Alergia to schorzenie, które dotyka coraz większej grupy osób. Cierpią nie tylko osoby dorosłe, ale również dzieci. W okresie pylenia pojawiają się różne objawy, które mogą być wyjątkowo uciążliwe dla ogólnego samopoczucia. Na szczęście w aptekach dostępne są leki na alergię, zarówno na receptę, jak i bez recepty.
Z naszego artykułu dowiesz się:
- jakie są objawy i symptomy uczulenia na alergeny wziewne;
- co najczęściej uczula w Polsce w okresie pylenia;
- jakie są skuteczne strategie walki z uczuleniem na pyłki;
- jakie są leki przeciwhistaminowe;
- jakie są domowe sposoby na alergię oraz metody ograniczające kontakt z alergenami;
- jak minimalizować kontakt z alergenami i złagodzić objawy na świeżym powietrzu;
- czy immunoterapia alergenowa jest skuteczną metodą walki z alergią.
Zobacz artykuł: "Co pyli na wiosnę, jak radzić sobie z wiosennym katarem alergicznym - jakie są rodzaje alergenów występujących na wiosnę?".
Alergia na pyłki - objawy uczulenia na alergeny wziewne
Alergia na pyłki to szereg niepokojących i dokuczliwych objawów, które pojawiają się najczęściej wczesną wiosną, kiedy pylenie rozpoczyna wiele drzew i kwiatów. Alergia na pyłki objawia się szeregiem dolegliwości. Najczęściej przypomina przeziębienie, jednak objawy mogą utrzymywać się dużo dłużej. Jest to:
- katar, kichanie, zatkany nos;
- zapalenie spojówek, czerwone i przekrwione oczy, łzawienie i opuchlizna oczu;
- duszności;
- drapanie w gardle;
- wysypki skórne;
- bóle głowy, senność, zmęczenie;
- infekcje górnych dróg oddechowych;
- męczących i suchy kaszel.
Alergia w okresie pylenia - co najczęściej uczula w Polsce?
Aby sprawdzić, jakie rośliny pylą w danym okresie, warto korzystać z kalendarzy pylenia, które są ogólnodostępne w Internecie. Okazuje się, że wśród najbardziej dotkliwych pyłków wymienia się pyłki traw, kwiatów, drzew, chwastów oraz zbóż. Najczęściej uczula:
- brzoza - od marca do maja;
- olcha - od lutego do kwietnia;
- pokrzywa - od maja do września;
- trawy - od maja do lipca;
- żyto - od maja do czerwca;
- bylica - od lipca do września.
Istnieje jeszcze więcej alergenów, np. olsza, topola, dąb, szczaw, komosa, leszczyna oraz alternaria czy cladosporium. Każda osoba może reagować na nie inaczej, dlatego objawy mogą różnić się w zależności od alergenów, na które reaguje dany pacjent.
Leki przeciwhistaminowe na alergię - skuteczne strategie walki z uczuleniem na pyłki
Każda osoba, która cierpi na alergiczny nieżyt nosa czy inne objawy alergii wziewnej wie, jak ważne są leki przeciwhistaminowe, które skutecznie łagodzą objawy lub zapobiegają ich pojawieniu się. Histamina jest substancją, która wydzielana jest w wyniku kontaktu organizmu z alergenem. Odpowiada za pobudzanie receptorów alergicznych, co prowadzi do pojawienia się nieprzyjemnych objawów. Leki przeciwhistaminowe blokują receptory, przez co nie ma możliwości powstania objawów alergii. W aptekach znajdziemy wiele skutecznych leków na alergię, które doskonale złagodzą jej objawy, takie jak kichanie, świąd, katar, kaszel, zaczerwienie oczu i wiele innych.
Leki przeciwhistaminowe: rodzaje, działanie, wskazania i skutki uboczne
Alergia jest podstępnym schorzeniem, które dotyczy sporej grupy osób. Istnieje wiele rodzajów leków przeciwhistaminowych:
- antagonisty receptora H1 – stosowane w leczeniu objawów alergii;
- antagonisty receptora H2 – blokery receptora H2, które stosuje się w leczeniu schorzeń żołądkowo-jelitowych.
Okazuje się, że alergia na pyłki może wymagać kompleksowego leczenia poprzez użycie innych leków, np. glikokortykosteroidów. Są to leki pod postacią zastrzyków, sprayów do nosa czy leków wziewnych.
Wskazaniem do stosowania takich leków są objawy alergii, np. długotrwały katar, łzawienie oczu, kaszel, kichanie itd. Warto pamiętać, że leki przeciwhistaminowe mogą powodować senność i zmęczenie. Warto zapoznać się z ulotką każdego leku na alergię, gdyż po zażyciu takich środków w wielu przypadkach nie powinno się prowadzić pojazdów mechanicznych.
Domowe sposoby na alergię - metody ograniczające kontakt z alergenami
Jak sobie radzić w okresie pylenia oraz jak złagodzić alergię na pyłki? Niestety nie ma złotego i domowego środka, dzięki któremu można skutecznie pozbyć się alergii. Wskazany jest kontakt z lekarzem lub farmaceutą, który poleci skuteczny środek łagodzący objawy. Silna reakcja uczuleniowa powinna być skonsultowana z lekarzem, który zaleci najlepsze i mocniejsze środki na alergię. Unikanie alergenów to najlepszy sposób na walkę z alergią. Na świeże powietrze warto wychodzić po deszczu, kiedy pyłki w dużym stopniu zostaną zmyte z powierzchni. Warto udać się nad morze, gdzie powietrze niesione od strony morza jest czyste i nie zawiera żadnych pyłków. Dobrze jest stosować oczyszczacze powietrza oraz zioła czy miód, które mogą łagodzić objawy.
Jak minimalizować kontakt z alergenami i złagodzić objawy na świeżym powietrzu?
Życie z alergią jest ogromnym utrudnieniem, szczególnie jeśli nie zadbamy o jej kompleksowe leczenie. Co zrobić w przypadku silnej reakcji alergicznej? Najlepiej udać się do alergologa, który przepisze najsilniejszy lek na alergię. Aby zminimalizować kontakt z alergenami i złagodzić objawy warto:
- stosować maseczki z filtrami HEPA, które zatrzymają większość pyłków;
- po powrocie do domu warto zmienić ubranie i wziąć prysznic;
- należy często sprzątać mieszkanie, najlepiej na mokro, wycierając kurz na podłodze mokrym mopem oraz kurz z szafek mokrą ściereczką;
- na wakacje warto wybierać miejsca, gdzie pylenie jest najniższe, np. nad morzem;
- konieczne jest stosowanie oczyszczaczy powietrza w domu.
Immunoterapia alergenowa - odczulanie jako jedna z metod walki z alergią
Alergia wziewna może być naprawdę dokuczliwa dla wielu pacjentów, dlatego jeśli leki na alergię zawodzą, warto zdecydować się na tzw. odczulanie, czyli immunoterapię alergenową. Jest to skuteczna terapia, która polega na regularnym podawaniu konkretnych dawek alergenu, co pozwala na przywrócenie tolerancji na dany alergen w organizmie. Terapia działa w ten sposób, że po podaniu alergenów zmniejsza się produkcja przeciwciał, które pojawiają się podczas kontaktu z alergenem. Dzięki temu dochodzi do złagodzenia objawów alergii, a co za tym idzie do poprawy jakości życia. W Polsce dostępne są szczepionki podskórne i podjęzykowe.
Warto wiedzieć, że do przeprowadzenia immunoterapii alergenowej konieczny jest kontakt z lekarzem specjalistą, czyli alergologiem, który przeprowadzi testy i potwierdzi alergię. Dokona szczegółowej analizy objawów, dzięki czemu podejmie decyzję o tym, czy dany pacjent wymaga takiej terapii. Ważne jest także wykluczenie wszelkich przeciwwskazań, do których zalicza się:
- wiek (poniżej 2. roku życia);
- astma oskrzelowa trudna w kontrolowaniu poprzez leczenie;
- nowotwory złośliwe;
- choroby autoimmunologiczne w okresie zaostrzenia.
Niniejszy artykuł nie jest poradą medyczną i ma charakter wyłącznie informacyjny.