Zaćma: pierwsze objawy, przyczyny, leczenie i rodzaje katarakty

Objawy zaćmy - zdjęcie

Zaćma to podstępna choroba oczu, która może rozwijać się u osób w różnym wieku. Najczęściej dotyka jednak osoby po 75. roku życia, a także te chorujące na cukrzycę, astmę oskrzelową, jaskrę oraz choroby tarczycy. Nie wiele osób wie, że choroba ta dotyczy nie tylko ludzi, ale również psów. Zaćma rozwija się najczęściej latami, prowadząc do wielu problemów, stąd zalecana jest profilaktyka w postaci regularnych badań okulistycznych.

Z naszego artykułu dowiesz się:

  • czym jest zaćma;
  • jakie są przyczyny astmy;
  • jakie są pierwsze objawy zaćmy;
  • jakie są oznaki, objawy i symptomy zaćmy;
  • jak rozpoznać zaćmę;
  • jakie są rodzaje zaćmy;
  • kiedy udać się do lekarza;
  • kiedy można skorzystać z refundowanej operacji zaćmy;
  • jak wygląda operacja zaćmy.

Zobacz także: Oczy - wady wzroku

Czym jest zaćma - najczęstsza choroba oczu i co odpowiada za to schorzenie?

Zaćma jest schorzeniem, które dotyczy soczewki w gałce ocznej. Prowadzi do jej całkowitego lub częściowego zmętnienia, przez co widzialność przedmiotów czy ludzi zostaje ograniczona. Inną nazwą zamienną dla tej choroby jest katarakta. Prowadzi do upośledzenia widzenia lub całkowitej utraty wzroku. Co ważne, na chorobę narażone są głównie seniorzy, jednak coraz częściej diagnozuje się to schorzenie u osób po 40. roku życia. Diagnoza zaćmy jest również dużo bardziej prawdopodobna w przypadku osób leczących inne schorzenia np. cukrzycę, problemy z tarczycą, jaskrę czy astmę. Dodatkowo za schorzenie może odpowiadać nieprawidłowa dieta, palenie tytoniu czy genetyka.

Symptomy, oznaki i objawy zaćmy - co obejmują?

Zaćma to choroba, która najczęściej rozwija się powoli, dlatego w pierwszych latach może nie dawać praktycznie żadnych objawów. Pierwsze objawy zaćmy to przede wszystkim pogorszenie widzenia, wrażenie, jakby świat znajdował się za lekko matową szybą czy mgłą. Oznaką rozwijającej się zaćmy może być również znaczne i szybkie pogorszenie wzroku, konieczność zakupu okularów czy wymiany soczewek na mocniejsze. Innym objawem może być:

  • podwójne widzenie;
  • kiepski kontrast;
  • problem z rozróżnieniem barw;
  • widzenie aureoli wokół świateł;
  • żółknięcie kolorów;
  • zmniejszenie ostrości widzenia;
  • duża wrażliwość na światło i odblaski.

Różne rodzaje zaćmy - klasyfikacja

Istnieje kilka rodzajów zaćmy. To przede wszystkim:

  • zaćma wrodzona - to choroba, z którą można się urodzić;
  • zaćma korowa - to jedna z odmian zaćmy starczej. Jej przyczyną jest starzenie się organizmu i zwiotczenie soczewki;
  • zaćma jądrowa - to zmętnienie soczewki oka w samym centrum;
  • zaćma wtórna - to nawrót choroby, który może zdarzyć się u osób po operacji zaćmy;
  • zaćma biegunowa - zlokalizowana jest w tylnej lub przedniej części soczewki;
  • zaćma błoniasta - wynika z uszkodzenia torebki soczewki;
  • zaćma wikłająca -jest wynikiem stanu zapalnego oka, jaskry lub odwarstwienia się siatkówki;
  • zaćma polekowa - rozwija się na skutek długotrwałego przyjmowania leków.

Zaćma starcza - nadchodząca chorobie, która atakuje po 50. roku życia

Należy wiedzieć, że zaćma i wiek mają ze sobą wiele wspólnego. Zaćma starcza dotyczy osób po 50. roku życia. Wynika ze stopniowego mętnienia soczewki oka, co jest skutkiem starzenia się organizmu. Najczęściej objawia się pogorszeniem widzenia, mętnieniem czy mgłą w polu widzenia co znaczenie zaburza ostrość obrazu. Czasami zauważalna może być zmiana barwy źrenicy, jej wielkości czy kształtu. Osoba dotknięta zaćmą starczą może mieć problemy z prowadzeniem pojazdu oraz trudności w czytaniu.

Zaćma wikłająca - typ katarakty mogący powstać w każdym wieku

Zaćma wikłająca jest wynikiem zaburzeń związanych z przemianą materii soczewki, co prowadzi do problemów z jej przejrzystością. Choroba ta prowadzi do powolnego zmętnienia soczewki i utraty ostrości widzenia. Choć może występować w każdym wieku, najczęściej dotyka osoby starsze.

Zaćma jądrowa - wpływająca na środek soczewki

Zaćma jądrowa objawia się zmętnieniem soczewki w części centralnej, co prowadzi do problemu z przenikaniem światła przez soczewkę oka. Zostaje ono rozproszone, przez co osoba z zaćmą jądrową dostrzega mgłę oraz posiada mniejsze zdolności do rozróżniania barw. Warto wiedzieć, że choroba ta powoduje zmianę zabarwienia centralnej części soczewki na żółtą, lekko brązową czy ciemną.

Zaćma korowa - wpływająca na krawędzie soczewki

W zaćmie korowej zmętnieniu ulegają warstwy, które otaczają jądro soczewki. Warto wiedzieć, że choroba ta początkowo może nie dawać żadnych objawów, stąd tak ważna jest profilaktyka i regularne badanie u okulisty. Jednym z pierwszych objawów może być duża wrażliwość na światło i odblaski, co może pojawić się podczas zerkania na światła samochodów w nocy. Innym symptomem zaćmy korowej jest rozdwajanie obrazu.

Zaćma podtorebkowa tylna - wpływająca na tylną część soczewki

Ten rodzaj zaćmy atakuje tylną część soczewki. Prowadzi do szybkich problemów z widzeniem. Pacjent z zaćmą podtorebkową tylną może widzieć niewyraźnie i jakby za mgłą.

Zaćma wrodzona, z którą się rodzisz

To rodzaj zaćmy u dzieci, która rozwija się zaraz po urodzeniu. Najczęściej ma charakter dziedziczny lub jest wynikiem chorób matki w czasie ciąży np. zakażeń wirusowych czy bakteryjnych. Może mieć postać częściową lub całkowitą.

Katarakta - zmętnienie soczewki oka. Kiedy udać się do lekarza?

Zaćma to bardzo podstępna choroba, dlatego tak ważna jest profilaktyka. Pierwszym objawem jest najczęściej pogorszenie widzenia, dlatego w przypadku problemów z ostrością wzroku, zauważalną mgłą czy niemożnością prawidłowego rozróżniania barw, należy jak najszybciej zgłosić się do lekarza okulisty. Również w przypadku zwiększonej wrażliwości na słońce, pogorszenia się kontrastu czy widzenia podwójnego. Bardzo ważne jest również, aby badania okulistyczne były wykonywane regularnie u osób będących w grupie ryzyka.

Operacja zaćmy z refundacja na NFZ - od 2019 bez limitu i kolejki

Schorzenie, jakim jest zaćma, dotyczy coraz większej liczby osób. Jednym ze sposobów na całkowite pozbycie się problemu jest operacja zaćmy. Od 1 kwietnia 2019 roku nie ma limitu na wykonywane operacji w ramach NFZ. Oznacza to, że placówki medyczne mogą przyjmować większą liczbę pacjentów, co pozwoli na zmniejszenie czasu oczekiwania. To bardzo istotne dla pacjentów, którzy poprzez operację zaćmy mogą znaczenie zwiększyć swój komfort życia.

Procedury chirurgicznego usunięcia zaćmy

Leczenie zaćmy poprzez operację wykonywane jest w znieczuleniu miejscowym. Najczęściej podawane są krople do oczu ze środkiem przeciwzapalnym, co zmniejsza ryzyko stanów zapalnych. W niektórych przypadkach stosowana jest również narkoza. Skóra wokół oczu jest odkażana, rzęsy osłaniane są gazikami, a oko przytrzymywane jest za pomocą roztworki. Chirurg wykonuje nacięcie, dzięki któremu jest w stanie za pomocą narzędzie usunąć i rozbić zmętniałą soczewkę. Wszystko odbywa się za pomocą fal ultradźwiękowych. Następnie lekarz oczyszcza oko i wszczepia sztuczną soczewkę wewnętrzną, mocując ją za pomocą iniektora. Kolejno na oko nakładany jest opatrunek. Cały zabieg trwa około 40 minut, a pacjent zazwyczaj może wrócić do domu już tego samego dnia.

Poddanie się operacji - czego się spodziewać

Rana po operacji zaćmy goi się około 2 miesiące. Bardzo ważna jest kontrola gałki ocznej, a także stosowanie kropli do oczu, które zaleci okulista. W początkowej fazie oko może być obolałe, swędzące czy nadwrażliwe. Do pełnej sprawności oko wraca najczęściej po około miesiącu. Musi przyzwyczaić się do nowej soczewki. Po tym czasie najczęściej można czytać książki, oglądać telewizje, jednak warto ograniczyć te czynności, aby nie nadwyrężać oka. Po około 6 miesiącach nie ma żadnych ograniczeń, a oko jest w stanie działać sprawnie.

Warto wiedzieć, że mogą pojawić się komplikacje zaćmy. To:

  • wylew w oku;
  • zaćma wtórna;
  • rozwarstwienie siatkówki;
  • astygmatyzm.

Wskazówki dotyczące optymalnego gojenia

Rehabilitacja po operacji zaćmy obejmuje szereg czynności. To przede wszystkim oszczędzanie oczu, unikanie czytania, oglądania TV, prowadzenia pojazdów, używania komputera. Co istotne, na noc warto zakładać opaskę na oczy, a w ciągu dnia unikać zanieczyszczeń, np. brudnej wody, kurzu czy brudu. Konieczne jest stosowanie kropli do oczu, a także unikanie pochylania przez około 4-6 tygodni oraz dźwigania i nadmiernego wysiłku fizycznego. Lekarz najczęściej zaleca krople z antybiotykiem lub przeciwzapalne. Należy stosować się do zaleceń, a w przypadku problemów z oczami zasięgnąć porady lekarza.

Niniejszy artykuł nie jest poradą medyczną i ma charakter wyłącznie informacyjny.

Wybrane grupy produktowe:

Przeziębienie i grypa

Grypa typu A – objawy, przebieg, leczenie i możliwe powikłania
Grypa należy do najczęściej występujących chorób wirusowych układu oddechowego. Szczególne wyzwanie epidemiologiczne stanowi przy tym grypa typu A, wywołująca infekcje u ludzi oraz innych gatunków ssaków i ptaków....

Serce i układ krążenia

Niskie ciśnienie: czy wymaga leczenia? – przyczyny, objawy, leczenie
Niskie ciśnienie tętnicze (hipotonia, niedociśnienie, hipotensja) może wystąpić u każdej osoby, nawet małych dzieci i sportowców. Chociaż nie jest tak częste i tak niebezpieczne, jak nadciśnienie tętnicze i przeważnie nie utrudnia...

Układ rozrodczy i moczowy

Ulubione pozycje seksualne kobiet - 10 pozycji seksualnych, które dają niezapomniane doznania
Seks odgrywa bardzo ważną rolę w życiu zarówno mężczyzn, jak i kobiet. Umacnia związek, pozwala lepiej poznać swoje ciało i zaspokoić skrywane pragnienia....

Serce i układ krążenia

Dieta na obniżenie cholesterolu - 10 produktów, które pomagają zbić cholesterol
Obecność zbyt wysokiego poziomu cholesterolu LDL we krwi jest zjawiskiem cywilizacyjnym. Z hipercholesterolemią zmaga się coraz większa część społeczeństwa, a do rozwoju problemu przyczyniają się czynniki zewnętrzne, jak nisko odżywcza dieta oraz mało...

Układ pokarmowy

Bulgotanie w brzuchu i przelewanie w jelitach – objawy, przyczyny, leczenie
Bulgotanie, przelewanie się, dziwne, głośne burczenie i przewracanie w brzuchu to nie tylko kłopotliwe i krępujące, ale również niepokojące objawy. Mogą wystąpić zarówno w dzień, jak i w nocy. Zazwyczaj stanowią całkowicie niegroźny ...

Odporność, wzmocnienie organizmu

Eozynofilia: o czym świadczą podwyższone eozynofile? Objawy, przyczyny, normy
Badanie krwi to jedno z podstawowych metod diagnostycznych wielu chorób. Za jego pomocą możliwe jest oznaczenie wielu parametrów, w tym eozynofilów. To jeden z rodzajów białych krwinek, które pełnią istotną funkcję w układzie odpornościowym człowieka, ...

Informacje dla pacjenta

Wysoki puls – przyczyny, objawy jak prawidłowo zmierzyć?
Puls, inaczej tętno, określa ilość uderzeń serca na minutę, czyli częstotliwość bicia serca. Jego wartość jest dla człowieka zdrowego ściśle określana i nie powinna być ani za niska, ani zbyt wysoka. Każde odchylenie od normy wymaga ...

Informacje dla pacjenta

Monocyty – o czym świadczą podwyższone monocyty?
Monocyty to komórki, które wchodzą w skład białych krwinek (leukocytów). Krążą one we krwi i w razie potrzeby wydostają się z naczyń krwionośnych do tkanek otaczających dane naczynie. W trakcie tego procesu przeistaczają się w makrofa...

Informacje dla pacjenta

Czym jest hydroksyzyna (hydroxyzinum) na uspokojenie? Dawkowanie i przeciwwskazania
Gdy leki dostępne bez recepty oraz naturalne specyfiki przestają być skuteczne, zazwyczaj poszukiwane są nowe rozwiązania problemu związanego ze stresem. Jeśli mowa o preparatach na uspokojenie to jednym z popularniejszych, wydawanych z przepi...

Kosmetyki i uroda

Niacynamid – czy Twoja skóra go pokocha? Działanie i polecane kosmetyki
Niacynamid, znany również jako witamina B3, zdobywa coraz większą popularność w świecie pielęgnacji skóry. Ten wszechstronny składnik jest ceniony za swoje działanie na r&oa...

Dieta i odchudzanie

Dieta w SIBO i IMO – jak radzić sobie z zespołem rozrostu bakteryjnego jelita cienkiego?
SIBO oraz IMO to coraz częściej diagnozowane schorzenia, które mogą powodować szereg uciążliwych i nie zawsze specyficznych objawów. W poniższym artykule przedstawiamy najczęstsze symptomy, przyczyny oraz czynniki ryzyka rozwoju SIBO i IM...

Sport i fitness

Przepuklina kręgosłupa – objawy, diagnostyka i metody leczenia przepukliny
Przepuklina kręgosłupa to schorzenie dotykające osoby w różnym wieku, powodujące szereg objawów, których nasilenie może być znaczne. W tym artykule wskazano najpowszechniejsze symptomy przepukliny oraz przyczyny jej występowania....

Ciąża i dziecko

Witaminy prenatalne – ranking TOP 10 najlepszych preparatów dla kobiet w ciąży w 2025 roku
Poznaj ranking najlepszych witamin prenatalnych 2025 roku. Dowiedz się, jakie składniki są kluczowe dla zdrowia mamy i dziecka, oraz jak wybrać odpowiednie suplementy na każdy trymestr ciąży. Szczegółowy przewodnik po suplementacji w ciąży....

Dieta i odchudzanie

Dieta okienkowa (Intermittent Fasting) – jak obliczyć deficyt kaloryczny i wybrać odpowiedni rodzaj IF?
Intermittent Fasting: naukowe podejście do okresowego postu. Dowiedz się, jak bezpiecznie wdrożyć dietę okienkową i obliczyć indywidualny deficyt kaloryczny....

Przeziębienie i grypa

Jak zbić gorączkę u dorosłego? Najlepsze domowe i farmakologiczne sposoby
Jak skutecznie i bezpiecznie zbić gorączkę? Kompletny przewodnik z domowymi i farmakologicznymi metodami leczenia podwyższonej temperatury u dorosłych....

Kosmetyki i uroda

Maść z witaminą A na twarz – efekty, które Cię zaskoczą!
Jednym z najbardziej popularnych produktów kosmetycznych oferowanych w aptekach, jak i drogeriach jest maść z witaminą A. Popularność tę zyskała ze względu na swoje wszechstronne zastosowanie i korzystne działanie. Maść ta sprawdzi ...

Choroby zakaźne i pasożytnicze

Odrobaczanie dziecka – jak to zrobić? Po czym poznać, że dziecko ma pasożyty?
Pasożyty jelitowe to problem, który może dotyczyć każdego dziecka, niezależnie od wieku. Zastanawiasz się, jak rozpoznać objawy zakażenia i skutecznie odrobaczyć dziecko?...

Choroby skóry

Czerwone pieprzyki na ciele – czy jest się czym niepokoić?
Czerwone pieprzyki na ciele, choć zazwyczaj niegroźne, budzą niepokój u wielu osób. Czy ich obecność na skórze wymaga konsultacji z lekarzem? W tym artykule omówim...

Dlaczego my?
why-us-img

Odbiór osobisty w aptece

why-us-img

Profesjonalna obsługa

why-us-img

Szybka wysyłka

why-us-img

Legalnie działająca apteka

why-us-img

Płatność online lub za pobraniem