Tonik do twarzy jest jednym z podstawowych kosmetyków pielęgnacyjnych. Nie tylko koi i odświeża cerę, ale także wzmacnia działanie serum i kremu do twarzy. Jednocześnie warto pamiętać o tym, że nie powinien być zastępowany wodą micelarną, która ma zupełnie inne właściwości i przeznaczenie.
W dzisiejszym artykule wyjaśnimy:
- czym jest tonik do twarzy,
- kiedy go używać,
- jakie są rodzaje kosmetyków,
- co powinien mieć w składzie,
- jak go stosować,
- jakie są ewentualne skutki uboczne stosowania toników.
Zobacz także artykuł: Jak pozbyć się zaskórników i wągrów? Jak powstają?
Czym jest tonik do twarzy? Działanie kosmetyku niezbędnego w codziennej pielęgnacji
Tonik do twarzy to uniwersalny produkt pielęgnacyjny, po który powinien sięgać każdy niezależnie od typu cery. Szeroki wybór preparatów pozwoli dopasować najlepszy kosmetyk do indywidualnych potrzeb użytkownika. Pozwala zarówno na szybkie odświeżenie skóry twarzy w ciągu dnia, jak i stanowi bazę dla dalszych zabiegów. Dobry tonik do twarzy ma przede wszystkim przywracać skórze naturalne pH po oczyszczaniu. Dodatkowo pozwoli na usunięcie pozostałych zanieczyszczeń.
Produkty można podzielić ze względu na sposób aplikacji. Dostępne są zarówno wygodne spraye, jak i tradycyjne kosmetyki, które można nakładać przy pomocy płatka kosmetycznego. Pierwsze rozwiązanie sprawdza się szczególnie latem, gdy potrzebujesz szybkiego odświeżenia. Dzięki wzbogaceniu dodatkowymi składnikami aktywnymi tonik pozwala na kompleksową pielęgnację każdego rodzaju cery, w tym problematycznej i ze skłonnością do trądziku.
Kiedy używać toniku do twarzy? Wskazania do stosowania
Nie ma szczególnych wskazań do stosowania toniku. Tonizowanie twarzy powinno stać się stałym elementem codziennej rutyny każdej osoby, której zależy na promiennej i zdrowo wyglądające cerze. Kosmetyk na bazie wody może być stosowany zarówno rano, jak i wieczorem po oczyszczaniu twarzy. Jego właściwości będą zależeć od dodanych składników aktywnych, olejków, kwasów oraz prebiotyków. Można przy tym wyróżnić dwa rodzaje toników: neutralne, które wyrównują naturalny poziom pH oraz złuszczające. Te drugie mają w składzie kwasy znane użytkowniczkom peelingów enzymatycznych.
Naturalny tonik do twarzy skutecznie wyrównuje równowagę kwasowo-zasadową, która zostaje naruszona przez używanie wody z kranu z chlorem, produktów do demakijażu oraz innych kosmetyków. Przywraca tym samym równowagę skórze, która staje się nawodniona i odporna na działanie negatywnych warunków środowiskowych. Toniki złuszczające sprawdzą się jako uzupełnienie demakijażu. Dzięki nim wykonasz codzienny mikropeeling, który usunie nadmiar sebum oraz obumarły naskórek.
Rodzaje toników do twarzy - jak dobrać tonik do rodzaju cery?
Jaki tonik do twarzy wybrać? Przede wszystkim składniki aktywne powinny być dopasowane do rodzaju cery. Jednym z najczęściej wybieranych produktów jest nawilżający tonik do twarzy, który oprócz oczyszczenia skutecznie nawadnia cerę. Dodatkowo wzmacnia działanie stosowanych na kolejnych etapach pielęgnacji kremów nawilżających. Posiadacze cery naczynkowej powinni sięgnąć po łagodne i naturalne środki do pielęgnacji, które będą wzmacniać kruche naczynka. Warto sięgać po preparaty, które mają w składzie m.in.: arnikę działającą ściągająco i przeciwobrzękowo oraz wyciąg z kasztanowca, który zmniejsza kruchość naczyń krwionośnych.
Tonik do twarzy trądzikowej ma na celu zmniejszanie przesuszania się cery oraz widoczną redukcję wyprysków. Kosmetyki przywracają naturalne kwaśne pH skóry, dzięki czemu skuteczniej regulują pracę gruczołów łojowych. Ponadto pomagają w redukcji podrażnień oraz dezynfekują naskórek. Na rynku nie brakuje rozwiązań anti-aging. Tonik do cery dojrzałej często zawiera w składzie witaminę Coraz retinol, które skutecznie usuną przebarwienia oraz zmniejszą widoczność rozszerzonych porów.
Dobry tonik do twarzy, czyli co powinien mieć w składzie dobry produkt?
Dobry tonik powinien zostać dopasowany do indywidualnych potrzeb oraz rodzaju cery. Najlepiej unikać produktów, które mają w składzie sztuczne barwniki, SLS i SLES, o działaniu wysuszającym oraz parabeny i silikony. Jeśli zależy Ci na nawilżeniu postaw na kwas hialuronowy, mocznik oraz witaminy. Świetnie w roli tonika sprawdzi się także woda różana oraz lawendowa.
Wybierając tonik do skóry trądzikowej, warto postawić na produkty z kwasem salicylowym o działaniu przeciwzapalnym. Dodatkowo łagodzi on oraz redukuje ilość wydzielanego sebum. Świetnie radzi sobie z zaskórnikami oraz leczeniem zapalenia mieszków włosowych. W tonikach nie powinno zabraknąć także witamin - najlepiej sprawdzi się wit. C oraz B5. Pierwsza z nich skutecznie zwalcza wolne rodniki oraz redukuje przebarwienia, natomiast wit. B5 stanowi częsty składnik preparatów o właściwościach łagodzących.
Jak prawidłowo używać toniku? Pielęgnacyjna rutyna, za którą twoja cera podziękuje
Zastanawiasz się, jak używać toniku do twarzy? Nie wiesz, kiedy tonizować twarz? Przede wszystkim pamiętaj, aby nakładać tonik po myciu twarzy, ale przed innymi środkami pielęgnacyjnymi. Warto podkreślić, iż makijaż lepiej trzyma się na dobrze oczyszczonej twarzy. Z tego powodu zabieg może być wykonywany zarówno wieczorem, jak i rano. Dodatkowo może być używany w trakcie dnia. Podczas upałów doskonale odświeży zmęczoną skórę. Sprawdzi się także w klimatyzowanych pomieszczeniach, redukuje bowiem ryzyko wysuszenia naskórka.
Posiadaczki wrażliwej i skłonnej do przesuszania skóry mogą sięgnąć po wygodny tonik z atomizerem. Dla wielu osób pocieranie skóry wacikiem stanowi źródło dodatkowego podrażniania skóry. Jak stosować tonik do twarzy w sprayu? Jego aplikacja jest niezmiernie prosta. Wystarczy spryskać twarz z odległości około 20 cm. Warto także delikatnie wklepać produkt opuszkami palców. Nadmiar płynu możesz delikatnie usunąć chusteczką higieniczną. Szczegółowe i dodatkowe zalecenia co do sposobu stosowania powinny zostać wskazane przez producenta na opakowaniu.
Dlaczego po toniku piecze twarz? Możliwe skutki uboczne stosowania toniku
Zastanawiasz się, dlaczego po toniku piecze twarz? Z jednej strony zaczerwienienia mogą świadczyć o alergii. Z drugiej jednak strony często bywają wynikiem podrażnienia skóry wynikającym z zastosowania zbyt wielu składników aktywnych. Warto przy tym zauważyć, iż niektóre wyciągi naturalne mają silne działanie, które może powodować chwilowe pieczenie i szczypanie. Niepokój powinno wzbudzić utrzymywanie się rumienia oraz wysypki.
Niekiedy dyskomfort mogą powodować także składniki aktywne, które nie są prawidłowo dopasowane do rodzaju naszej cery. Na takie objawy najbardziej narażeni są posiadacze cery wrażliwej oraz ze skłonnością do przesuszenia. Jeśli chcesz zminimalizować ryzyko wystąpienia podrażnień, pamiętaj o tym, aby wybrać tonik do twarzy bez alkoholu. Uważnie obserwuj reakcje swojego organizmu i jeśli zaistnieje taka konieczność, zmień rodzaj pielęgnacji.
Niniejszy artykuł nie jest poradą medyczną i ma charakter wyłącznie informacyjny.