Bardzo często każdy z nas myśli,że seks przestaje się liczyć wraz z upływem lat. Jednak jesteśmy w błędzie. Do samego końca jesteśmy kobietą i mężczyzną i dlatego nie istnieje erotyczna emerytura. Poza tym seks u starszych osób pozytywnie wpływa na poprawę zdrowia, przynosi wiele korzyści dla związku i samopoczucia. To właśnie w wieku emerytalnym ludzie są najlepszymi kochankami. Więc jak należy prowadzić udane życie erotyczne na emeryturze?
Seks osób starszych
Wraz z upływem czasu zmieniają się nasze potrzeby seksualne. Jak się okazuje wiele par nadal zainteresowana jest seksem i po 65 roku życia prowadzą bardzo udane życie seksualne. Z punktu widzenia medycyny jest to początkowy okres starości. Jednak jest to umowna granica,ponieważ na starość składa się nie tylko wymiar biologiczny, ale także społeczny i psychiczny. Seks u seniorów nie przypomina burzy hormonów oraz wybuchu emocji, tak jak jest w przypadku młodych ludzi. Dzieje się tak, gdyż wraz z wiekiem zmniejsza się poziom testosteronu, co przyczynie się do zmian w reakcjach seksualnych. Dlatego seniorzy potrzebują więcej czasu oraz dłuższej stymulacji by móc osiągnąć orgazm, osiągnąć oraz utrzymać rekcję. Szczytowanie osób starszych jest krótsze oraz mniej intensywne. U panów z wiekiem, jakość nasienia się pogarsza, wytrysk jest słabszy oraz mniej obfity. Potrzebują oni także więcej czasu, aby po wytrysku znów mogli uzyskać wzwód. Natomiast u kobiet wraz z wiekiem zmniejsza się stężenie estrogenów, co przyczynia się do suchości pochwy oraz staje się ona mniej elastyczna.
Zmianom tym zapewne towarzyszy pewien niepokój o własną seksualność oraz możliwości. Dlatego przystosowanie się oraz zaakceptowanie zmian, jakie zachodzą w organizmie, pozwolą na satysfakcjonujące i udane życie seksualne. Również stan zdrowia ma istotny wpływ na sprawność seksualną oraz życie seksualne na emeryturze. Pomimo wieku oraz schorzeń, na jakie chorują, seniorzy powinni bezpiecznie eksperymentować oraz szukać sposobów, aby dostosować się do ograniczeń zdrowotnych.
Seks seniorów – jak sobie radzić, by życie seksualne było udane
Życie seksualne w wieku emerytalnym jest bardzo odmienne od tego w młodszym wieku. Jednak poczucie bliskości, intymności nadal pozostają aspektami życia, przynoszącymi dużo satysfakcji. Eksperci radzą, by zachować swoje zdrowie psychiczne oraz fizyczne, seniorzy powinni przynajmniej raz w tygodniu uprawiać seks. Według ich opinii taka częstość pozwala na wzmocnienie układu krążenia, systemu nerwowego oraz odpornościowego. Ważna jest tu nie tylko regularność oraz częstość przebytych stosunków, ale także poczucie czułości, wzajemnego zrozumienia, bliskości oraz intymności. Aby prowadzić udane życie erotyczne na emeryturze osoby starsze powinny odpowiednio zadbać o swoje zdrowie, samopoczucie oraz wspólne pożycie. W szczególności powinny:
· Codziennie się ruszać - spacery, taniec, jazda na rowerze, gimnastyka – aby zadbać o ogólną kondycję organizmu
· Dbać o to by dieta była dobrze zbilansowana –bardzo wskazane jest by była ona bogata w warzywa, owoce, nabiał, owoce morza,drób
· Należy unikać spożywania potraw bogatych w cholesterol, nadmiernego picia kawy czy alkoholu oraz palenia papierosów
· Należy pamiętać o odpowiednim nawodnieniu organizmu
· Panowie powinni leczyć zaburzenia wytrysku, erekcji
· Szczerze oraz często rozmawiać z partnerem, uwzględniać zmiany potrzeb seksualnych obojga partnerów
· Powinno się uwzględniać stan zdrowia drugiej osoby, jego schorzenia i dolegliwości oraz monitorować własny
· Poświęcać więcej czasu na grę wstępną, stymulację partnera
· Powinno się dostosować życie seksualne do ograniczeń obojga partnerów, należy poszukać takich pozycji seksualnych, aby nie zadawać sobie bólu
· W przypadku suchości pochwy u kobiet należy stosować, dostępne w aptekach, żele nawilżające
Widzimy, więc że życie na emeryturze nie musi być nudne, pozbawione przyjemności, nawet tych we wspólnym pożyciu. Każdy senior może nadal cieszyć się z udanego życia erotycznego. Jednak musi pamiętać o tym, by dostosować się do zmian jakie zachodzą w organizmie.
Niniejszy artykuł nie jest poradą medyczną i ma charakter wyłącznie informacyjny.