Skutki bulimii po latach. Jakie są szanse na wyjście z bulimii, zanim nie jest za późno?

Skutki bulimii po latach. Jakie są szanse na wyjście z bulimii, zanim nie jest za późno? - zdjęcie

Zaburzenia odżywiania są grupą schorzeń, które są coraz częściej diagnozowane wśród społeczeństwa. Tuż obok anoreksji, najczęściej spotykanym zaburzeniem jest bulimia, która zamiennie nazywana jest żarłocznością psychiczną. Jej objawy są bardzo często maskowane i skutecznie ukrywane przez pacjentów, a skutki bulimii mogą mieć katastrofalne konsekwencje dla zdrowia fizycznego oraz psychicznego. Jakie są objawy i kryteria rozpoznania żarłoczności psychicznej? Jakie są skutki bulimii, która jest bagatelizowania i nieleczona?

Z artykułu dowiesz się:

  • kto najczęściej choruje na żarłoczność psychiczną?
  • jakie są przyczyny i kryteria rozpoznania zaburzenia?
  • czym są ataki wilczego, niepohamowanego głodu?
  • jakie są skutki bulimii?
  • jakie są sposoby leczenia bulimii?

Zobacz też artykuł: Zaburzenia odżywiania w czasach pandemii - jak rozpoznać objawy bulimii i anoreksji u nastolatków.

Bulimia Nervosa - kto choruje najczęściej?

Bulimia, podobnie jak anoreksja, jest przewlekłym, niebezpiecznym zaburzeniem odżywiania. Obraz kliniczny żarłoczności psychicznej polega na występowaniu epizodów nadmiernego objadania się, po których pacjent wykazuje zachowania mające na celu redukcję wagi. Najczęściej osoba zaburzona zmusza się do stosowania restrykcyjnej diety lub rozpoczyna prowokowanie wymiotów, co przekłada się na pogorszenie zdrowia fizycznego oraz psychicznego. Bulimia jest chorobą, w której pacjent traci kontrolę nad swoją relacją z jedzeniem, co może mieć katastrofalne konsekwencje.

Żarłoczność psychiczna przede wszystkim diagnozowana jest u kobiet. Pierwsze objawy choroby pojawiają się u osób między 16, a 35 rokiem życia, a w przypadku braku leczenia objawy mogą utrzymywać się aż do 40 roku życia. Specjaliści z zakresu psychiatrii zauważają bardzo dużą zależność między nadmiernym dbaniem o wygląd zewnętrzny i kompulsywnym uprawianiem sportu, a predyspozycją do rozwoju bulimii.

Jak rozpoznać bulimię? Kryteria choroby

Bulimia jest zaburzeniem, które ma ścisły związek z depresją. W jej przebiegu osoba chora zazwyczaj zmaga się z obniżonym poczuciem własnej wartości, a także cierpi z powodu niezadowolenia ze swojego wyglądu. Pacjent zmagający się z żarłocznością psychiczną nie jest w stanie zapanować nad relacją z jedzeniem, ale też własnymi emocjami. Bulimia jest chorobą przewlekłą, która może doprowadzić nawet do śmierci. Jej charakterystycznym objawem jest widoczny obrzęk ślinianek przyusznych oraz znaczne zniszczenie szkliwa zębów.

Jak rozpoznać bulimię? - najważniejsze kryteria i symptomy zaburzenia:

  • silna koncentracja pacjenta na jedzeniu i wykazywanie odczuć związanych z silną potrzebą jedzenia,
  • pojawianie się epizodów tak zwanego wilczego głodu przynajmniej dwa razy w tygodniu przez okres trzech miesięcy,
  • nieprawidłowe postrzeganie własnej sylwetki przez osobę zaburzoną - uważanie siebie za osobę otyłą oraz odczuwanie strachu przed przybraniem na wadze,
  • unikanie przybrania na wadze za pomocą różnych metod, do których należy: prowokowanie wymiotów i biegunek, stosowanie preparatów na trawienie, moczopędnych, a także środków zmniejszających apetyt.

Rozpoznanie choroby w niektórych przypadkach może być trudne. Pacjenci zazwyczaj skutecznie maskują symptomy bulimii, co może być dla nich bardzo niebezpieczne.

Przyczyny bulimii - co wywołuje żarłoczność psychiczną?

Bulimia jest zaburzeniem odżywiania, które nie polega jedynie na nieprawidłowej relacji pacjenta z jedzeniem. Okresy i napady wilczego głodu mogą być związane z reakcją osoby zaburzonej na odczuwane emocje, takie jak złość, smutek, gniew, rozczarowanie. Wywoływanie wymiotów czy biegunek jest czynnikiem, do którego przyczynia się silne pragnienie nieprzybierania na wadze po spożytym pokarmie.

Mimo, że obecna medycyna nie jest w stanie jasno określić jaka jest przyczyna bulimii, obserwuje się, że na rozwój choroby wpływają:

  • predyspozycje genetyczne,
  • czynniki środowiskowe, kultura, w której dorasta pacjent,
  • atmosfera i warunki dorastania,
  • nagła, drastyczna zmiana w życiu, która odciska piętno na psychice, 
  • zbyt niska samoocena.

Rozpoznanie u siebie lub osoby bliskiej objawów zaburzenia powinno być sygnałem do natychmiastowego rozpoczęcia szukania pomocy. Jedyną szansą na powrót pacjenta do dawnego życia jest przeprowadzenie leczenia z pomocą specjalistów.

Czym są ataki wilczego głodu i jak sobie z nimi radzić?

Ataki wilczego głodu są jednym z objawów żarłoczności psychicznej. Zjawisko polega na występowaniu u osoby zaburzonej epizodu objadania się, polegającego na spożyciu ilości pokarmów o bardzo dużej kaloryczności, która przekracza dzienne zapotrzebowanie danej osoby. Zjadanie takiej ilości pokarmów następuje w krótkim czasie, który nie przekracza dwóch godzin. Atak wilczego głodu wywołany jest niepohamowaną oraz niekontrolowaną koniecznością zjedzenia dużej ilości pokarmów.

Najważniejszym krokiem w pozbyciu się napadów wilczego głodu jest skorzystanie z pomocy specjalisty, czyli psychiatry lub psychologa. Dodatkowo, bardzo ważne jest zmienienie własnych nawyków żywieniowych. Osobom cierpiącym na napady kompulsywnego obżarstwa zalecane jest stosowanie lekkostrawnej diety, która nie doprowadza do uczucia pełności w żołądku. Dodatkowo, bardzo ważne jest zjadanie pełnowartościowych posiłków oraz wprowadzenie zdrowej żywności, a także zrezygnowanie z wysoce przetworzonego jedzenia. 

Destrukcyjne skutki bulimii po latach - powikłania związane z objadaniem i zachowaniami kompensacyjnymi

Skutki bulimii po latach mogą być katastrofalne dla zdrowia i ogólnej kondycji organizmu. Choroba odciska swoje piętno nie tylko na zdrowiu fizycznym, ale również psychicznym.

Kompulsywne objadanie się i stosowanie metod oczyszczania organizmu poprzez wymioty w pierwszej fazie prowadzi do:

  • niedożywienia i odwodnienia,
  • przewlekłego zmęczenia,
  • kołatania serca,
  • rozciągnięcia ścian żołądka,
  • dyskomfortu w jamie brzusznej,
  • wahań nastroju, rozwoju depresji.

Skutkiem bulimii po latach jest najczęściej pojawienie się zaburzeń hormonalnych, których konsekwencją jest niepłodność. Choroba prowadzi również do zaburzeń w układzie sercowo-naczyniowym oraz dysfunkcji przełyku, które są konsekwencją wywoływania wymiotów przez wiele lat. Najgorszym skutkiem choroby może być niestety śmierć osoby zaburzonej, najczęściej na skutek niewydolności krążeniowo-sercowej. Bulimia prowadzi również do rozwoju depresji i zaburzenia własnej samooceny, a brak pomocy specjalisty może kończyć się próbą samobójczą osoby chorej.

Leczenie bulimii. Gdzie szukać pomocy w przypadku zaburzeń odżywiania?

Leczeniem i rozpoznawaniem objawów bulimii zajmują się specjaliści z zakresu psychiatrii, czyli psycholodzy, psychoterapeuci oraz lekarze psychiatrzy. Trafne rozpoznanie choroby oraz znajomość przyczyny jej rozwoju daje szansę na wdrożenie efektywnego leczenia, które będzie prowadziło do powrotu do dawnej sprawności psychicznej pacjenta.

W leczeniu bulimii stosuje się kolaborację dwóch metod terapeutycznych, czyli farmakoterapię i psychoterapię. Żarłoczność psychiczną leczy się poprzez wdrożenie leków przeciwdepresyjnych mających na celu wyciszenie psychiki pacjenta i pomoc w rozpoznaniu posiadanego problemu, a także terapię poznawczo-behawioralną, która pomaga naprawić własną relację z jedzeniem i umożliwia odzyskanie kontroli nad obżarstwem.

Profilaktyka zaburzeń odżywiania - skuteczne metody dla dzieci i dorosłych

Profilaktyka zaburzeń odżywiania u dzieci i dorosłych daje szansę na unikanie rozwoju anoreksji i bulimii u dużej części społeczeństwa. Najważniejszymi metodami profilaktycznymi są:

  • kampanie informacyjne - ich celem jest przedstawianie społeczeństwu podstawowych informacji, przyczyny rozwoju, a także przebiegu bulimii, dzięki czemu choroby psychiczne dotyczące zaburzeń odżywiania przestają być tematem tabu,
  • nauka prawidłowego żywienia - uczenie dzieci, młodzieży i dorosłych prawidłowego stylu odżywiania daje szansę na wprowadzenie do ich życia najważniejszych zasad prawidłowego żywienia, które uniemożliwiają dopuszczenie do kompulsywnego obżarstwa,
  • wsparcie psychiczne - w profilaktyce zaburzeń odżywiania bardzo ważna jest znajomość własnej wartości i budowania pewności sienie, a także wspieranie psychiki dzieci na różnych etapach dorastania.

Bulimia jest zaburzeniem odżywiania, które jest bardzo niebezpieczne dla zdrowia i życia pacjentów. Wczesne zdiagnozowanie i wykrycie symptomów choroby daje szanse na przeprowadzenie psychoterapii i leczenia psychicznego, dzięki czemu osoby chore mają szansę na powrót do dawnego życia. 

Niniejszy artykuł nie jest poradą medyczną i ma charakter wyłącznie informacyjny.

Przeziębienie i grypa

Grypa typu A – objawy, przebieg, leczenie i możliwe powikłania
Grypa należy do najczęściej występujących chorób wirusowych układu oddechowego. Szczególne wyzwanie epidemiologiczne stanowi przy tym grypa typu A, wywołująca infekcje u ludzi oraz innych gatunków ssaków i ptaków....

Serce i układ krążenia

Niskie ciśnienie: czy wymaga leczenia? – przyczyny, objawy, leczenie
Niskie ciśnienie tętnicze (hipotonia, niedociśnienie, hipotensja) może wystąpić u każdej osoby, nawet małych dzieci i sportowców. Chociaż nie jest tak częste i tak niebezpieczne, jak nadciśnienie tętnicze i przeważnie nie utrudnia...

Układ rozrodczy i moczowy

Ulubione pozycje seksualne kobiet - 10 pozycji seksualnych, które dają niezapomniane doznania
Seks odgrywa bardzo ważną rolę w życiu zarówno mężczyzn, jak i kobiet. Umacnia związek, pozwala lepiej poznać swoje ciało i zaspokoić skrywane pragnienia....

Układ pokarmowy

Bulgotanie w brzuchu i przelewanie w jelitach – objawy, przyczyny, leczenie
Bulgotanie, przelewanie się, dziwne, głośne burczenie i przewracanie w brzuchu to nie tylko kłopotliwe i krępujące, ale również niepokojące objawy. Mogą wystąpić zarówno w dzień, jak i w nocy. Zazwyczaj stanowią całkowicie niegroźny ...

Informacje dla pacjenta

Wysoki puls – przyczyny, objawy jak prawidłowo zmierzyć?
Puls, inaczej tętno, określa ilość uderzeń serca na minutę, czyli częstotliwość bicia serca. Jego wartość jest dla człowieka zdrowego ściśle określana i nie powinna być ani za niska, ani zbyt wysoka. Każde odchylenie od normy wymaga ...

Serce i układ krążenia

Dieta na obniżenie cholesterolu - 10 produktów, które pomagają zbić cholesterol
Obecność zbyt wysokiego poziomu cholesterolu LDL we krwi jest zjawiskiem cywilizacyjnym. Z hipercholesterolemią zmaga się coraz większa część społeczeństwa, a do rozwoju problemu przyczyniają się czynniki zewnętrzne, jak nisko odżywcza dieta oraz mało...

Odporność, wzmocnienie organizmu

Eozynofilia: o czym świadczą podwyższone eozynofile? Objawy, przyczyny, normy
Badanie krwi to jedno z podstawowych metod diagnostycznych wielu chorób. Za jego pomocą możliwe jest oznaczenie wielu parametrów, w tym eozynofilów. To jeden z rodzajów białych krwinek, które pełnią istotną funkcję w układzie odpornościowym człowieka, ...

Informacje dla pacjenta

Czym jest hydroksyzyna (hydroxyzinum) na uspokojenie? Dawkowanie i przeciwwskazania
Gdy leki dostępne bez recepty oraz naturalne specyfiki przestają być skuteczne, zazwyczaj poszukiwane są nowe rozwiązania problemu związanego ze stresem. Jeśli mowa o preparatach na uspokojenie to jednym z popularniejszych, wydawanych z przepi...

Informacje dla pacjenta

Monocyty – o czym świadczą podwyższone monocyty?
Monocyty to komórki, które wchodzą w skład białych krwinek (leukocytów). Krążą one we krwi i w razie potrzeby wydostają się z naczyń krwionośnych do tkanek otaczających dane naczynie. W trakcie tego procesu przeistaczają się w makrofa...

Choroby zakaźne i pasożytnicze

Odrobaczanie dziecka – jak to zrobić? Po czym poznać, że dziecko ma pasożyty?
Pasożyty jelitowe to problem, który może dotyczyć każdego dziecka, niezależnie od wieku. Zastanawiasz się, jak rozpoznać objawy zakażenia i skutecznie odrobaczyć dziecko?...

Choroby skóry

Czerwone pieprzyki na ciele – czy jest się czym niepokoić?
Czerwone pieprzyki na ciele, choć zazwyczaj niegroźne, budzą niepokój u wielu osób. Czy ich obecność na skórze wymaga konsultacji z lekarzem? W tym artykule omówim...

Kosmetyki i uroda

Wąkrotka azjatycka w kosmetykach – dobroczynne właściwości i działanie
Wąkrotka azjatycka, znana również jako Centella Asiatica, od wieków cieszy się uznaniem w medycynie naturalnej. Obecnie zdobywa coraz większą popularność jako składnik ...

Serce i układ krążenia

Jakie są najlepsze suplementy na obniżenie cholesterolu? Ranking 10 sprawdzonych preparatów
Cholesterol. Może być dobry i zły. Ten dobry to HDL, a zły określany jest terminem LDL. Dobrego cholesterolu powinno się mieć jak najwięcej, ponieważ działa on ochronnie i zmniejsza możliwość wystąpienia miażdżycy i innych chorób sercowo-naczyni...

Serce i układ krążenia

Jak obniżyć kortyzolu? Diagnostyka i naturalne metody leczenia hiperkortyzolemii
Czym jest kortyzol i jaką rolę pełni w organizmie, jakie są przyczyny i konsekwencje podwyższonego poziomu kortyzolu? Jak rozpoznać pierwsze sygnały zaburzeń poziomu kortyzolu? Sprawdź jak skutecznie zwalczyć objawy wysokiego kortyzolu......

Kosmetyki i uroda

Jak zlikwidować zmarszczki pod oczami? Metody odmładzania okolic oczu
Skóra wokół oczu jest niezwykle delikatna i podatna na pojawianie się zmarszczek. Choć ich występowanie jest naturalnym procesem starzenia się, wiele osób szuka skuteczny...

Sport i fitness

Odżywki białkowe – czy warto? Ranking najlepszych produktów na rynku. Ile gramów białka dziennie jeść na przyrost masy i redukcję?
Odżywki białkowe cieszą się ogromną popularnością, ale czy są niezbędne dla budowy mięśni i redukcji tkanki tłuszczowej? Dowiedz się, jak wybrać najlepsze produkty, obliczyć zapotrzebowanie na białko i wprowadzić je do codziennej diety ...

Kosmetyki i uroda

Najlepszy kolagen na skórę, stawy i włosy – ranking najlepiej przyswajalnych form kolagenów
Kolagen nazywany jest eliksirem młodości i zdrowia. Niestety z wiekiem jego naturalna produkcja w organizmie człowieka spada, przez co skóra traci jędrność i elastyczność oraz pojawia się ból stawów....

Choroby autoimmunologiczne

Reumatyzm – leczenie i profilaktyka w bólach reumatycznych. Fizjoterapia chorób zwyrodnieniowych stawów
Choroby reumatyczne to nie tylko problem osób starszych – coraz częściej dotykają również młodszych pacjentów, wpływając na jakość ich życia i sprawność fizyczną. B&o...

Dlaczego my?
why-us-img

Odbiór osobisty w aptece

why-us-img

Profesjonalna obsługa

why-us-img

Szybka wysyłka

why-us-img

Legalnie działająca apteka

why-us-img

Płatność online lub za pobraniem