Zapalenie jamy ustnej może być prawdziwą udręką. Nieprzyjemne objawy takie jak swędzenie, pieczenie oraz silny ból zarówno miejsc dotkniętych chorobą, jak i ból przy przełykaniu właściwie uniemożliwia codzienne funkcjonowanie i wymaga natychmiastowej reakcji. Jak rozpoznać tę przykrą dolegliwość, co może przynieść ulgę w walce z zapaleniem oraz jak długo trwa regeneracja błony śluzowej jamy ustnej – tego wszystkiego dowiesz się z naszego artykułu.
Czego dowiesz się z poniższego tekstu?
- Jakie są przyczyny zapalenia jamy ustnej?
- Jakie objawy powinny Cię zaalarmować?
- Jak przebiega opryszczkowe i przewlekłe zapalenie jamy ustnej u dorosłych?
- Jakie leczenie należy wdrożyć w przypadku zapalenia błony śluzowej jamy ustnej?
- Co warto stosować? Jakie leki uśmierzą ból i pomogą walce z zapaleniem?
- Jak zapobiec zapaleniu jamy ustnej? Kilka ważnych zasad higieny.
Przeczytaj również: Jak dbać o higienę jamy ustnej?
Zapalenie jamy ustnej – przyczyny. Gdzie szukać pomocy?
Choroby błony śluzowej to bardzo dokuczliwe przypadłości, która realnie utrudniają codzienne funkcjonowanie. W przypadku zapalenia jamy ustnej objawy takie jak ból, swędzenie, pieczenie a także owrzodzenie uniemożliwiają skupienie się na codziennych obowiązkach. Jeśli dopadło Cię zapalenie jamy ustnej z pewnością zastanawiasz się, jakie są przyczyny tego stanu. Do najbardziej popularnych należą infekcje bakteryjne, grzybicze czy wirusowe, które rozwijają się w jamie ustnej, a ich leczenie zostało zaniedbane. Zapalenie błony śluzowej może także powstać na skutek przebytych terapii nowotworowych – radioterapii oraz chemioterapii. Tę dolegliwość mogą wywołać także źle dobrane protezy zębowe. Zapalenie jamy ustnej można próbować leczyć domowymi sposobami, takimi jak płukanki na bazie ziół, jednak jeśli objawy nie ustępują po paru dniach, lub co gorsza stan zapalenia pogarsza się a zapalenie przechodzi we wrzodziejące zapalenie błony śluzowej jamy ustnej, należy udać się do sprawdzonego stomatologa, który wdroży specjalistyczne leczenie.
Zapalenie błony śluzowej jamy ustnej – objawy, których nie możesz lekceważyć
Zapalenie błony śluzowej jamy ustnej daje kilka objawów. Niektóre z nich możesz skojarzyć ze zwykłą infekcją czy przeziębieniem, jednak dolegliwości te występujące niemal w jednym czasie jednoznacznie świadczą o zapaleniu błony śluzowej. Do objawów tych należą: swędzenie oraz drapanie w jamie ustnej, ból podczas przełykania (charakterystyczny dla infekcji gardła czy anginy). Do objawów, które zauważysz natychmiast należy także biały nalot na języku, ogólne owrzodzenie, które może powodować ból oraz afty.
Opryszczkowe zapalenie jamy ustnej – jak je rozpoznać i skutecznie wyleczyć?
Opryszczkowe zapalenie jamy ustnej najczęściej dotyka dzieci, ale oczywiście może wystąpić także u dorosłych, ale jego przebieg jest stosunkowo łagodny. Pierwszym objawem charakteryzującym opryszczkowe zapalenie jamy ustnej są wysoka gorączka, a następnie pęcherzyki powstające w jamie ustnej. Niestety są one bolesne i mają tendencje do pękania. Możesz zaobserwować także powiększenie węzłów chłonnych i ogólne osłabienie oraz złe samopoczucie. Przyczyną tego rodzaju zapalenia jest wirus HSV-1 – dokładnie ten sam wirus, który powoduje standardową opryszczkę. Leczenie opryszczkowego zapalenia jamy ustnej polega na podawaniu choremu leków przeciwgorączkowych, a także przeciwbólowych i przeciwwirusowych. Choremu nie powinno się podawać gorących, podrażniających potraw, jego dieta powinna być ograniczona do pokarmów, które łatwo przełknąć, należy także pilnować, aby chory pił dużo wody w ciągu całego dnia.
Jak przebiega leczenie zapalenia błony śluzowej jamy ustnej? Czy leczenie rozwiąże problem na zawsze?
W pierwszych dniach zapalenia, warto natychmiast sięgnąć po napary z ziół takich jak szałwia, rumianek, lipa czy róża. W leczeniu tej przypadłości niezbędne są także leki przeciwzapalne oraz przeciwbólowe, które pozwolą lepiej znieść proces leczenia. Warto sięgnąć także po inne środki znieczulające, w tym na przykład tabletki do ssania na zapalenie jamy ustnej. Jeśli objawy nie ustąpią do 3 dni, należy skontaktować się ze stomatologiem w celu wdrożenia bardziej zaawansowanego leczenia. Jeśli podczas choroby występują afty, warto stosować żel do jamy ustnej na stan zapalny, który znajdziesz w aptece. Co ważne wirusowe zapalenie jamy ustnej może wrócić, podobnie jak opryszczkowe zapalenie jamy ustnej, wywołane wirusem HSV-1.
Leki na zapalenie jamy ustnej – jakie preparaty pomogą skutecznie walczyć z problemem?
W leczeniu zapalenia jamy ustnej warto sięgnąć po dedykowane temu schorzeniu preparaty takie jak żele stomatologiczne, tabletki do ssania, które działają przeciwbólowo, a także inne leki na zapalenie jamy ustnej bez recepty, zwłaszcza tabletki na stany zapalne. Przykre dolegliwości takie jak ból czy pieczenie może zneutralizować także ssanie kostek lodu. Przydatne mogą okazać się także ziołowe płukanki. Jeśli te sposoby nie pomogą, stomatolog z pewnością zaleci silne leki przeciwwirusowe, przeciwzapalne, a także przeciwbólowe, które można stosować w połączeniu z maściami, żelami oraz tabletkami do ssania. Takie kompleksowe leczenie powinno przyspieszyć proces leczenia oraz regeneracji błony śluzowej jamy ustnej. Podczas leczenia należy zwracać szczególną uwagę na higienę jamy ustnej – mimo bólu delikatnie szczotkować zęby szczoteczką o miękkim włosiu, najlepiej więcej, niż dwa razy dziennie. Na czas procesu gojenia i regeneracji koniecznie zrezygnuj z płynów do płukania na bazie alkoholu, gdyż wpłyną one negatywnie na gojenie.
Jak przebiega regeneracja błony śluzowej w jamie ustnej?
Regeneracja błony śluzowej jamy ustnej to proces, który u każdego może przebiegać inaczej. Ustąpienie objawów zapalenia powinno nastąpić do dwóch tygodni od wdrożonego leczenia, choć oczywiście wszystko zależy od stopnia zaawansowania stanu początkowego choroby oraz tego, jak szybko chory wdrożył leczenie oraz czy pozostaje on pod fachową opieką lekarską.
Codzienna higiena krok po kroku, czyli metody, które pomogą Ci zapobiec chorobom jamy ustnej i języka
Stan zapalny jamy ustnej - czym płukać jamę ustną, aby uniknąć tej przykrej dolegliwości oraz jej konsekwencji? Przede wszystkim dbać o higienę jamy ustnej, używać miękkiej szczoteczki do zębów, która nie będzie podrażniała oraz kaleczyła dziąseł. Regularne i delikatne szczotkowanie zębów przynajmniej dwa razy dziennie to także jeden ze sposobów na uniknięcie zapalenia błony śluzowej jamy ustnej. Nie należy myć zębów zbyt zamaszystym ruchem, a także wybierać pasty do zębów o podwójnym systemie antybakteryjnym. Podczas profilaktyki zapalenia jamy ustnej ważna jest także odpowiednio zbilansowana dieta, oparta na wysokowartościowych produktach spożywczych, głównie warzywach. Podczas pielęgnacji jamy ustnej, warto pamiętać także o niciach dentystycznych oraz płynach do płukania ust, które nie tylko pozwolą pozbyć się resztek jedzenia, ale też skutecznie odświeżą oddech. Przeczytaj również: Jak wybrać odpowiedni płyn do płukania jamy ustnej?
Niniejszy artykuł nie jest poradą medyczną i ma charakter wyłącznie informacyjny.