co jeść, aby trzymać się jej zasad? Odpowiadamy na to pytanie w bardzo prosty sposób, przedstawiając listę 14 przykładowych składników. Oto wyróżnione przez nas produkty z niską zawartością tłuszczu.
- Chudy drób, np. pierś z indyka.
- Filet z tuńczyka.
- Nabiał niskotłuszczowy, np. jogurt naturalny.
- Białko jaj kurzych.
- Większość warzyw.
- Owoce.
- Tofu.
- Chude wędliny.
- Dietetyczne przetwory z mięsa.
- Sosy i dressingi bez dodatku tłuszczu.
- Płatki owsiane.
- Pełnoziarnisty chleb.
- Ryż brązowy.
- Kasza gryczana.
Produkty, które należy wyeliminować z jadłospisu w diecie niskotłuszczowej
Oba popularne jadłospisy redukcyjne, czyli dieta niskotłuszczowa i nisko węglowodanowa, wykluczają spożycie bardzo tłustych i niezdrowych potraw. Niektóre z nich są nieoczywiste – szczególnie dla osób, które niekoniecznie znają się na wszelkich niuansach dietetyki. Jakie zasady ma dieta niskotłuszczowa – czego nie jeść, czego należy unikać i po co nigdy nie sięgać? Przedstawiamy listę 10 zabronionych pokarmów, które nie powinny być brane pod uwagę w przypadku ustalania takiego jadłospisu.
- Kiełbasa wieprzowa.
- Wypiekane, słodkie ciasta.
- Tłuste mięsa, np. karkówka.
- Śmietana wysokotłuszczowa.
- Frytki.
- Mleczny shake owocowy.
- Kotlety mielone.
- Zapiekanki.
- Chipsy i chrupki.
- Majonez.
Jeśli zastanawiamy się, czy np. dieta wysokobiałkowa nie będzie lepszym pomysłem, to powyższa lista zabronionych produktów również będzie dla niej właściwa.
5 kroków do skutecznej utraty wagi na diecie niskotłuszczowej
- Jeśli nie wiesz jak tworzyć jadłospis, zwróć się o pomoc do doświadczonego dietetyka.
- Planuj posiłki z wyprzedzeniem, wybierając jakościowe produkty niskotłuszczowe.
- Kontroluj wagę regularnie, zwracając uwagę na postępy (najlepiej je zapisywać w notatniku lub telefonie).
- Dieta niskotłuszczowa ogranicza, ale nie eliminuje tłuszczów – nadal są one niezbędne w Twojej diecie!
- Badaj się, ruszaj i utrzymuj aktywność. Chudnięcie to nie tylko dieta, ale także regularny ruch – nie wierz w to, że tabletki na odchudzanie same zrobią całą robotę.
Efekty stosowania diety niskotłuszczowej
Lepsze samopoczucie, redukcja wagi, większa werwa i chęć do działania to część korzyści, jakie daje dieta niskotłuszczowa - efekty oczywiście mogą być także inne, np. związane z poprawą zdrowia. Co istotne, stosowanie diety niskotłuszczowej może prowadzić do utrzymania prawidłowej wagi - w zależności od tego, jakie zapotrzebowanie kaloryczne jest w niej ustalone. Efekty stosowania takiego jadłospisu po miesiącu mogą się różnić w zależności od indywidualnych uwarunkowań zdrowotnych. W większości przypadków korzyści będą jak najbardziej widoczne, o ile dieta sporządzona jest prawidłowo, a produkty, które spożywamy to sprawdzona, zdrowa żywność.
Dieta niskotłuszczowa – jadłospis na pięć posiłków
Dieta niskotłuszczowa - jadłospis czteroposiłkowy na jeden dzień.
- Śniadanie. Kanapki z chleba pełnoziarnistego z chudą wędliną i warzywami.
- Drugie śniadanie. Jogurt naturalny z dodatkiem świeżych owoców.
- Obiad. Grillowana pierś kurczaka z ziemniakami opiekanymi we frytkownicy beztłuszczowej serwowane z surówką bez majonezu.
- Podwieczorek. Zupa szczawiowa z grzankami na warzywnym bulionie.
- Kolacja. Sałatka warzywna z tuńczykiem, oliwkami i cebulą.
Pamiętaj, iż jest to szablonowy jadłospis, który należy dopasować do konkretnych potrzeb. Jeśli chcesz przejść na zdrową dietę niskotłuszczową, koniecznie skonsultuj się z profesjonalnym dietetykiem.
Źródła:
- Dieta niskotłuszczowa, Szpital Uniwersytecki w Krakowie, https://www.su.krakow.pl/repozytorium-plikow/strefa-pacjenta/zalecenia-po-hospitalizacji/83-dp-03-dieta-niskotluszczowa/file?1446456797.
- Dieta łatwostrawna niskotłuszczowa, Szpital Powiatowy w Chrzanowie, https://www.szpital-chrzanow.pl/images/awojcik/Ulotki_dla_pacjent%C3%B3w/3_-_dieta_%C5%82atwostrawna_niskot%C5%82uszczowa.pdf.
- Dieta lekkostrawna niskotłuszczowa, opr. J. Zdzieborska, Mazowiecki Szpital Wojewódzki im. św. Jana Pawła II w Siedlach sp. z o. o., https://szpital.siedlce.pl/tiny_files/dietetyka/3.pdf.
Niniejszy artykuł nie jest poradą medyczną i ma charakter wyłącznie informacyjny.