Dieta niskotłuszczowa – przepis na lepsze i zdrowsze życie. 5 kroków do szybszego zrzucenia kilogramów

Dieta niskotłuszczowa  - zdjęcie
Tłuszcze stanowią niezbędny składnik diety zdrowego człowieka. Ich rola nie ogranicza się wyłącznie do bycia nośnikiem smaku wielu potraw czy wpływania na konsystencję serwowanych dań. Spełniają także inne funkcje, np. umożliwiając rozpuszczanie się witamin z grupy ADEK. Ze względu na swoją kaloryczność, zbyt duża podaż tłuszczów może generować ryzyko powstawania nadwyżki kalorycznej w diecie. To zaś prosta droga do zdobycia nadprogramowych kilogramów. Jedną z odpowiedzi na ograniczenie udziału lipidów w jadłospisie jest dieta niskotłuszczowa.
 

Z tego artykułu dowiesz się:

  • na czym polega dieta niskotłuszczowa,
  • jakie są zasady takiego jadłospisu,
  • kto powinien zastanowić się nad jej stosowaniem,
  • które produkty dostępne w sklepach są niskotłuszczowe,
  • jakie pokarmy należy ograniczyć w diecie,
  • jak wyglądają etapy utraty wagi na diecie niskotłuszczowej,
  • jakie są efekty jej stosowania przez miesiąc,
  • jak może prezentować się przykładowy jadłospis na jeden dzień.

Jeśli interesuje Cię temat dbania o sylwetkę, koniecznie sprawdź również artykuł: Dieta białkowo-tłuszczowa

Dieta niskotłuszczowa – na czym polega? Najważniejsze zasady

Dieta lekkostrawna niskotłuszczowa to specjalny rodzaj planu żywieniowego, który zawiera przede wszystkim produkty z niską zawartością tłuszczu. Ograniczenie spożycia tłuszczów nie jest jednak całkowite – wciąż należy zadbać o to, aby dostarczać ich odpowiednią ilość. Zbyt rygorystyczne obcięcie ilości tego składnika może być niekorzystne dla zdrowia, a nawet przyczynić się do powstawania niedoborów. Jeśli zatem ma być to skuteczna dieta niskotłuszczowa – czego nie jeść? Przede wszystkim kalorycznych fast-foodów, tłustych mięs, dań smażonych na olejach i słodyczy.

Rola tłuszczów w organizmie i codziennej diecie

Pokarmy zawierające tłuszcze są nieodzownym elementem prawidłowej diety człowieka. Składniki te odgrywają kluczową rolę w organizmie, zapewniając energię oraz dostarczając szereg pożytecznych związków, w tym m.in. kwasów tłuszczowych. Nadmiar posiłków obfitujących w tłuszcze może prowadzić do otyłości, a co za tym idzie, do wywoływania różnych schorzeń. Istotne, by odpowiednio kontrolować ich spożycie. Wnikając jeszcze głębiej, pożyteczne nienasycone kwasy tłuszczowe przyczyniają się do uruchomienia wielu pozytywnych procesów w ludzkim organizmie. Redukują ryzyko powstawania zakrzepów, a także zmniejszają udział złego cholesterolu. Tłuszcze są istotnym czynnikiem syntezy hormonów oraz biorą udział w procesach transportu niektórych witamin. Warto jednak zaznaczyć, że np. tłuszcze trans nie mają tak pozytywnej charakterystyki. Istotne jest, by w sposób zrównoważony i racjonalny spożywać dobrze zbilansowane posiłki.

Przy jakich schorzeniach sprawdzi się dieta o niskiej zawartości tłuszczu?

Dobra dieta niskotłuszczowa – dla kogo tak naprawdę jest skierowana? Nie ma na to pytanie jednoznacznej odpowiedzi, ponieważ może z niej korzystać w zasadzie każdy. Przeciwwskazaniem do wdrożenia chudego jadłospisu są niektóre choroby, dlatego osoby dotknięte problemami zdrowotnymi, muszą skonsultować plan żywieniowy z profesjonalistą. Takie działanie polecamy także osobom, które niezbyt dobrze znoszą zmiany w swoim codziennym jadłospisie. Nagłe zmienienie nawyków żywieniowych może być początkowo nieprzyjemnym doświadczeniem, które z czasem mija. Dieta łatwostrawna z ograniczeniem tłuszczu skierowana jest dla osób chcących schudnąć. Może być szczególnie korzystna dla osób z nadwagą, otyłością czy wysokim poziomem cholesterolu. Niekiedy jest zalecana przez lekarzy pacjentom z chorobami układu trawiennego (np. niepoprawnie funkcjonujące jelita).

Produkty z niską zawartością tłuszczu polecane na diecie

Moim nowym planem żywieniowym jest dieta niskotłuszczowa – co jeść, aby trzymać się jej zasad? Odpowiadamy na to pytanie w bardzo prosty sposób, przedstawiając listę 14 przykładowych składników. Oto wyróżnione przez nas produkty z niską zawartością tłuszczu.

  1. Chudy drób, np. pierś z indyka.
  2. Filet z tuńczyka.
  3. Nabiał niskotłuszczowy, np. jogurt naturalny.
  4. Białko jaj kurzych.
  5. Większość warzyw.
  6. Owoce.
  7. Tofu.
  8. Chude wędliny.
  9. Dietetyczne przetwory z mięsa.
  10. Sosy i dressingi bez dodatku tłuszczu.
  11. Płatki owsiane.
  12. Pełnoziarnisty chleb.
  13. Ryż brązowy.
  14. Kasza gryczana.

Produkty, które należy wyeliminować z jadłospisu w diecie niskotłuszczowej

Oba popularne jadłospisy redukcyjne, czyli dieta niskotłuszczowa i nisko węglowodanowa, wykluczają spożycie bardzo tłustych i niezdrowych potraw. Niektóre z nich są nieoczywiste – szczególnie dla osób, które niekoniecznie znają się na wszelkich niuansach dietetyki. Jakie zasady ma dieta niskotłuszczowa – czego nie jeść, czego należy unikać i po co nigdy nie sięgać? Przedstawiamy listę 10 zabronionych pokarmów, które nie powinny być brane pod uwagę w przypadku ustalania takiego jadłospisu.

  1. Kiełbasa wieprzowa.
  2. Wypiekane, słodkie ciasta.
  3. Tłuste mięsa, np. karkówka.
  4. Śmietana wysokotłuszczowa.
  5. Frytki.
  6. Mleczny shake owocowy.
  7. Kotlety mielone.
  8. Zapiekanki.
  9. Chipsy i chrupki.
  10. Majonez.

Jeśli zastanawiamy się, czy np. dieta wysokobiałkowa nie będzie lepszym pomysłem, to powyższa lista zabronionych produktów również będzie dla niej właściwa.

5 kroków do skutecznej utraty wagi na diecie niskotłuszczowej

  • Jeśli nie wiesz jak tworzyć jadłospis, zwróć się o pomoc do doświadczonego dietetyka.
  • Planuj posiłki z wyprzedzeniem, wybierając jakościowe produkty niskotłuszczowe.
  • Kontroluj wagę regularnie, zwracając uwagę na postępy (najlepiej je zapisywać w notatniku lub telefonie).
  • Dieta niskotłuszczowa ogranicza, ale nie eliminuje tłuszczów – nadal są one niezbędne w Twojej diecie!
  • Badaj się, ruszaj i utrzymuj aktywność. Chudnięcie to nie tylko dieta, ale także regularny ruch – nie wierz w to, że tabletki na odchudzanie same zrobią całą robotę.

Efekty stosowania diety niskotłuszczowej

Lepsze samopoczucie, redukcja wagi, większa werwa i chęć do działania to część korzyści, jakie daje dieta niskotłuszczowa - efekty oczywiście mogą być także inne, np. związane z poprawą zdrowia. Co istotne, stosowanie diety niskotłuszczowej może prowadzić do utrzymania prawidłowej wagi - w zależności od tego, jakie zapotrzebowanie kaloryczne jest w niej ustalone. Efekty stosowania takiego jadłospisu po miesiącu mogą się różnić w zależności od indywidualnych uwarunkowań zdrowotnych. W większości przypadków korzyści będą jak najbardziej widoczne, o ile dieta sporządzona jest prawidłowo, a produkty, które spożywamy to sprawdzona, zdrowa żywność.

Dieta niskotłuszczowa – jadłospis na pięć posiłków

Dieta niskotłuszczowa - jadłospis czteroposiłkowy na jeden dzień.

  • Śniadanie. Kanapki z chleba pełnoziarnistego z chudą wędliną i warzywami.
  • Drugie śniadanie. Jogurt naturalny z dodatkiem świeżych owoców.
  • Obiad. Grillowana pierś kurczaka z ziemniakami opiekanymi we frytkownicy beztłuszczowej serwowane z surówką bez majonezu.
  • Podwieczorek. Zupa szczawiowa z grzankami na warzywnym bulionie.
  • Kolacja. Sałatka warzywna z tuńczykiem, oliwkami i cebulą.

Pamiętaj, iż jest to szablonowy jadłospis, który należy dopasować do konkretnych potrzeb. Jeśli chcesz przejść na zdrową dietę niskotłuszczową, koniecznie skonsultuj się z profesjonalnym dietetykiem.

Źródła:

  • Dieta niskotłuszczowa, Szpital Uniwersytecki w Krakowie, https://www.su.krakow.pl/repozytorium-plikow/strefa-pacjenta/zalecenia-po-hospitalizacji/83-dp-03-dieta-niskotluszczowa/file?1446456797.
  • Dieta łatwostrawna niskotłuszczowa, Szpital Powiatowy w Chrzanowie, https://www.szpital-chrzanow.pl/images/awojcik/Ulotki_dla_pacjent%C3%B3w/3_-_dieta_%C5%82atwostrawna_niskot%C5%82uszczowa.pdf.
  • Dieta lekkostrawna niskotłuszczowa, opr. J. Zdzieborska, Mazowiecki Szpital Wojewódzki im. św. Jana Pawła II w Siedlach sp. z o. o., https://szpital.siedlce.pl/tiny_files/dietetyka/3.pdf.

Niniejszy artykuł nie jest poradą medyczną i ma charakter wyłącznie informacyjny.

Serce i układ krążenia Niskie ciśnienie: czy wymaga leczenia? – przyczyny, objawy, leczenie
Niskie ciśnienie tętnicze (hipotonia, niedociśnienie, hipotensja) może wystąpić u każdej osoby, nawet małych dzieci i sportowców. Chociaż nie jest tak częste i tak niebezpieczne, jak nadciśnienie tętnicze i przeważnie nie utrudnia...
Zdrowy tryb życia Czosnek niedźwiedzi – stosowanie, właściwości, uprawa. Co musisz wiedzieć o czosnku niedźwiedzim?
Każdy z nas wie, jak cenne właściwości lecznicze posiada czosnek pospolity. Nie wszyscy jednak wiedzą, że pod względem zawartości pewnych substancji przewyższa go czosnek niedźwiedzi. Jeszcze do niedawna traktowany był jako ciekawostka prz...
Informacje dla pacjenta Monocyty – o czym świadczą podwyższone monocyty?
Monocyty to komórki, które wchodzą w skład białych krwinek (leukocytów). Krążą one we krwi i w razie potrzeby wydostają się z naczyń krwionośnych do tkanek otaczających dane naczynie. W trakcie tego procesu przeistaczają się w makrofa...
Informacje dla pacjenta Rzeżucha – wartości odżywcze i właściwości lecznicze. Jak uprawiać rzeżuchę w domu?
Rzeżucha wielu osobom kojarzy się wyłącznie ze świętami wielkanocnymi. Okazuje się jednak, że ta niepozorna roślina jest bogatym źródłem witamin i minerałów, dlatego warto włączać ją do diety przez cały rok.Rzeżucha – czym jest?...
Odporność, wzmocnienie organizmu Eozynofilia: o czym świadczą podwyższone eozynofile? Objawy, przyczyny, normy
Badanie krwi to jedno z podstawowych metod diagnostycznych wielu chorób. Za jego pomocą możliwe jest oznaczenie wielu parametrów, w tym eozynofilów. To jeden z rodzajów białych krwinek, które pełnią istotną funkcję w...
Informacje dla pacjenta Czym jest hydroksyzyna (hydroxyzinum) na uspokojenie? Dawkowanie i przeciwwskazania
Gdy leki dostępne bez recepty oraz naturalne specyfiki przestają być skuteczne, zazwyczaj poszukiwane są nowe rozwiązania problemu związanego ze stresem. Jeśli mowa o <span...
Sport i fitness Kreatyna – działanie, rodzaje, właściwości i efekty suplementu dla sportowców
Kreatyna to związek azotowy, który znajduje się przede wszystkim w mięśniach człowieka. Co ciekawe, nazwa pochodzi od greckiego słowa "keras", które oznacza mięso. To właśnie ono jest najważniejszym źródłem kreatyny w naszej diecie...
Układ pokarmowy Bulgotanie w brzuchu i przelewanie w jelitach – objawy, przyczyny, leczenie
Bulgotanie, przelewanie się, dziwne, głośne burczenie i przewracanie w brzuchu to nie tylko kłopotliwe i krępujące, ale również niepokojące objawy. Mogą wystąpić zarówno w dzień, jak i w nocy. Zazwyczaj stanowią całkowicie niegroźny ...
Serce i układ krążenia Dieta na obniżenie cholesterolu - 10 produktów, które pomagają zbić cholesterol
Obecność zbyt wysokiego poziomu cholesterolu LDL we krwi jest zjawiskiem cywilizacyjnym. Z hipercholesterolemią zmaga się coraz większa część społeczeństwa, a do rozwoju problemu przyczyniają się czynniki zewnętrzne, jak nisko odżywcza dieta oraz mało...

Choroby i dolegliwości Choroba Hashimoto – jakie są objawy, przyczyny i leczenie? Co warto wiedzieć o zespole Hashimoto?
Choroba Hashimoto to najczęstsza przyczyna niedoczynności tarczycy, będąca przewlekłym schorzeniem układu immunologicznego. Oto najważniejsze informacje na temat jej objawów, diag...
Układ nerwowy Drętwienie kończyn – przyczyny, diagnostyka i co robić, gdy następuje u nas ból i drętwienie stóp i rąk?
Drętwienie kończyn, zimne stopy i dłonie czy uczucie ciężkich nóg to zazwyczaj objawy, które nie powinny napawać lękiem. Zdarzają się jednak sytuacje, w których ...
Serce i układ krążenia Przyczyny bólu w klatce piersiowej - objawy kłucia w okolicach serca
Ból w klatce piersiowej może pojawić się z wielu przyczyn. Nasz organizm daje w ten sposób znak, że dzieje się coś nieprawidłowego. Większość przypadków nie jest gro...
Dieta i odchudzanie Wrotycz pospolity zastosowanie w lecznictwie - działanie w medycynie
Działanie wrotyczu pospolitego jest wykorzystywane od setek lat w ziołolecznictwie, czyli dziedzinie medycyny alternatywnej stosującej naturalne sposoby leczenia opierające się na roślinach i...
Układ rozrodczy i moczowy Co oznacza plamienie przed okresem? Zaburzenia i choroby związane z upławami
Plamienie przed okresem może zwiastować pojawienie się miesiączki, lecz jeśli występuje niezależnie od niej, wymaga szerszej diagnostyki. Nie zawsze stanowi ono powód do niepo...
Informacje dla pacjenta Poziomu cukru we krwi - jakie są normy cukru?
O swoje zdrowie powinien dbać każdy. Wczesne wykrycie nieprawidłowości i skuteczna diagnoza bardzo często pozwalają uniknąć poważnych problemów zdrowotnych. Nie wolno lekceważyć n...
Układ pokarmowy Zespół SIBO - objawy i leczenie. Co jeść, a co wyeliminować z diety?
Bakterie — to one zamieszkują nasze jelita. Ich odpowiednie szczepy warunkują odporność organizmu, jego zdolność do przyswajania cennych witamin i minerałów, a także nie...
Choroby i dolegliwości Jaki jest prawidłowy poziom cukru we krwi na czczo i po jedzeniu?
Cukier odgrywa bardzo ważną rolę w organizmie. Należy do węglowodanów, które stanowią główne źródło energetyczne. Węglowodany ulegają rozłożeniu w procesie trawienia na cukier prosty – glukozę. Jej obec...
Choroby zakaźne i pasożytnicze Szkarlatyna - objawy, przyczyny. Jak leczyć szkarlatynę?
Jedną z typowych chorób wieku dziecięcego, rozpowszechnioną na całym świecie, jest szkarlatyna. Zazwyczaj pojawia się u dzieci w wieku przedszkolnym, w okresie jesienno-zimowy...

Dlaczego my?
why-us-img

Odbiór osobisty w aptece

why-us-img

Profesjonalna obsługa

why-us-img

Szybka wysyłka

why-us-img

Legalnie działająca apteka

why-us-img

Płatność online lub za pobraniem