Stan zapalny zęba: objawy, leczenie i naturalne sposoby na łagodzenie bólu

Stan zapalny zęba: objawy, leczenie i naturalne sposoby na łagodzenie bólu - zdjęcie
Podstawowym czynnikiem gwarantującym utrzymanie zdrowych zębów oraz dziąseł jest wykonywanie codziennej higieny jamy ustnej. Skutkiem nieregularnego mycia zębów jest tworzenie się ubytków i gromadzenie bakterii próchnicy. Efektem jest odczuwanie silnego bólu oraz miejscowa nadwrażliwość. Zwykle wynikają one z utworzenia się stanu zapalnego zęba, który powinien być natychmiastowo skonsultowany z lekarzem stomatologiem. Czym jest stan zapalny zęba? Na czym polega jego leczenie?

Z artykułu dowiesz się:

  • czym jest nadwrażliwość oraz stan zapalny zęba?
  • jakich objawów dotyczących uzębienia nie należy lekceważyć?
  • jaka jest zależność między stanem zapalnym zęba a bólem głowy?
  • na czym polega leczenie stanu zapalnego zęba?
  • jakie mogą być konsekwencje stanu zapalnego zęba (powikłania)?
  • jak właściwie dbać o higienę całej jamy ustnej?

Zobacz również artykułZapalenie dziąseł - przyczyny, objawy i leczenie. Jak zapobiegać zapaleniu dziąseł?

Stan zapalny zęba: czym jest i jak go rozpoznać?

Higiena jamy ustnej jest czynnością, która bez wątpienia warunkuje zdrowie zębów oraz dziąseł. Jej zaniechanie prowadzi do gromadzenia się resztek pokarmowych, które wraz z upływem czasu prowadzą do rozwoju chorób zębów. Zapalenie zęba jest hasłem, który powszechnie określa stan zapalny ulokowany w okolicy miazgi zęba. Z medycznego punktu widzenia, stan zapalny zęba jest procesem chorobowym, w którym dochodzi do zapalenia miazgi zęba. Ta ostatnia jest strukturą, która charakteryzuje się bardzo silnym unerwieniem oraz obecnością licznych naczyń krwionośnych. Wytworzenie przez miazgę zębową stanu zapalnego ma za zadanie ochraniać ząb oraz zabezpieczać go przed czynnikami zewnętrznymi doprowadzającymi do jego zniszczenia, czyli próchnicą, urazem mechanicznym czy ścieraniem się kości zębowej.

Jak rozpoznać stan zapalny zęba? Ból zęba podczas jedzenia i picia, zwłaszcza produktów o wysokiej lub niskiej temperaturze, zwykle jest pierwszym symptomem zwiastującym rozwój zapalenia. Kolejny etap stanowi przeważnie odczuwanie silnego, nieprzerwanego bólu, utrudniającego funkcjonowanie. Równie niepokojący powinien być ból zęba w nocy, który nie ustaje po przyjęciu środków farmakologicznych. Bagatelizowanie objawów stanu zapalnego zęba może mieć wiele konsekwencji, do których należy zapalenie okostnej zęba, tworzenie się zgorzeli lub powstanie przetoki zębowej.

Ból zęba: nadwrażliwość czy stan zapalny?

Ból zęba jest negatywnym doświadczeniem, który zwykle skłania pacjentów do poprawy higieny lub konsultacji schorzenia jamy ustnej ze specjalistą. Wielu pacjentów ma problem z odróżnieniem poszczególnych dolegliwości, a najwięcej trudności sprawia rozróżnienie nadwrażliwości od stanu zapalnego. Czym charakteryzują się te dwie jednostki chorobowe?

  • Nadwrażliwość zęba występuje podczas ekspozycji zęba lub dziąsła na konkretny bodziec, na przykład zimno, ciepło, słodki lub kwaśny pokarm. Cechą charakterystyczną nadwrażliwości jest pojawienie się krótkotrwałej reakcji bólowej, która przy braku bodźca ustępuje.
  • Stan zapalny zęba występuje, gdy dochodzi do uszkodzenia miazgi zęba. Wyróżnia go wytwarzanie silnego, pulsującego bólu, który znacznie obniża samopoczucie, a dodatkowo nie ustaje po podaniu medykamentów, do których należą leki przeciwzapalne oraz leki na ból zęba o działaniu miejscowym. Dodatkowo, stanom zapalnym zęba może towarzyszyć ból głowy, obrzęk policzka, twarzy lub szyi, a także widoczne opuchnięcie dziąsła.

Stan zapalny zęba jest zjawiskiem, którego nie wolno lekceważyć. Wszelkie niepokojące objawy należy skonsultować ze stomatologiem, który decyduje o dalszych krokach i zleca na przykład leczenie kanałowe lub stosowanie antybiotykoterapii.

Ból zęba podczas jedzenia i picia, przy nagryzaniu oraz w nocy, czyli objawy, których nie należy lekceważyć

Ból zęba przy nagryzaniu, występujący w nocy lub podczas spożywania pokarmów to objawy, których nie należy bagatelizować. Takie sygnały występujące w jamie ustnej mogą świadczyć o zapaleniu miazgi zęba, ale też o znacznie poważniejszych schorzeniach. Jakie mogą być potencjalne przyczyny bólu zęba w różnych sytuacjach?

  • Stan zapalny zęba, czyli zapalenie jego miazgi.
  • Próchnica ukryta, czyli ubytki w zębie, których nie widać podczas rutynowych kontroli stomatologicznych. To stan pojawiający się zwłaszcza w przestrzeniach międzyzębowych. Nieleczony dosięga nerwów zęba, drażniąc je i wywołując ból.
  • Paradontoza, czyli tworzący się stan zapalny przyzębia, a dokładniej tkanki okalającej konkretny ząb.

Ból zęba w nocy, przy jedzeniu czy piciu jest zjawiskiem, którego nie wolno lekceważyć. W takim wypadku warto zasięgnąć porady specjalisty, co może okazać się jedyną szansą na wyleczenie zęba i uniknięcie bólu.

Stan zapalny zęba a ból głowy, czyli objawy towarzyszące podczas zapalenia okostnej

Ból zęba podczas występowania stanu zapalnego może być połączony z dodatkowymi symptomami. Szczególną zależnością, która wymaga natychmiastowej interwencji lekarskiej jest współistnienie bólu zęba oraz bólu głowy. Te dwa objawy zwykle pojawiają się, gdy pacjent bagatelizuje obecny w jamie ustnej stan zapalny, czego konsekwencją jest utworzenie się zapalenia okostnej.

Głównym objawem zapalenia okostnej jest silny, pulsujący ból, który promieniuje do głowy, zwłaszcza do oka, czoła oraz ucha i szyi. Ból jest na tyle trudny, że utrudnia pacjentom wykonywanie codziennych czynności, takich jak mówienie czy spożywanie pokarmu i napojów. Dodatkowo, bólowi towarzyszy silny obrzęk okolicy objętej zapaleniem, a sam ząb staje się ruchomy ze względu na powiększanie się dziąsła. W takim wypadku konieczne jest zastosowanie leczenia kanałowego oraz antybiotykoterapii, a w szczególnych wypadkach – ekstrakcja zęba. Czy można wyrwać zęba ze stanem zapalnym? Niestety, nie jest to możliwe, ze względu na silne zakażenie tkanek, które w pierwszej kolejności wymagają leczenia. Warto zaznaczyć, że stan zapalny bardzo często pojawia się na zębach mądrości. Tak zwane ósemki są ulokowane w tylnej części jamy ustnej, a dodatkowo wyrastają w nieprawidłowy sposób, co utrudnia ich domywanie. Takie czynniki sprawiają, że atakowane są zęby mądrości – stany zapalne tworzą się właśnie na nich.

Domowe sposoby na ból zęba: woda utleniona, słona woda, olejek goździkowy i ekstrakt waniliowy w walce z bólem

Co na stan zapalny zęba sprawdzi się najlepiej? Pierwszą pomocą zwykle są leki na ból zęba z substancją czynną o działaniu znieczulającym oraz przeciwzapalnym. Wielu pacjentów zmagających się ze stanem zapalnym zęba w początkowej fazie decyduje się na zastosowanie domowych sposobów, które mają przynieść ulgę w bólu.

Stan zapalny zęba: domowe sposoby na złagodzenie bólu.

  • Woda utleniona – połączenie 3% wody utlenionej z wodą w proporcji 1:1 daje płukankę o silnym działaniu przeciwzapalnym. Regularne traktowanie zmienionych chorobowo miejsc takim roztworem z pewnością zmniejsza obrzęk, a także skutecznie uśmierza ból.
  • Słona woda – roztwór wody i soli podawany na stan zapalny w jamie ustnej wpływa na niego antyseptycznie. Dodatkowo, sól ma właściwości zmieniające pH jamy ustnej, dzięki czemu dalsze namnażanie się bakterii zostaje uniemożliwione.
  • Olejek goździkowy – podanie okładu z olejkiem goździkowym skutecznie uśmierza i eliminuje ból, a dodatkowo zmniejsza obrzęk i zapalenie.
  • Ekstrakt waniliowy – podanie około 3 kropli na objęty zapaleniem ból niemal natychmiastowo zwalcza nieprzyjemne odczucie.

Naturalne sposoby walki z bólem zęba należy stosować jako środki poprawiające komfort życia. Stan zapalny zęba jest schorzeniem, które wymaga leczenia, a jego bagatelizowanie może mieć wiele negatywnych konsekwencji.

Leczenie stanu zapalnego zęba: antybiotykoterapia, leczenie kanałowe lub ekstrakcja

Leczenie stanu zapalnego zęba jest jedynym sposobem na przywrócenie pełnej homeostazy jamy ustnej. Obecna medycyna dysponuje trzema metodami walki z tym schorzeniem, do których należy antybiotykoterapia, leczenie kanałowe oraz ekstrakcja. Co warto o nich wiedzieć?

Antybiotyki na stan zapalny zęba pomagają zmniejszyć obszar zapalenia, a także wyeliminować nagromadzone tam bakterie. Wykluczenie zapalenia jest podstawą dalszego leczenia, czyli przeprowadzenia endodoncji. Leczenie endodontyczne, czyli kanałowe, polega na całkowitym usunięciu zmienionej chorobowo miazgi zęba z kanałów. Po jej usunięciu stomatolog dokonuje intensywnej dezynfekcji miejsc i szczelnego wypełnienia kanałów właściwym surowcem. Tak przygotowany ząb stanowi podstawę do jego odbudowy, zazwyczaj z wykorzystaniem tak zwanych koronek. Ekstrakcja zęba – jego usunięcie – wykonywane jest, gdy wykorzystano wszystkie metody leczenia, a ich zastosowanie nie dało pożądanych efektów. Ekstrakcji zwykle poddawane są zęby mądrości, z uwagi na ich lokalizację i trudność w oczyszczaniu.

Higiena jamy ustnej: jak utrzymać zdrowe zęby i uniknąć stanów zapalnych?

Efektywne wykonywanie codziennych zabiegów higienizacyjnych jamy ustnej jest głównym czynnikiem, który ochrania pacjentów przed tworzeniem się stanów zapalnych zębów oraz ubytków próchniczych. Trzeba więc zadać fundamentalne pytanie: jak dbać o zęby?

Podstawą higieny jamy ustnej jest szczotkowanie zębów minimum dwa razy dziennie, a najlepiej – po każdym posiłku. Obecnie na rynku można znaleźć wysokiej klasy szczoteczki soniczne czy elektryczne, które efektywnie usuwają nagromadzone zanieczyszczenia, nie podrażniając przy tym dziąseł. Niezwykle ważne jest również usuwanie resztek pokarmowych z przestrzeni międzyzębowych przy pomocy nici dentystycznych, co uskutecznia proces mycia zębów. Uzupełnieniem codziennego oczyszczania zębów jest płukanie jamy ustnej specjalnym płynem, który dodatkowo ochrania dziąsła, język i policzki przed tworzeniem się stanów zapalnych.

Niniejszy artykuł nie jest poradą medyczną i ma charakter wyłącznie informacyjny.

Serce i układ krążenia

Niskie ciśnienie: czy wymaga leczenia? – przyczyny, objawy, leczenie
Niskie ciśnienie tętnicze (hipotonia, niedociśnienie, hipotensja) może wystąpić u każdej osoby, nawet małych dzieci i sportowców. Chociaż nie jest tak częste i tak niebezpieczne, jak nadciśnienie tętnicze i przeważnie nie utrudnia...

Przeziębienie i grypa

Grypa typu A – objawy, przebieg, leczenie i możliwe powikłania
Grypa należy do najczęściej występujących chorób wirusowych układu oddechowego. Szczególne wyzwanie epidemiologiczne stanowi przy tym grypa typu A, wywołująca infekcje u ludzi oraz innych gatunków ssaków i ptaków....

Układ rozrodczy i moczowy

Ulubione pozycje seksualne kobiet - 10 pozycji seksualnych, które dają niezapomniane doznania
Seks odgrywa bardzo ważną rolę w życiu zarówno mężczyzn, jak i kobiet. Umacnia związek, pozwala lepiej poznać swoje ciało i zaspokoić skrywane pragnienia....

Odporność, wzmocnienie organizmu

Eozynofilia: o czym świadczą podwyższone eozynofile? Objawy, przyczyny, normy
Badanie krwi to jedno z podstawowych metod diagnostycznych wielu chorób. Za jego pomocą możliwe jest oznaczenie wielu parametrów, w tym eozynofilów. To jeden z rodzajów białych krwinek, które pełnią istotną funkcję w układzie odpornościowym człowieka, ...

Informacje dla pacjenta

Monocyty – o czym świadczą podwyższone monocyty?
Monocyty to komórki, które wchodzą w skład białych krwinek (leukocytów). Krążą one we krwi i w razie potrzeby wydostają się z naczyń krwionośnych do tkanek otaczających dane naczynie. W trakcie tego procesu przeistaczają się w makrofa...

Dieta i odchudzanie

Owoc kaki (persymona): wartości odżywcze, prozdrowotne i składniki aktywne
Owoc kaki, czyli persymona, to niesamowity produkt spożywczy, który wciąż bardzo rzadko gości na europejskich talerzach. To egzotyczny owoc o charakterystycznym smaku, który stale zyskuje na popularności wśród dietetyków ora...

Układ pokarmowy

Bulgotanie w brzuchu i przelewanie w jelitach – objawy, przyczyny, leczenie
Bulgotanie, przelewanie się, dziwne, głośne burczenie i przewracanie w brzuchu to nie tylko kłopotliwe i krępujące, ale również niepokojące objawy. Mogą wystąpić zarówno w dzień, jak i w nocy. Zazwyczaj stanowią całkowicie niegroźny ...

Serce i układ krążenia

Dieta na obniżenie cholesterolu - 10 produktów, które pomagają zbić cholesterol
Obecność zbyt wysokiego poziomu cholesterolu LDL we krwi jest zjawiskiem cywilizacyjnym. Z hipercholesterolemią zmaga się coraz większa część społeczeństwa, a do rozwoju problemu przyczyniają się czynniki zewnętrzne, jak nisko odżywcza dieta oraz mało...

Informacje dla pacjenta

Czym jest hydroksyzyna (hydroxyzinum) na uspokojenie? Dawkowanie i przeciwwskazania
Gdy leki dostępne bez recepty oraz naturalne specyfiki przestają być skuteczne, zazwyczaj poszukiwane są nowe rozwiązania problemu związanego ze stresem. Jeśli mowa o preparatach na uspokojenie to jednym z popularniejszych, wydawanych z przepi...

Serce i układ krążenia

Jak obniżyć kortyzolu? Diagnostyka i naturalne metody leczenia hiperkortyzolemii
Czym jest kortyzol i jaką rolę pełni w organizmie, jakie są przyczyny i konsekwencje podwyższonego poziomu kortyzolu? Jak rozpoznać pierwsze sygnały zaburzeń poziomu kortyzolu? Sprawdź jak skutecznie zwalczyć objawy wysokiego kortyzolu......

Kosmetyki i uroda

Jak zlikwidować zmarszczki pod oczami? Metody odmładzania okolic oczu
Skóra wokół oczu jest niezwykle delikatna i podatna na pojawianie się zmarszczek. Choć ich występowanie jest naturalnym procesem starzenia się, wiele osób szuka skuteczny...

Sport i fitness

Odżywki białkowe – czy warto? Ranking najlepszych produktów na rynku. Ile gramów białka dziennie jeść na przyrost masy i redukcję?
Odżywki białkowe cieszą się ogromną popularnością, ale czy są niezbędne dla budowy mięśni i redukcji tkanki tłuszczowej? Dowiedz się, jak wybrać najlepsze produkty, obliczyć zapotrzebowanie na białko i wprowadzić je do codziennej diety ...

Kosmetyki i uroda

Najlepszy kolagen na skórę, stawy i włosy – ranking najlepiej przyswajalnych form kolagenów
Kolagen nazywany jest eliksirem młodości i zdrowia. Niestety z wiekiem jego naturalna produkcja w organizmie człowieka spada, przez co skóra traci jędrność i elastyczność oraz pojawia się ból stawów....

Choroby autoimmunologiczne

Reumatyzm – leczenie i profilaktyka w bólach reumatycznych. Fizjoterapia chorób zwyrodnieniowych stawów
Choroby reumatyczne to nie tylko problem osób starszych – coraz częściej dotykają również młodszych pacjentów, wpływając na jakość ich życia i sprawność fizyczną. B&o...

Dieta i odchudzanie

Zdrowe odżywianie dla dzieci: Jak urozmaicić dietę dziecka, aby dostarczyć mu wszystkich niezbędnych składników?
W zdrowym ciele zdrowy duch, a dieta to klucz do prawidłowego rozwoju dziecka. Dowiedz się, jak urozmaicać dietę i jak układać jadłospis dla dziecka, aby wspierać jego zdrowie i kształtować zdrowe nawyki na całe życie....

Leksykon leków

Leki przeciwbólowe – paracetamol, ibuprofen, naproksen – działanie, dawkowanie, przeciwwskazania
Jak działają leki przeciwbólowe? Czy wybór między paracetamolem, ibuprofenem a naproksenem ma znaczenie dla Twojego zdrowia? Które leki przeciwbólowe nie rozrzedzają krwi? Poznaj najważniejsze informacje, które....

Układ nerwowy

Zaburzenia lękowe: diagnoza, leki i terapia CBT w atakach paniki
Zaburzenia lękowe to powszechny problem dotykający milionów ludzi na całym świecie, często utrudniający codzienne funkcjonowanie. Dowiedz się, jak rozpoznać objawy, jakie leki przeciwlękowe mogą pomóc oraz dlaczego terapia poznawczo...

Układ rozrodczy i moczowy

Inkontynencja: przyczyny, rodzaje i skuteczne leczenie nietrzymania moczu (NTM)
Inkontynencja, czyli nietrzymanie moczu i kału, dotyczy coraz większej liczby ludzi. To problem, o którym trzeba mówić głośno, ponieważ znacznie obniża on jakość życia milionów osób oraz negatywnie wpływa na ich zdrowi...

Dlaczego my?
why-us-img

Odbiór osobisty w aptece

why-us-img

Profesjonalna obsługa

why-us-img

Szybka wysyłka

why-us-img

Legalnie działająca apteka

why-us-img

Płatność online lub za pobraniem