Przebarwienia na twarzy to problem, z którym zmaga się wiele osób. Przyczyny ich powstawania są różne. Za jedne odpowiedzialny jest nasilony trądzik, a za inne – pewne schorzenia czy zaburzenia w gospodarce hormonalnej. Na szczęście istnieją sprawdzone sposoby na wyeliminowanie lub znaczne zminimalizowanie widoczności przebarwień na twarzy, niezależnie od przyczyny. O domowych, jak i profesjonalnych sposobach na przebarwienia, oraz o tym, jak im zapobiegać, przeczytasz poniżej.
Z tego artykułu dowiesz się:
- w jaki sposób powstają przebarwienia,
- co przyczynia się do powstawania plam skórnych,
- jak powinna wyglądać codzienna pielęgnacja u osób, które zmagają się z przebarwieniami,
- i jak zminimalizować ryzyko pojawiania się przebarwień skórnych.
Przeczytaj również: Zmiany skórne, które powinny nas zaniepokoić, czyli kiedy udać się do dermatologa?
Przebarwienia na twarzy – zwiastun choroby czy defekt estetyczny?
Przebarwienia skórne pojawiające się na twarzy to w większości przypadków problem estetyczny, z którym zmaga się wiele osób. Przyczyny pojawiania się przebarwień mogą być różne: trądzik czy długotrwała ekspozycja na słońce. Zdarzają się jednak przebarwienia, które mogą sygnalizować, że coś jest nie tak. Niektóre plamy będą wskazywać na schorzenia wątroby czy nerek lub na zaburzenia w prawidłowym funkcjonowaniu komórek pigmentowanych, które są odpowiedzialne za produkcję melaniny. W takich sytuacjach wszelkie środki czy kremy na przebarwienia mogą tylko zaleczyć problem, ale nie rozwiążą problemu. Jeśli jakieś plamy skórne nas niepokoją, najlepiej udać się do lekarza w celu ustalenia przyczyny ich pojawienia się na naszej skórze.
Czym jest melanogeneza? Mechanizm powstawania oraz rodzaje przebarwień na twarzy
Melanogeneza to proces będący reakcją obronną organizmu na zbytnią ekspozycją na słońce, której głównym skutkiem jest opalenizna. Podczas tego procesu może jednak z wielu powodów dojść do pewnych zaburzeń, co kończy się powstawaniem na skórze przebarwień. Zaburzenia te mogą wystąpić z powodu przyjmowanych leków lub pitych ziół, np. dziurawca. Jeśli chodzi o rodzaje przebarwień, najczęściej da się zauważyć na skórze ludzi tak zwaną ostudę lub przebarwienia pozapalne (w skrócie PIH). Ostuda charakteryzuje się powracającymi przebarwieniami, które mogą zajmować znaczną część skóry. Są to najczęściej dość rozległe brązowe przebarwienia na twarzy. Ostuda bardzo często pojawia się u kobiet w ciąży lub tych stosujących antykoncepcję hormonalną. PIH natomiast jest konsekwencją przebytych chorób zapalnych skóry, które skutkują zwiększoną produkcją barwnika. Nie można zapomnieć również o piegach i plamach starczych.
Przebarwienia na twarzy – przyczyny pojawiania się nieestetycznych plamek na skórze
Jeśli chodzi o przebarwienia na twarzy, przyczyny ich występowania mogą być różne. A zaliczamy do nich między innymi:
- trądzik młodzieńczy/trądzik różowaty,
- przyjmowane leki/zioła, które wykazują działanie fotouczulające,
- ciąża/antykoncepcja hormonalna,
- nieprawidłowa gospodarka hormonalna,
- wystawienie na promieniowanie UV,
- schorzenia wątroby lub nerek,
- podeszły wiek lub uwarunkowania genetyczne.
Kremy i kosmetyki na przebarwienia – jakich składników szukać w produktach pielęgnacyjnych?
Jak usunąć przebarwienia na twarzy, które powstały w wyniku trądziku lub z całkiem innej przyczyny? Czy zwykły krem na przebarwienia na twarzy poradzi sobie z widocznymi zmianami? Pamiętajmy, że w przypadku występowania plam odpowiednia pielęgnacja skóry ma ogromne znaczenie. Usuwanie przebarwień nie jest łatwe, ale nie niemożliwe. Liczy się konsekwencja i dobranie odpowiednich środków. Bardzo ważnym etapem pielęgnacji jest złuszczanie naskórka. Pomoże w tym dobry peeling enzymatyczny. W przypadku bardziej rozległych przebarwień można skorzystać z pomocy dermatologa, który dobierze odpowiednie preparaty lub zabiegi. Świetnie złuszcza mikrodermabrazja diamentowa lub zabiegi z użyciem kwasów. Oprócz złuszczania liczy się również odżywianie i regenerowanie skóry. Na rynku znajdziemy liczne kremy i sera, które pomogą nam zmniejszyć widoczność przebarwień.
Usuwanie przebarwień na twarzy - czy mogą zniknąć samoistnie?
Często słyszymy, że czas jest najlepszym lekarstwem. Czy ta zasada dotyczy również walki z przebarwieniami? Oczywiście część przebarwień może z czasem się rozjaśnić, jednak wiele zależy od ich przyczyny, intensywności i głębokości. Plamy wątrobowe czy starcze nie znikną same z siebie. Potrzebne jest działanie z zewnątrz. Na szczęście istnieje tyle preparatów bez recepty, że z pewnością znajdziemy coś dla siebie. Jeśli chodzi o przebarwienia na twarzy po trądziku, część z nich zapewne z czasem zblednie, jednak odpowiednio dobrana pielęgnacja może stanowczo ten proces przyśpieszyć. Oczyszczanie, złuszczanie i nawilżanie – o tych etapach nie można zapominać. Co na przebarwienia na twarzy polecają kosmetolodzy? Radzą oni inwestować również w konkretne kremy lub sera działające w sposób rozjaśniający. Należy wspomnieć, że wystawianie skóry pokrytej przebarwieniami na działanie promieni UV będzie prowadzić do zwiększenia ich intensywności. Warto więc pamiętać o ochronie przeciwsłonecznej.
Domowe sposoby na przebarwienia - jak przywrócić skórze blask?
Co na przebarwienia na twarzy znaleźć można w swoim domu? Czy istnieją sprawdzone, skuteczne i domowe sposoby walki z przebarwieniami? Na początek należy podkreślić, że stosowanie produktów i składników, które nie powstały z myślą o nakładaniu ich na wrażliwą skórę twarzy, może skończyć się efektami, których nie chcieliśmy. Nie poleca się ich stosowania zwłaszcza osobom, które borykają się ze swoją wrażliwą cerą. Domowe sposoby radzenia sobie z problemami skórnymi cieszą się popularnością z uwagi na łatwy dostęp do pewnych produktów i możliwość szybkiego wdrożenia takiej metody w życie. Jakie mamy domowe sposoby na brązowe lub czerwone przebarwienia na twarzy? Jednym z produktów, który znany jest ze swoich rozjaśniających właściwości jest cytryna, a dokładniej wyciśnięty z cytryny sok. Podobne właściwości posiada ogórek oraz chociażby soda oczyszczona. Przed wykorzystaniem któregokolwiek z poniższych składników trzeba zrobić próbę uczuleniową, nakładając odrobinę w niewidoczne miejsce, np. za uchem.
Profilaktyka i fotoprotekcja - jak zapobiegać przebarwieniom skóry?
Jak już wspomniano, wystawianie pokrytej przebarwieniami skóry na promienie słoneczne może prowadzić do ściemnienia widocznych plam. Dlatego ważne jest, by chronić skórę przed słońcem, nie tylko latem, ale przez cały rok. Jak to robić? Oczywiście niezbędne będzie wyposażenie się w dobrej jakości kremy z filtrem, które nakładamy przed każdym wyjściem z domu. Dodatkowo latem zaleca się noszenie luźnych i przewiewnych, aczkolwiek zakrywających skórę ubrań. W ochronie skóry twarzy pomoże nam słomkowy kapelusz z dużym rondem lub chociażby czapka z daszkiem. Oprócz środków ochronnych, dobrze jest mieć również pod ręką skuteczny krem na przebarwienia słoneczne.
Przebarwienia to problem, który jedni akceptują, a inni próbują zwalczać wszelkimi dostępnymi sposobami. Na szczęście jest ich całkiem sporo. Mamy kosmetyki, które stosujemy samodzielnie w domu podczas codziennej pielęgnacji. Mamy zabiegi kosmetyczne. Warto jednak pamiętać, by zawsze diagnozować z lekarzem przyczynę przebarwień, dopiero potem zastanawiać się, jak się ich pozbyć.
Niniejszy artykuł nie jest poradą medyczną i ma charakter wyłącznie informacyjny.