Jak szybko schudnąć? Okno żywieniowe i post przerywany bez tajemnic

Jak szybko schudnąć? Okno żywieniowe i post przerywany bez tajemnic - zdjęcie

Jak szybko schudnąć, poprawić swój stan zdrowia i wymodelować sylwetkę? Odpowiedzią może być post przerywany – dieta, w czasie której po krótkim oknie żywieniowym następuje dłuższy okres postu. To sposób odżywiania, w którym znacznie większe znaczenie przykłada się do tego, kiedy należy jeść niż do eliminacji określonych grup produktów lub liczenia kalorii.

W artykule odpowiadamy na pytania o to:

  • czym jest post przerywany;
  • jak szybko schudnąć, stosując okno żywieniowe;
  • jakich efektów zdrowotnych można oczekiwać, poszcząc;
  • jak ćwiczyć i co jeść w czasie okna żywieniowego, aby skutecznie schudnąć.

Aby dowiedzieć się więcej o metodach odchudzania, zobacz także artykuł: "Diety odchudzające – najlepsze diety na skuteczne chudnięcie".

Czym jest okno żywieniowe? Nowoczesne metody odchudzania

Okno żywieniowe to jeden z terminów związanych ze specyficznym sposobem odżywiania, jakim jest post przerywany. Określenie to oznacza okres w ciągu dnia, podczas którego osoby stosujące post spożywają swoje posiłki. Czas trwania okna uzależniony jest od rodzaju diety. Dieta IF zakłada wiele możliwych wariantów, w zależności od tego, przez ile godzin w ciągu doby osoba ją stosująca jest skłonna powstrzymywać się od przyjmowania posiłków lub spożywania napojów zawierających jakiekolwiek kalorie.

W modelu 16:8 (oznaczającym podział doby na 16 godzin postu oraz 8-godzinne okno żywieniowe), wszystkie posiłki przewidziane na dany dzień należy spożyć w ciągu wybranych 8 godzin. Czas rozpoczęcia i zakończenia okna zależy od indywidulanych preferencji i możliwości dostosowania diety do swojego stylu życia, obowiązków związanych z pracą lub rutyny treningowej.

Jeśli okno ma trwać w godzinach 10-18, to znaczy, że śniadanie można rozpocząć nie wcześniej niż o godzinie 10.00, natomiast jedzenie ostatniego posiłku zakończyć należy przed 18.00. Liczba posiłków spożywanych w tym czasie nie ma większego znaczenia, jednak zwykle nie przekracza ona trzech. Osoby stosujące krótsze okno żywieniowe ograniczają się często do dwóch posiłków, a w najbardziej radykalnej formie tej diety post przerywany obejmuje wyłącznie jeden duży posiłek.

Zasady okna żywieniowego - jak je stosować, by osiągnąć wymarzoną sylwetkę?

Szukając sposobu na to, jak szybko schudnąć, wiele osób postanawia odejść od tradycyjnego modelu żywienia zalecającego spożywanie pięciu małych posiłków w ciągu doby i rozpoczyna stosowanie diety intermittent fasting. Spożywając wszystkie posiłki w ciągu okna żywieniowego, można w stosunkowo prosty sposób doprowadzić do zmniejszenia liczby przyjmowanych kalorii, a tym samym umożliwić organizmowi spalanie tkanki tłuszczowej i chudnięcie. Aby jednak skutecznie chudnąć, należy pamiętać o zastosowaniu istotnych zasad dotyczących diety.

Okno żywieniowe – zasady:

  • wybierz odpowiednią dla swoich potrzeb i możliwości wersję diety IF: 16:8, 20:4, 23:1 i ściśle przestrzegaj zasady spożywania posiłków w czasie trwania okna;
  • w czasie postu (poza oknem) spożywaj duże ilości płynów niezawierających kalorii, takich jak woda, czarna kawa, czarna lub zielona herbata;
  • unikaj napojów bezkalorycznych, jednak zawierających sztuczne słodziki i aromaty;
  • nie musisz liczyć kalorii, jednak trzymaj się określonej liczby posiłków w czasie trwania swojego okna;
  • spożywaj pełnowartościowe, niskoprzetworzone jedzenie, bogate w białko oraz niezbędne witaminy i minerały.

Dieta IF (Intermittent Fasting), czyli jak jeść mniej i cieszyć się lepszym zdrowiem?

Co zrobić, żeby schudnąć szybko i bez efektu jo-jo? Zwolennicy diety przerywanej są przekonani o słuszności wybranej przez siebie metody. IF nie tylko ogranicza czas jedzenia do okna żywieniowego, ale również zmniejsza skoncentrowanie osoby będącej na diecie na kwestiach związanych z jedzeniem. Organizm stosunkowo szybko przyzwyczaja się do postu, zmniejsza się nasilenie głodu, znika chęć podjadania. Nie ma również konieczności nieustannego przygotowywania posiłków, ponieważ zazwyczaj spożywa się ich zdecydowanie mniej.

Ograniczenie czasu spożywania posiłków do okna żywieniowego, trwającego w najbardziej radykalnym wariancie diety zaledwie godzinę, pozwala na zmodyfikowanie własnego stosunku do jedzenia. Osoby otyłe mają często problem z jedzeniem kompulsywnym, nadmiernym koncentrowaniem się na kwestiach związanych z posiłkami. Próbując utrzymać dietę ograniczającą liczbę kalorii, jednak opierającą się na 5 małych posiłkach w ciągu dnia, przez cały czas myślą o kolejnym posiłku, planują jedzenie, liczą kalorie, co nie ułatwia zmiany nastawienia.

W diecie IF jedzenie jest sposobem na dostarczanie organizmowi paliwa do prawidłowego funkcjonowania. Czas poświęcony na post ma natomiast na celu uruchomienie procesów samouzdrawiania organizmu, spalania tkanki tłuszczowej, aktywację autofagii.

Efekty postu przerywanego - naukowe dowody skuteczności

Odpowiedzią na pytanie o to, jak szybko schudnąć, może być więc post przerywany - efekty jego skuteczności zostały potwierdzone przez badania naukowe. Do najważniejszych pozytywnych skutków stosowania okna żywieniowego należą:

  • skuteczna redukcja masy ciała u osób z nadwagą i otyłością (porównywalna lub nieco wyższa niż w przypadku osób na restrykcyjnych dietach redukcyjnych);
  • mniejsza utrata masy mięśniowej niż w przypadku stosowania innych diet;
  • znaczna redukcja insulinooporności;
  • poprawa glikemii na czczo i po posiłku;
  • zmniejszenie nasilenia stanów zapalnych w organizmie;
  • lepsze samopoczucie, więcej energii, chętniejsze podejmowanie wysiłku fizycznego.

Poza niewątpliwymi, potwierdzonymi korzyściami ze stosowania IF, niektórzy badacze zwracają uwagę na możliwość wzrostu ryzyka wystąpieniu kwasicy ketonowej lub odwodnienia organizmu (zwykle w przypadku łączenia IF z dietą ketogeniczną).

Co zrobić, żeby schudnąć? Proste kroki do sukcesu w odchudzaniu

Jak najlepiej schudnąć, stosując zasady postu przerywanego? Istnieją pewne kroki, których podjęcie zdecydowanie przybliża osiągnięcie sukcesu.

  • Najważniejsze jest odpowiednie nastawienie – nie ma sensu nieustannie myśleć o jedzeniu podczas postu!
  • Ważniejsze od liczenia kalorii jest przestrzeganie ram okna żywieniowego, ale wybór zdrowych, pełnowartościowych posiłków pomaga dbać o zdrowie i szybciej chudnąć.
  • Aktywność fizyczna ma ogromne znaczenie, przyspiesza chudnięcie i korzystnie zmienia proporcje tkanki tłuszczowej w stosunku do mięśni.
  • Suplementy wspomagające układ pokarmowy pomogą organizmowi dostosować się do nowego stylu odżywiania.

Dla osiągnięcia sukcesu w odchudzaniu liczy się wytrwałość i konsekwencja w realizacji własnych wyborów. Dobrze jest więc potraktować post przerywany jako sposób odżywiania lub nawet nowy styl życia, a nie odchudzającą dietę cud.

Jak szybko schudnąć dzięki ćwiczeniom? Najlepsze treningi wspomagające post przerywany

Stosujesz IF i zastanawiasz się, jak szybko schudnąć ćwiczeniami? Wiadomo, że skutecznym sposobem na schudnięcie z brzucha jest nie tylko trzymanie się okna żywieniowego, ale również odpowiednio dobrana aktywność fizyczna. Zazwyczaj w początkowej fazie odchudzania większość osób decyduje się na ćwiczenia cardio o umiarkowanej intensywności – od marszu i nordic walking po ćwiczenia na bieżni elektrycznej i rowerku stacjonarnym. Dla wyrzeźbienia nowej sylwetki równie istotne są jednak ćwiczenia siłowe i wytrzymałościowe, takie jak podnoszenie ciężarów albo ćwiczenia z hantlami lub gumami. Podczas intensywnego wysiłku fizycznego warto stosować suplementy na odchudzanie, przyspieszające spalanie tkanki tłuszczowej (na przykład zawierające L-karnitynę).

Dieta a post przerywany – plan żywieniowy dla początkujących

Chociaż w przypadku diety przerywanej znacznie istotniejsze od tego co jemy, jest czas przyjmowania posiłków, warto jednak poświęcić nieco czasu na skomponowanie własnej diety. Po pierwsze, konieczne jest uwzględnienie odpowiedniej ilości świeżych warzyw, owoców oraz kiszonek o zbawiennym wpływie na funkcjonowanie układu pokarmowego.

Po drugie, w czasie IF, zwłaszcza w czasie jednoczesnego intensywnego wysiłku fizycznego mającego na celu budowanie masy mięśniowej, następuje zwiększenie zapotrzebowania białkowego. Warto uzupełnić jego niedobory skoncentrowanymi odżywkami białkowymi, które w niewielkiej ilości produktu dostarczają dużo składników odżywczych. Ma to szczególne znaczenie w przypadku osób spożywających wyłącznie jeden posiłek na dobę.

Zmieszczenie w ograniczonej objętości wszelkich składników niezbędnych dla prawidłowego funkcjonowania organizmu może być kłopotliwe. Wówczas rozwiązaniem stają się odżywki proteinowe oraz odpowiednio dobrana suplementacja witamin i minerałów. Traktując IF jak styl nowego, zdrowszego życia, warto zrezygnować z jedzenia śmieciowego. Swoje okno żywieniowe najlepiej jest wykorzystać na delektowanie się pysznym, zdrowym jedzeniem.

Niniejszy artykuł nie jest poradą medyczną i ma charakter wyłącznie informacyjny.

Wybrane grupy produktowe:

Serce i układ krążenia

Niskie ciśnienie: czy wymaga leczenia? – przyczyny, objawy, leczenie
Niskie ciśnienie tętnicze (hipotonia, niedociśnienie, hipotensja) może wystąpić u każdej osoby, nawet małych dzieci i sportowców. Chociaż nie jest tak częste i tak niebezpieczne, jak nadciśnienie tętnicze i przeważnie nie utrudnia...

Przeziębienie i grypa

Grypa typu A – objawy, przebieg, leczenie i możliwe powikłania
Grypa należy do najczęściej występujących chorób wirusowych układu oddechowego. Szczególne wyzwanie epidemiologiczne stanowi przy tym grypa typu A, wywołująca infekcje u ludzi oraz innych gatunków ssaków i ptaków....

Układ rozrodczy i moczowy

Ulubione pozycje seksualne kobiet - 10 pozycji seksualnych, które dają niezapomniane doznania
Seks odgrywa bardzo ważną rolę w życiu zarówno mężczyzn, jak i kobiet. Umacnia związek, pozwala lepiej poznać swoje ciało i zaspokoić skrywane pragnienia....

Odporność, wzmocnienie organizmu

Eozynofilia: o czym świadczą podwyższone eozynofile? Objawy, przyczyny, normy
Badanie krwi to jedno z podstawowych metod diagnostycznych wielu chorób. Za jego pomocą możliwe jest oznaczenie wielu parametrów, w tym eozynofilów. To jeden z rodzajów białych krwinek, które pełnią istotną funkcję w układzie odpornościowym człowieka, ...

Informacje dla pacjenta

Monocyty – o czym świadczą podwyższone monocyty?
Monocyty to komórki, które wchodzą w skład białych krwinek (leukocytów). Krążą one we krwi i w razie potrzeby wydostają się z naczyń krwionośnych do tkanek otaczających dane naczynie. W trakcie tego procesu przeistaczają się w makrofa...

Dieta i odchudzanie

Owoc kaki (persymona): wartości odżywcze, prozdrowotne i składniki aktywne
Owoc kaki, czyli persymona, to niesamowity produkt spożywczy, który wciąż bardzo rzadko gości na europejskich talerzach. To egzotyczny owoc o charakterystycznym smaku, który stale zyskuje na popularności wśród dietetyków ora...

Układ pokarmowy

Bulgotanie w brzuchu i przelewanie w jelitach – objawy, przyczyny, leczenie
Bulgotanie, przelewanie się, dziwne, głośne burczenie i przewracanie w brzuchu to nie tylko kłopotliwe i krępujące, ale również niepokojące objawy. Mogą wystąpić zarówno w dzień, jak i w nocy. Zazwyczaj stanowią całkowicie niegroźny ...

Serce i układ krążenia

Dieta na obniżenie cholesterolu - 10 produktów, które pomagają zbić cholesterol
Obecność zbyt wysokiego poziomu cholesterolu LDL we krwi jest zjawiskiem cywilizacyjnym. Z hipercholesterolemią zmaga się coraz większa część społeczeństwa, a do rozwoju problemu przyczyniają się czynniki zewnętrzne, jak nisko odżywcza dieta oraz mało...

Informacje dla pacjenta

Czym jest hydroksyzyna (hydroxyzinum) na uspokojenie? Dawkowanie i przeciwwskazania
Gdy leki dostępne bez recepty oraz naturalne specyfiki przestają być skuteczne, zazwyczaj poszukiwane są nowe rozwiązania problemu związanego ze stresem. Jeśli mowa o preparatach na uspokojenie to jednym z popularniejszych, wydawanych z przepi...

Serce i układ krążenia

Jak obniżyć kortyzolu? Diagnostyka i naturalne metody leczenia hiperkortyzolemii
Czym jest kortyzol i jaką rolę pełni w organizmie, jakie są przyczyny i konsekwencje podwyższonego poziomu kortyzolu? Jak rozpoznać pierwsze sygnały zaburzeń poziomu kortyzolu? Sprawdź jak skutecznie zwalczyć objawy wysokiego kortyzolu......

Kosmetyki i uroda

Jak zlikwidować zmarszczki pod oczami? Metody odmładzania okolic oczu
Skóra wokół oczu jest niezwykle delikatna i podatna na pojawianie się zmarszczek. Choć ich występowanie jest naturalnym procesem starzenia się, wiele osób szuka skuteczny...

Sport i fitness

Odżywki białkowe – czy warto? Ranking najlepszych produktów na rynku. Ile gramów białka dziennie jeść na przyrost masy i redukcję?
Odżywki białkowe cieszą się ogromną popularnością, ale czy są niezbędne dla budowy mięśni i redukcji tkanki tłuszczowej? Dowiedz się, jak wybrać najlepsze produkty, obliczyć zapotrzebowanie na białko i wprowadzić je do codziennej diety ...

Kosmetyki i uroda

Najlepszy kolagen na skórę, stawy i włosy – ranking najlepiej przyswajalnych form kolagenów
Kolagen nazywany jest eliksirem młodości i zdrowia. Niestety z wiekiem jego naturalna produkcja w organizmie człowieka spada, przez co skóra traci jędrność i elastyczność oraz pojawia się ból stawów....

Choroby autoimmunologiczne

Reumatyzm – leczenie i profilaktyka w bólach reumatycznych. Fizjoterapia chorób zwyrodnieniowych stawów
Choroby reumatyczne to nie tylko problem osób starszych – coraz częściej dotykają również młodszych pacjentów, wpływając na jakość ich życia i sprawność fizyczną. B&o...

Dieta i odchudzanie

Zdrowe odżywianie dla dzieci: Jak urozmaicić dietę dziecka, aby dostarczyć mu wszystkich niezbędnych składników?
W zdrowym ciele zdrowy duch, a dieta to klucz do prawidłowego rozwoju dziecka. Dowiedz się, jak urozmaicać dietę i jak układać jadłospis dla dziecka, aby wspierać jego zdrowie i kształtować zdrowe nawyki na całe życie....

Leksykon leków

Leki przeciwbólowe – paracetamol, ibuprofen, naproksen – działanie, dawkowanie, przeciwwskazania
Jak działają leki przeciwbólowe? Czy wybór między paracetamolem, ibuprofenem a naproksenem ma znaczenie dla Twojego zdrowia? Które leki przeciwbólowe nie rozrzedzają krwi? Poznaj najważniejsze informacje, które....

Układ nerwowy

Zaburzenia lękowe: diagnoza, leki i terapia CBT w atakach paniki
Zaburzenia lękowe to powszechny problem dotykający milionów ludzi na całym świecie, często utrudniający codzienne funkcjonowanie. Dowiedz się, jak rozpoznać objawy, jakie leki przeciwlękowe mogą pomóc oraz dlaczego terapia poznawczo...

Układ rozrodczy i moczowy

Inkontynencja: przyczyny, rodzaje i skuteczne leczenie nietrzymania moczu (NTM)
Inkontynencja, czyli nietrzymanie moczu i kału, dotyczy coraz większej liczby ludzi. To problem, o którym trzeba mówić głośno, ponieważ znacznie obniża on jakość życia milionów osób oraz negatywnie wpływa na ich zdrowi...

Dlaczego my?
why-us-img

Odbiór osobisty w aptece

why-us-img

Profesjonalna obsługa

why-us-img

Szybka wysyłka

why-us-img

Legalnie działająca apteka

why-us-img

Płatność online lub za pobraniem