Tydzień z marką Nature Pharm.  SPRAWDŹ ➡️

Witamina B3

Znaleziono produktów: 33

Filtry

-

Sortowanie
Sortowanie według
Liczba wyników na stronie

Witamina B3

(33)

-

Witamina B3 – kluczowy składnik dla zdrowia skóry i metabolizmu

Witamina B3 znana jest także jako niacyna, witamina PP i kwas nikotynowy. Witamina B3 wykazuje właściwości, dzięki którym pełni wiele ważnych ról w organizmie – występuje we wszystkich jego komórkach. Niacyna wspiera prawidłowe funkcjonowanie obwodowego układu nerwowego i pracy mózgu, bierze udział w syntezie hormonów płciowych i obniża poziom tzw. złego cholesterolu. Witamina B3 jest również potrzebna do rozwoju czerwonych krwinek i reguluje ciśnienie krwi.

Odpowiadając na pytanie dotyczące tego, jakie działanie wykazuje witamina B3 i na co pomaga, trzeba też zaznaczyć, że wspiera ona organizm w oczyszczaniu się z toksyn. Witamina B3 ma także bardzo pozytywny wpływ na zdrowie i wygląd skóry oraz włosów. 

Witamina B3 – czym grozi niedobór?

Niedobór witaminy B3 w organizmie może prowadzić do wystąpienia pelagry. Objawy tej choroby to: stany zapalne skóry i ciemnobrązowe przebarwienia na twarzy, szyi i dłoniach, a także stany zapalne jamy ustnej i języka. W przebiegu pelagry pojawia się też nieprawidłowa przemiana materii, biegunka i zaburzony metabolizm cukrów. Choroba ta przejawia się ponadto zaburzeniami psychicznymi, może też dojść do zapalenia nerwów. Trzeba podkreślić, że nieleczona pelagra jest niebezpieczna dla zdrowia, a nawet życia. Sprawdź, dlaczego Twojemu organizmowi potrzebne są również inne witaminy z grupy B3.

Witamina B3 – gdzie występuje? Naturalne źródła niacyny

Aby nie cierpieć z powodu niedoboru witaminy B3, warto wiedzieć, gdzie występuje. Niewielkie ilości witaminy B3 organizm może wyprodukować sam, jednak nie wystarcza one do pokrycia zapotrzebowania na ten związek. Witamina PP znajduje się głównie w mięsie drobiowym, wieprzowym i wątrobie, a także w łososiu, makreli, dorszu i przetworach mięsnych. Sporo niacyny występuje także w produktach zbożowych, ziemniakach, białej fasoli i orzechach arachidowych. Warto też pamiętać o brązowym ryżu, pomidorach, brokułach, bananach i kiwi. Nieznaczne ilości witaminy B3 są obecne w jabłkach, pomarańczach, truskawkach, marchwi, mleku, twarogu i jogurcie.

Żywność bogata w witaminy i minerały powinna trafiać na Twój stół każdego dnia. Jeżeli Twoja dieta nie pokrywa zapotrzebowania na niacynę, sięgnij po witaminę B3 w tabletkach. W przypadku znacznego niedoboru niacyny (może pojawić się u osób nadmiernie spożywających alkohol, chorujących na gruźlicę albo schizofrenię oraz przyjmujących leki przeciwpadaczkowe) lekarz może przepisać witaminę B3 w postaci leku

Witamina B3 – właściwości i korzyści dla organizmu i zdrowia

Witamina PP ma bardzo duże znaczenie dla prawidłowego funkcjonowania mózgu i obwodowego układu nerwowego. Witamina ta ponadto korzystnie wpływa na wzmocnienie naczyń krwionośnych i funkcjonowanie układu sercowo-naczyniowego. Niacyna jest także niezbędna w podstawowych reakcjach enzymatycznych podczas przemiany materii i w trakcie procesu wytwarzania energii w mitochondriach. Co ciekawe, witamina PP jest zalecana kobietom cierpiącym z powodu silnych dolegliwości bólowych w czasie menstruacji, zapisuje się również pacjentom z migreną, zawrotami głowy i szumami usznymi. Sprawdź, jaką witaminę B3 ma w ofercie nasza apteka!

Witamina B3 – objawy niedoboru. Jak rozpoznać brak niacyny?

O tym, że w organizmie jest zbyt mało witaminy PP, świadczyć mogą problemy z zasypianiem i koncentracją, ogólne osłabienie, a także bóle głowy. Jeśli interesuje Cię witamina B3 i objawy jej niedoboru, to musisz też wiedzieć o tym, że o jej niskim poziomie w organizmie świadczą przebarwienia i stany zapalne skóry, a także zmiany trądzikowe oraz nieprzyjemny zapach z ust. Zbyt niski poziom witaminy B3 w organizmie może też przejawiać się nieżytem jelit. Charakterystycznymi objawami niedoboru niacyny są ponadto niekontrolowane wybuchy złości, niepokój, zaburzenia orientacji i stany depresyjne.

Witamina B3 – działanie na skórę i jej kondycję

Ważnym tematem jest także to, jakie witamina B3 wykazuje działanie na skórę. Niacyna redukuje stany zapalne i zaczerwienienia skóry, a do tego reguluje pracę gruczołów łojowych. Dzięki niej można szybciej pozbyć się podrażnień skóry, wysypek i świądu. Witamina B3 jest znana również z tego, że pomaga pozbyć się przebarwień skóry. Warto też pamiętać o tym, że dzięki witaminie B3 można poprawić kondycję skalpu – sprawia ona, że włosy mniej przetłuszczają się, stają się mocniejsze i elastyczniejsze. Po zimie Twoje włosy i skóra nie są w najlepszej kondycji? Witaminy i suplementy na wiosnę to produkty, które będą uzupełnieniem ich pielęgnacji.

Dlaczego my?
why-us-img

Odbiór osobisty w aptece

why-us-img

Profesjonalna obsługa

why-us-img

Szybka wysyłka

why-us-img

Legalnie działająca apteka

why-us-img

Płatność online lub za pobraniem