Implant antykoncepcyjny to innowacyjna, odwracalna metoda zapobiegania ciąży. Mimo wysokiego jednorazowego kosztu jest to rozwiązanie wysoce skuteczne i wygodne, gdyż pozwala zapomnieć o regularnym przyjmowaniu tabletek antykoncepcyjnych. Dowiedz się więcej na temat implantu antykoncepcyjnego, jego działania i zaletach, a także o możliwych skutkach ubocznych.
Z artykułu dowiesz się między innymi:
- Czym jest i jak działa implant antykoncepcyjny?
- Ile czasu działa implant antykoncepcyjny?
- Jak przebiega założenie implantu antykoncepcyjnego?
- Jaka jest skuteczność implantu antykoncepcyjnego?
- W jaki sposób implant antykoncepcyjny wpływa na cykl miesiączkowy?
- Ile kosztuje implant antykoncepcyjny?
- Jak przebiega usunięcie implantu antykoncepcyjnego i po jakim czasie można starać się o dziecko?
- Jakie są możliwe skutki uboczne implantu antykoncepcyjnego i przeciwskazania do jego założenia?
Chcesz wiedzieć więcej o innych metodach antykoncepcji hormonalnej? Sprawdź artykuł: Wkładka domaciczna (spirala) a tabletki antykoncepcyjne - zalety, wady, skuteczność i czas działania.
Implant antykoncepcyjny - nowoczesna metoda antykoncepcji
Implant antykoncepcyjny to niewielki (mniejszy od zapałki) implant zawierający hormony. Wszczepiany jest pod skórę, zazwyczaj w wewnętrzną stronę ramienia w niedominującej ręce. Jest to jedna z najbardziej skutecznych odwracalnych metod antykoncepcji, o której nie trzeba pamiętać każdego dnia: raz zaaplikowany implant codziennie stopniowo uwalnia progestagen, zabezpieczając przed niechcianą ciążą.
Ile działa Implant antykoncepcyjny? Czas działania implantów wynosi od 6 miesięcy do nawet 5 lat, a po tym czasie można go wyjąć lub wymienić na nowy. Z implantu można również zrezygnować w dowolnym momencie – wówczas można rozpocząć starania o zajście w ciążę już w kolejnym cyklu.
Jak działa podskórny implant antykoncepcyjny?
Implant antykoncepcyjny zawiera substancję z grupy progestagenów podobną do progesteronu, i stale, każdego dnia, uwalnia jego niską dawkę do krwiobiegu. Substancja ta:
- zapobiega owulacji;
- zagęszcza śluz szyjkowy, co utrudnia plemnikom dotarcie do komórki jajowej;
- hamuje cykliczne dojrzewanie błony śluzowej macicy.
W ten sposób podskórny implant antykoncepcyjny niemalże całkowicie uniemożliwia zapłodnienie. Implant zaczyna działać po upływie ok. tygodnia od założenia.
Co istotne, implant nie uwalnia estrogenów, które mogą być przyczyną wielu działań niepożądanych i które nie mogą być przyjmowane przez wszystkich.
Założenie implantu antykoncepcyjnego - jak przebiega i czy jest bolesne?
Implant antykoncepcyjny jest umieszczany pod skórą chirurgicznie w znieczuleniu miejscowym. Zabieg przypomina nieco zastrzyk: implant jest wszczepiany za pomocą specjalnego aplikatora, który wprowadza się pod skórę na wewnętrznej części ramienia w ręce niedominującej, najczęściej około 10 cm od łokcia. Kiedy lekarz upewni się, że implant został właściwie zaaplikowany, aplikator jest usuwany, po czym zakładany jest jałowy gazik i opatrunek uciskowy, który można zdjąć po 24 godzinach. Właściwie wszczepiony implant nie jest widoczny z zewnątrz, ale jest wyczuwalny pod palcami.
Ze względu na użycie znieczulenia miejscowego w formie sprayu lub zastrzyku, zabieg nie powinien sprawiać bólu.
Implant najczęściej jest aplikowany pomiędzy 1 a 5 dniem cyklu, jednak w zależności od sytuacji pacjentki (np. przyjmowanie tabletek antykoncepcyjnych, niedawna ciąża) lekarz może zalecić inny termin zabiegu.
Skuteczność - czy można zajść w ciążę, mając implant antykoncepcyjny?
Jeśli chodzi o zależność implant antykoncepcyjny a ciąża, to skuteczność implantu ocenia się na bardzo wysoką – wynosi ona ponad 99%, przy czym należy pamiętać, że nawet tak wysoka skuteczność nie oznacza, że absolutnie niemożliwe jest zajście w ciążę. Żadna metoda antykoncepcji nie jest skuteczna w 100%.
Dodatkowo podskórny implant antykoncepcyjny jest jedynie metodą zapobiegania ciąży – nie chroni przed chorobami przenoszonymi drogą płciową. W tym celu należy wciąż używać prezerwatyw.
Implant antykoncepcyjny a okres - wpływ implantu na cykl miesiączkowy
Jedne z najczęściej obserwowanych efektów ubocznych implantu antykoncepcyjnego dotyczą cyklu miesiączkowego. Jest to bardzo częsty symptom przy każdej metodzie antykoncepcji hormonalnej. Krwawienie może zniknąć całkowicie, stać się nieregularne, lub po prostu być mniej obfite. Nie należy się martwić całkowitym zanikiem okresu; po usunięciu implantu krwawienia i płodność powrócą, jednak skutki uboczne warto skonsultować z ginekologiem.
Implant antykoncepcyjny a libido - jak utrzymać libido przy antykoncepcji hormonalnej?
Spadek libido to kolejny często zgłaszany skutek uboczny antykoncepcji hormonalnej. Seks i intymność jest ważnym aspektem wielu związków, więc spadek popędu może być naprawdę przykry dla obu stron w relacji.
Istnieją jednak metody, które pomagają podnieść libido. Kluczowa jest zbilansowana dieta bogata w witaminy i minerały, regularna aktywność fizyczna i stosowanie odpowiednio dobranych suplementów diety.
Aby utrzymać libido przy stosowaniu antykoncepcji warto skupić się także na swojej relacji z partnerem. Szczere rozmowy z partnerem o trudnościach i o tym, co oboje możecie zrobić, aby polepszyć Wasze życie seksualne mogą zdziałać cuda. Pomóc mogą również leki na potencję stosowane przez partnera. Istotne jest także eksperymentowanie i próbowanie nowych rzeczy w życiu seksualnym, takich jak: nowe pozycje seksualne, różne gadżety czy żele intymne. W ostateczności zalecane jest także udanie się do ginekologa i seksuologa.
Ile kosztuje implant antykoncepcyjny? Po jakim czasie należy wymienić go na nowy?
Wszczepienie implantu antykoncepcyjnego jest zabiegiem nierefundowanym. Cena implantu antykoncepcyjnego wraz z jego założeniem wynosi od 1000 do 1500 zł w zależności od miasta.
To, po jakim czasie należy wymienić implant, zależy od jego rodzaju, a także indywidualnej sytuacji pacjentki, na przykład przypadku osób z otyłością lub takich, u których wystąpiła depresja, okres ochronny może ulec skróceniu. Z reguły implanty wymienia się po trzech latach, choć skuteczność może sięgać nawet pięciu lat.
Jak przebiega usunięcie implantu antykoncepcyjnego? Czy tuż po usunięciu można starać się o dziecko?
Usunięcie implantu antykoncepcyjnego jest przeprowadzanie w znieczuleniu miejscowym, podobnie jak jego założenie. Lekarz dezynfekuje i znieczula miejsce, w którym znajduje się implant, a następnie nacina skórę poniżej implantu. Implant jest delikatnie popychany w stronę nacięcia i usuwany. Nacięcie może zostać wówczas wykorzystane do zaaplikowania nowego implantu, lub po prostu opatrzone. Opaskę uciskową należy nosić przed 24 godziny po zabiegu.
Zabieg usunięcia implantu antykoncepcyjnego nie posiada długotrwałych skutków ubocznych, a płodność powraca w następnym cyklu miesiączkowym i wówczas można rozpocząć starania o dziecko.
Implant antykoncepcyjny: możliwe skutki uboczne i przeciwskazania
Do możliwych skutków ubocznych implantu antykoncepcyjnego należą:
- zaburzenia cyklu miesiączkowego lub całkowity brak krwawienia;
- bóle głowy;
- dyskomfort w pochwie, upławy, zapalenie pochwy;
- zwiększenie masy ciała;
- zmniejszenie libido.
- bóle brzucha, nudności;
- zmiany nastroju, drażliwość;
- bóle głowy;
- ból i tkliwość piersi;
- trądzik.
Należy zauważyć, że zaburzenia cyklu miesiączkowego są częstym symptomem u osób, które zdecydowały się na implant antykoncepcyjny. Kolejne skutki uboczne występują o wiele rzadziej.
Do przeciwskazań należą między innymi:
- wiek poniżej 18 roku życia;
- ciąża;
- żylna choroba zakrzepowo-zatorowa;
- choroby lub guzy wątroby;
- żółtaczka;
- rak piersi;
- nadwrażliwość na którykolwiek składnik implantu;
- niewyjaśnione krwawienia z dróg rodnych.
Implant antykoncepcyjny to rozwiązanie kosztowne i niepozbawione wad, jednak na jego korzyść przemawia długi czas działania, wysoka skuteczność działania i wygoda. Kluczowa jest szczegółowa konsultacja ginekologiczna i wykonanie odpowiednich badań, nim podejmiesz decyzję, czy to najlepsza metoda antykoncepcji dla Ciebie.
Niniejszy artykuł nie jest poradą medyczną i ma charakter wyłącznie informacyjny.